Vyhľadávanie na internete

...alebo koho nenájde Google akoby ani neexistoval... Informačný priemysel dnes hýbe svetom a kto dnes nevie vyhľadávať informácie, ten v súčasnosti nemá šancu uplatniť sa v dnešnej spoločnosti. Svet internetu nám dnes umožňuje neobmedzený prístup k informáciám. Ak chceme vyhľadávať informácie na internet máme možnosť použiť dvojakú metódu hľadania. Buď je to priame vyhľadávanie cez priamo zadávané pojmy alebo nepriame vyhľadávanie, ktoré využíva katalógový spôsob vyhľadávania typu „Zlaté stránky".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Najlepšia a najefektívnejšia je možnosť priameho vyhľadávania. Internet aj tu ponúka mnoho nástrojov, no jednotkou v tomto obore je spoločnosť Google. Aj samotný vyhľadávač Google ponúka rôzne možnosti pri hľadaní. Zopár si ich môžeme ozrejmiť. Ak zadáme do vyhľadávača napríklad text pozostávajúci z viacerých slov, treba mať na pamäti, že Google nebude vyhľadávať iba presné textové spojenie, no taktiež aj samotné slová. Ak chceme predísť takejto nepríjemnosti, tak treba hľadané textové spojenie ohraničiť na začiatku a konci úvodzovkami. Dajú sa tiež požiť rôzne obmedzenia pomocou špeciálnej syntaxe, kedy pred hľadaný výraz napíšeme rôzne slová ukončené dvojbodkou. Napríklad ak napíšeme music:IMT, tak vyhľadávač bude hľadať akékoľvek informácie vzťahujúce sa k hudbe a interpretovi. Mnoho užívateľov si neuvedomuje, že Google mu umožňuje využívať aj rozšírené možnosti vyhľadávania, kde sa dajú detailne nastaviť parametre hľadania bez nutnosti ovládania špeciálnej syntaxe. Pri vyhľadávaní je ešte k dispozícií tlačidlo s názvom skúsim šťastie. Jedná sa o tlačidlo, ktoré vás okamžite po stlačení presmeruje na najvyššie vyhodnotenú stránku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Google však neponúka iba vyhľadávanie informácií textového a obrazového charakteru. Je to tiež jeden z najlepších atlasov sveta a zároveň plánovačom ciest. Je to taktiež jeden z najväčších slovníkov sveta, ktorý dokáže prekladať nie len slová, no celé webové stránky. Preklad nie je dokonalý, no stále sa vylepšuje. Google môžeme požiť aj ako kalkulačku alebo na konverziu mien, či fyzikálnych jednotiek.

Jednoducho povedané z Googlu sa stal líder na trhu s poskytovaním informácií rôzneho charakteru a konkurencia má čo robiť aby ho čo i len dobehla. Na záver si treba uvedomiť jeden neprehliadnuteľný fakt, ktorý som spomenul už v názve: „...koho nenájde Google akoby ani neexistoval...". Človek stratil súkromie vo svete internetu, pretože Google a iné vyhľadávače si o nás pamätajú mnoho informácii, ktoré nemôžeme jednoducho vymazať a to je veľké bezpečnostné riziko. Skúste zadať svoje meno alebo svoj nick do akéhokoľvek vyhľadávača a dáte mi za pravdu.

Ľubomír Lazor

Ľubomír Lazor

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Šťastne ženatý :) Otec dvoch krásnych detí :) Spokojný so svojím životom :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu