V prípade Colnice ide o spoločný projekt verejnoprávnych televízií Česka a Slovenska. Podotýkam o prvý projekt. A hoci jeho uvedenie na obrazovky sa spája s menami Václav Mika (riaditeľ RTVS) a a Petr Dvořák (riaditeľ Českej televízie), podľa slov autorky námetu Tiny Diosi nápad, ktorý sa postupne začal realizovať, vznikol už pred štyrmi rokmi, keď ani jeden z aktuálnych šéfov verejnoprávnych televízií ešte v kresle nesedel. P. Dvořák nastúpil do funkcie 1. októbra 2011 a V. Mika od 1. augusta 2012. Nepochybne však ich vzájomné poznanie sa ešte z čias šéfovania komerčným staniciam Novy a Markízy pomohlo, že cyklus Colnica zaradili do svojho programu obidve televízie. Hoci iný z programov, ktorý zachytáva dianie na obidvoch brehoch rieky Moravy Zbohom Československo, uviedla v záverečných týždňoch minulého roka iba Česká televízia. O tom prečo sa tak stalo sme sa na Slovensku nedozvedeli nič, iba lakonické, že televízie sa nedohodli. Je však dobré, že sa dohodli teraz.
Odpich cyklu Colnica bol naozaj výsostne aktuálny – niesol sa v znamení témy Kríza politických elít. Samotný program sa skladá z dvoch častí – dokumentárnej a publicistickej. A treba jednoznačne konštatovať, že tá publicistická výrazne zaostala za tou dokumentárnou. Zrejme havným dôvodom bude fakt, že tak autorka námetu Tina Diosi aj dramaturg Marek Leščák majú svojou profesionálnou kariérou oveľa bližšie k dokumentu ako k publicistike. A prvá časť cyklu ukázala, že publicistika sa podcenila. Publicistika totiž nie je len o pozvaných hosťoch a moderátoroch, ale najmä o schopnosti moderátorov vydolovať z prítomných hostí čo najviac k danej téme. Nápad zakomponovať v moderátorskej dvojici popri česko-slovenskom fenoméne aj fenomén mužsko-ženský a ešte aj generačný je síce dobrý, ale pre celkovo dobrý výsledok sa musí ešte veľa urobiť aj v príprave. A v tomto zmysle symbióza medzi Michalom Prokopom (ročník 1946) a Adelou Banášovou (ročník 1980) nenastala. Už ich úvodný dialóg pôsobil veľmi improvizovane. Tu sú fragmenty:
AB: Toto bude normalne že cyklus... Ja som v živote nemoderovala cyklus.
MP: To ja dělám pořád. Máme se líp, nebo se máme huř za těch 20 let, co už nežijeme spolu v jednom státě?
AB: Vyzeráte, že sa máte lepšie, keď sa na vás tak pozerám...
MP: No, uvidime, uvidime, uvidíme, uvidíme...
AB: Vy máte nejakú autoritu, alebo niekoho, ku komu zhliadate, teda okrem mňa, niekoho takého...
MP: Jo, jo, mám, ale neřeknu, to je tajomnstvo
AM: Vy máte takého Santa Klausa
MP: Něco takového...
Michal Prokop bol z Adeliných replík zjavne zaskočený, očividné to bolo najmä po jej otázke: Vy máte nejakú autoritu...teda okrem mňa, niekoho takého...? Michal, ktorý je naozaj erudovaný moderátor relácie českej televízie Krásný stráty iba zareagoval štvrnásobným opakovaním slova Uvidíme...
V internetových diskusiách vyvolal Adelin spôsob prístupu vášnivé diskusie väčšinovo s odmietavým názorom. Osobne veľmi rád čítam Adeline spoločensko-politické stĺpčeky v Hospodárskych novinách, je výborná vo Fun radiu, „žerú“ ju diváci programov typu Superstar, je to inteligentná mladá žena s veľkým rozhľadom, v prípade prvej časti cyklu Colnica musím však povedať, že to nebolo „to pravé orechové“, ktoré by bolo potrebné pre tento typ programu. Bez toho, aby som znižoval Adeline schopnosti pre istú oblasť moderovania, tak pre Colnicu k Michalovi Prokopovi by určite viac „sadla“ moderátorka O 5 minút 12 Marta Jančkárová. Na webovej stránke programu Colnica som si mal možnosť vypočuť Adeline slová, že chce zastupovať diváka. Nuž toho diváka, ktorý si naladil tento typ programu určite väčšinovo nezastupovala. Ale viac viním z toho dramaturgiu programu, ktorá sa evidentne spoľahla na Adeline improvizačné schopnosti a Prokopovu skúsenosť, ale bez snahy urobiť maximum, aby sa títo dvaja ľudia dlhšie spoznali, vzájomne si vydiskutovali, ako v tom programe chcú pôsobiť a – a to predovšetkým -, čo chcú dosiahnúť od prítomných hostí.
Pretože to považujem za ďalšie mínus prvej časti. Lebo na tému Kríza politických elít bola trojica Roman Joch, Michal Havran ml. a Tom Nicholson dobrým výberom. Žiaľ, slovenský divák sa ale nedozvedel, prečo bol R. Joch predstavený ako kontroverzný politický komentátor. Adelina otázka, či bol niekedy v parku s deťmi v teplákoch nebola v danej chvíli ani zmysluplná, ani vtipná. Pritom na českej politickej scéne ako exporadca premiéra Nečasa spôsobil polemiku napríklad výrokmi, že čilský diktátor Pinochet patrí medzi ľudí, ktorí „nie sú bez poškvrny, ale nie sú ani bez cti“. Alebo, že pravica má právo „nastoliť pravicový autoritatívny režim“. Alebo do tretice, že „celá Pravda nezmiešaná s omylmi je iba v Cirkvi“. A vedľa neho sedel erudovaný ľavicový intelektuál Michal Havran ml., ktorý vie veľmi fundovane hovoriť o filozofii politických elít súčasnosti Nechajme to plynúť, nesnažme sa o nič. Na YouTube nájdete aj jeho analýzu postoja politických elít. „Jedna skupina hovorí, že zmena je nemožná a preto sa snažme urobiť súčasný systém čo najprijateľnejší. A druhá skupina ľudí si uvedomuje, že tento systém je veľmi zlý, pretože veľmi zákerným spôsobom vstupuje do medziľudských vzťahov, rozbíja koncept ľudského spoločesntva , rozbíja koncept solidarity, bratstva a slobody. Nie sú však schopní sa pohnúť z miesta, pretože si myslia, že svet ovládajú korporácie.“ A ešte tam bol aj Tom Nicholson, ktorý najmä o správaní sa politických elít na Slovensku toho vie naozaj dosť. Hostia však pre tému relácie zostali nevyužití. Zhrnuté a podčiarknuté: vyváženosť dokumentu a publicistiky sa v prvej časti cyklu Colnica nepodarila.