Farma? Hotel Paradise? Nie! 9.a!

Nepatrím medzi tých, ktorí sledovanosť podľa peoplemetrového merania považujú za hlavné kritérium pri voľbe programu vo verejnoprávnej televízii, ale nepáči sa mi ani stav, keď program na hlavnom kanáli verejnoprávnej televízie má sledovanosť až za štyrmi stanicami dvoch komerčných televízií. Nepatrím medzi tých, ktorí za každú cenu kritizujú kvalitu programov Slovenskej televízie, pretože si uvedomujem jej finančné možnosti. Uvedomujem si, že vysloviť v súčasnosti konštatovanie, že kvalita príde iba s vyšším finančným badžetom, je doslova bohorúhačstvo. To deformovanie verejnoprávnosti na Slovensku od roku 1993 má totiž také dôsledky, že mnohým sa zdá najlepším riešením jednoducho verejnoprávne televízne kanály zrušiť a pre naplnenie potrebných požiadaviek z pohľadu kultúry a vzdelávania zo strany štátu radšej uzatvoriť zmluvy s komerčnými televíziami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Patrím medzi tých, ktorí tvrdia, že základná chyba sa urobila pri delení federácie, keď sa finančné toky pre verejnoprávnu televíziu nastavili na koncesie. V tej chvíli sa totiž stalo, že Česká televízia mala na naplnenie programu raz toľko financií, ako to bolo na Slovensku. Pritom predstavy o rozsahu a kvalite programu boli navlas rovnaké. Česká televízia sa následne dvadsať rokov rozvíjala, tá slovenská čoraz viac zaostávala a čoraz viac sa deformovala prístupom manažmentov, rôznymi podivnými zmluvami, ktoré umožňovali aj z menšieho koláča značný únik financií do externého prostredia. Komerčné televízie ovládli slovenského diváka, ktorý sa čoraz viac prispôsoboval kultúrnemu „vkusu", ktorý sa odvíjal od kritéria sledovanosti. Peniaze sa stali hlavným ťahúňom pre tvorcov a realizátorov, ktorí sa akosi „prirodzene" preskupili pod krídla komerčných kanálov. Zodpovední a zainteresovaní vzývali do nebies existenciu duálneho systému, ale pre udržanie jeho vyváženosti sa príliš veľa neurobilo. Legislatíva aj financie nahrávali viac komerčnosti. A tak sa teraz nečudujme, keď aj kvalitný programový počin na obrazovkách verejnoprávnej televízie nevyvolá takú sledovanosť, akú by s logicky zaslúžil.

A to je aj prípad dokumentárnej reality šou Trieda 9. a. Jej premiéra vo štvrtok minulý týžden (12.4) mala v kategŕii 12 až 54-ročných sledovanosť úbohých 3,7%, pritom Farma na Markíze v rovnakej vekovej skupine 38%, Panelák na JOJ 25%, následný seriál Kosti 20%, Druhý dych na stanici Doma 16,7% a ešte aj film Moonraker na JOJplus predstihol deviatakov na Jednotke s podielom 4,3%sledovanosti. A pritom si trúfam konštatovať, že Trieda 9.a bola určite zo všetkých menovaných najkvalitnejším programom.

Iste, divácke stereotypy vytvárané viac ako dvadsať rokov naším deformovaným duálnym systémom, sa nezmenia v jeden večer, keď ešte navyše verejnoprávna RTVS urobila pramálo, aby upozornila divákov, že niečo inovatívne, zaujímavé a progresívne vo svojom programe chystá. Upútavku na markizácku Farmu vníma divák, prepytujem, ako sa zvykne hovoriť, aj keď si zapne žehličku, podobne je to so seriálom Druhý dych, nuž a v propagácii toho svojho nezaostáva ani JOJ.

A čo Jednotka? Párkrát som zachytil upútavku na novú reality šou, upútala však svojou nezaujímavosťou, pretože jej realizátori nechali vybehnúť z triedy skupinu školákov, tí sa sa postavili pred stenu, niektorí posadali na zem - a bolo vymaľované. Z toho sa naozaj nedalo vycítiť, že programovo príde niečo naozaj interesantné. A pritom nebolo treba veľa, stačilo vybrať iba pár synchrónov. Napr. deviatak René: V triede som jediný Cigáň a považujú ma za bieleho. Najhorší žiak v triede Adam: Tak snáď je dobré povedať svoj názor! alebo Tri štvorky budem mať, to sa dá! Nová učiteľka chémie Jitka: Školstvo je za uplynulé roky veľmi rozvrátené. Nový učiteľ občianskej výchovy Jakub: Školstvo by malo byť stabilné, nie lavírovanie medzi pokusmi. To je iba pár citátov, ktorý by určite boli prtitiahli vyššiu divácku pozornosť hneď na začiatku.

A tak iba moja profesionálna zvedavosť ma dotlačila k tomu, že som si program nakrútil na záznam a pozrel počas víkendu. A popravde zostal som s otvorenými ústami, príjemne prekvapený a zároveň po hodine nabudený na sledovanie ďalších častí. Verím, že po internetových diskusiách, výmenách názorov medzi známymi sa sledovanosť tohto programu zvýši. Verím, že tomu napomôže aj pohotové rozhodnutie vedenia RTVS zaradiť deviatakov do hlavného vysielacieho času. Viem, že sa to nepreklopí úplne naopak, to znamená, že posledný bude prvý, ale Trieda 9. a by si takú divácku pozornosť určite zalúžila. Určite sa pred kamerou neodohráva úplne tá skutočná realita, ale aj tak tento programový počin dáva obrovskú možnosť všetkým nahliadnuť nielen do duší deviatakov a do uvažovania ich učiteľov, ale naplno obnažuje stav a úroveň regionálneo základného školstva.

Naozaj oceňujem odvahu riaditeľa školy (v titulkoch len Dušan), v skutočnosti Mgr. Dušan Šimov, ktorý sa nebál ponúknuť priestory školy v Haliči a jednej z tried na realizáciu naozaj zaujímavého projektu. Verím, že ani ďalšie časti nesklamú. Trieda 9. a si zaslúži oveľa vyššiu pozornosť divákov, ako ju má Farma či Hotel Paradise. Viacero ohlasov zdôrazňovalo, že táto dokumentárna šou je vydarený programový počin verejnoprávneho charakteru. Osobne sa domnievam, že je to vydarený televízny počin všeobecne a zahviezdil by aj na obrazovkách komerčných televízií, v danej reálnej situácii deformovaného slovenského duálneho systému by bol aj prirodzene sledovanejší. To, že sa ocitol na verejnoprávnej obrazovke bol možno iba súhrn udalostí a rozhodnutí zainteresovaných. Chvála patrí tým, čo sa nebáli realizácii povedať Áno.

Ľubomír Lintner

Ľubomír Lintner

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po pôsobení vo všetkých typoch médií a politike som teraz už dôchodcom, ale nechcem zanevrieť na žurnalistiku, dianie v spoločnosti a médiách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu