Otázky redaktorky RTVS N. Janešíkovej na tlačovej konferencii po rokovaní vlády v Dolnej Krupej boli obsahovo veľmi presné. Aj k spôsobu dodržania redakčnej nezávislosti od politickej moci po začiatku účinnosti nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Aj tá, v čom verejnoprávne médium v súčasnosti porušuje ľudské práva. "Je vám asi jasné, že tak, ako fungovala RTVS doteraz, asi fungovať nemôže... Politicky aktivizmus treba upratať na pravú mieru, aby to bolo vyvážené... Ide nám o to, aby to spravodajstvo nevyzeralo tak ako doteraz, nebolo naklonené na jednu stranu, aby to bolo pre všetkých občanov Slovenska," konštatovala ministerka.
Na konkrétne otázky, ako si ministerka predstavuje objektívne spravodajstvo, zazneli odpovede iba o subjektívnych pocitoch. M. Šimkovičová do toho včlenila výhrady k nejakým článkom o jej osobe a ministertve, ktoré sú podľa nej voči nej negatívne. Na pomoc jej musel prísť aj kolega z rezortu pôdohospodárstva R. Takáč, ktorý neobjektívnosť videl v tom, že počas protestov pred ministrom pôdohospodárstva, RTVS na spravodajskom kanáli, podľa jeho slov, počas celého dňa vysielala archívne obrázky z protestu v roku 2018.
Sledujem verejnoprávne spravodajstvo naozaj dlhodobo a musím jednoznačne konštatovať, že predstavitelia tejto vlády nedokážu predostrieť konkrétne dáta pre podporu svojej argumentácie o o neobjektívnosti a nevyváženosti vysielania RTVS. Je to všetko čisto pocitová dojmológia. Argumenty, že sa T. Taraba nedostal v predchádzajúcich rokoch do vysielania, či o obrázkoch, ktoré neboli označené ako archívne, by boli úsmevné, keby neslúžili k politickému ovládnutiu médiá.
Pre celkovú situáciu okolo verejnoprávneho média je však tragické, že okrem Progresívneho Slovenska, žiadna iná politická strana nemá objektívne právo kritizovať postupy súčasnej vlády. Žiadne vlády totiž za uplynulých 30 rokov neurobili nič pre pre nespochybniteľné legislatívne ukotvenie verejnoprávnosti v našom právnom systéme. Naopak boli sme skôr svedkami jej deštrukcie vo väčšej, či menšej miere. Každá z vlád chcela mať, najmä v televíznej zložke, toho "svojho" riaditeľa, po období vlád R. Fica by sa dal použiť termín, že niekoho z "našich".
V snahe deštruovať verejnoprávnosť vidí zrejme R. Fico a spol. svoj vzor v období vlád V. Mečiara. Riaditeľa STV M. Kleisa odvolali poslanci vtedajšej koalície pod vedením HZDS na rokovaní 17. augusta v roku 1992 tesne pred polnocou. Vo funkcii bol iba pol roka. Dôvodom bolo, že zrušil pravidelné 10-minútovky predsedu vlády, lebo ich nepovažoval za formát pre verejnoprávne médium. Na najviac známom nočnom rokovaní z 3. na 4. novembra 2004, zhodou okolností tiež koalícia pod vedením V. Mečiara, "dokázala" odvolať členov kontrolných rád Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu a zvoliť nových za 20 minút počas rokovania, ktoré sa začalo tesne pred treťou hodinou rannou. Do ranného brieždenia sa dokonca aj Rada Slovenského rozhlasu stretla a politicky "vyriešila" aj pozíciu riaditeľa. V. Štefko zaspával ešte ako riaditeľ, ale ráno sa zobudil s tým, že už vo funkcii nie je a jeho nástupcom sa stal J. Tužinský.
Na začiatku novembra 2010 rezort kultúry pod vedením D. Krajcera bez predcházajúcich analýz pripravil návrh na spojenie televíznej a rozhlasovej zložky verejnoprávneho média. Aj keď minister argumentoval zlým hospodárením televízie, prioritou vtedajšej vládnej koalície (SDKÚ, SaS, KDH, SaS a Most-Híd) bolo, aby predčasne skončil riaditeľ STV Š Nižňanský.
Jednofarebná vláda SMER-SD to politicky "vrátila" spomínanej koalícii už po pol roku vládnutia v roku 2012, keď z funkcie riaditeľky odvolala M. Zemkovú a zvolila V. Miku. Návrh na odvolanie vtedy predkladal poslanec D. Jariabek a dôvodom bolo, že šéfka telerozhlasu nepredložila Rade RTVS zámer na prenájom mediálnych priestorov, čím mohol vzniknúť viac než 100-tisíc eurový záväzok. Predseda Rady RTVS M. Kollár pritom jasne argumentoval, že riaditeľka žiadny zákon a predpis neporušila.
Na konci roka 2022 v rámci vzájomného koaličného (OĽaNO, Sme rodina, SaS, Za ľudí) vydierania sa vo vláde E. Hegera pri schvaľovaní rozpočtu sa SaS podarilo presadiť zrušenie koncesionárskych poplatkov. Zhodou okolnosti to zrušenie koncesií už bolo zahrnuté v návrhu D. Krajcera o spojení rozhlasu a televízie v roku 2010, vtedy však návrh neprešiel. Prezidentka Z. Čaputová síce zrušenie koncesií vetovala, ale koalícia vo februári 2023 prezidentkine veto prelomila a zrušenie koncesií nadobudlo účinnosť 1. júla 2023.
Podstatnou otázkou nasledujúcich dní je, či sa má kritická časť verejnosti zmieriť s takýmto opakujúcim sa "koloritom" snahy vládnej moci ovládnuť verejnoprávne médium. Nenastal už čas povedať: Dosť!? Nemilo som bol prekvapený reakciou niekdajšieho redaktora Rádia Twist K. Lovaša, ktorý v súčasnosti popri kňazskom povolaní vychováva aj novú žurnalistickú generáciu v rámci pôsobenia v Inštitúte komunikačných štúdií a žurnalistiky pražskej Univerzity Karlovej.
V prvej reakcii na schválenie nového zákona vládou vo vysielaní spravodajského kanála RTVS24 vyjadril presvedčenie, že v rámci prerokovávania v parlamente sa legislatíva ešte môže pozitívne zmeniť, aj keď priznáva, že určite zostane jej hlavný cieľ, ktorým je zmeniť vedenie média. K. Lovaš opätovne použil aj svoju častú výhradu o aktivistickom prístupe redaktorov vo vysielaní televíznej zložky spravodajstva RTVS. Veľmi rád by som s ním aj pred študentami analyzoval, v čom vidí ten aktivizmus. Pretože ja vyčítam televíznemu spravodajstvu RTVS prílišný fetiš z diania v domácej politike, ktorým sa v drvivej väčšine začína hlavná spravodajská realácia, hoci prioritou bývajú často udalosti v zahraničí. Po nástupe vlády R. Fica boli v spravodajstve všetky jej aktivity, a to zďaleka nie pod takým kritickým videním, ako sú v v markizáckych Televíznych novinách napríklad spoty M. Törökovej.
Podľa K. Lovaša aj moderátori televíznej zložky RTVS sú oproti tým rozhlasovým aktivistickí. Nuž rád by som chcel vedieť, v čom je aktivistická M. Jančkárová, M. Makara, V. Lichvár, B. Bodáková, M. Frindt a ďalší? Bývalý redaktor Rádia Twist akoby úplne zabudol, aký bol obsah spravodajstva v médiu, v ktorom pred rokmi pracoval počas vlády V. Mečiara. Jeho súčasnými očami by sa to vtedajšie vysielanie dalo nazvať aktivizmom. No ale aj prispením vysielania Rádia Twist sa v roku 1998 napokon zmenila politická situácia na Slovensku.
J. Füle, niekdajší predseda Slovenského syndikátu novinárov, bývalý člen Rady vlády pre masmédiá a tiež hovorca prezidenta R. Schustera na sociálnej sieti X v avíze na jeho najnovší komentár pre denník SME, tiež v podstate konštatuje, že vláda premaľuje logo verejnoprávneho média a opozícia môže len tíško šúchať nožičkami. Samotný komentár pointuje zmierením sa s tým, čo sa udeje. "Ostáva len otázkou dní, či dajú do verejnoprávneho média riaditeľa harabinovského razenia, alebo niekoho, kto bude hovoriť: Zobral som to, lebo keby nie ja, mohol prísť aj horší.“ Nebudeme mu tlieskať, len nesmelo priznáme, že vlastne má pravdu. A ako bonus bude možnosť mlčať o svojom podiele viny," konštatuje J. Füle v komentári.
Je situácia postoja vlády R. Fica k verejnoprávnemu médiu skutočne nezvrátiteľná? Ja sa pýtam, či napriek tomu, že všetky vlády majú, pokiaľ sa týka postoja k verejnoprávnosti, maslo na hlave, nie je aktuálne toto situácia, aby po prijatí zákona vládnou koalíciou v parlamente tisícka ľudí bivakovala v Mlynskej doline a zabránila nástupu nového riaditeľa? Na prelome rokov 2000/2001 to Česi na Kavčích horách pred budovou Českej televízie dokázali. Aj keď vtedy sa proti nástupu nového riaditeľa a následne šéfky spravodajstva postavila samotná redakcia...
Aktuálne po dnešnom rozhodnutí vlády zástupcovia verejnoprávneho média chystajú čierny deň. Oblečení v čiernom chcú byť vo štvrtok tí pracovníci, ktorí súhlasia s vyhlásením, ktoré adresujú verejnosti: "Ak politici ovládnu verejnoprávne médiá, spravia si z RTVS slúžku svojej moci a záujmov, obávame sa, že už nebudeme vedieť zaručiť objektivitu, nezávislosť a pravdivosť, ktorú nám stanovuje nielen zákon a etické kódexy, ale predovšetkým naša morálka. Bojíme sa, že kvalifikovaných zamestnancov a vedúcich nahradia ľudia poplatní vláde, že nebudeme tvoriť v slobodnej atmosfére a nebudeme sa môcť slobodne ozvať bez strachu, že prídeme o svoje miesta. Stojte aj vy pri nás, pretože verejnoprávne médiá sme my všetci - občania Slovenskej republiky."
Nenastal už čas povedať politikom: Dosť!?
24. apr 2024 o 16:41
(upravené 24. apr 2024 o 20:30)
Páči sa: 25x
Prečítané: 1 042x
Nenastal už čas povedať: Dosť!?
Je situácia postoja vlády R. Fica k verejnoprávnemu médiu skutočne nezvrátiteľná?
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(1)