Puč v prospech Erdogana

Nech tých niekoľko nočných hodín v Ankare a v Istanbule posudzujem z pohľadu zodpovedania tradičnej otázky Cui bono? (V čí prospech?) z rôznych hľadísk, nevychádza mi iná odpoveď, ako v prospech súčasného prezidenta R. Erdogana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

A napriek obetiam a materiálnym škodám, sme podľa všetkého sledovali vojenský puč, či štátny prevrat len naoko. Vedie ma k tomu spôsob, akým tentoraz vojaci akciu uskutočnili. Veď turecká armáda vstúpila do vnútropolitického diania v krajine už piaty raz, príslušné štruktúry mali teda z histórie dostatok skúseností, akým spôsobom treba prevrat uskutočniť, aby bol výsledok úspešný Oproti tým predchádzajúcim v rokoch 1960, 1971, 1980 a 1997 bolo tentoraz v tom priebehu príliš veľa amatérskych krokov. Pozrime si najskôr časové údaje, v ktorých sa diali tie najdôležitejšie momenty tzv. puču.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

21.29 hod. uzatvorenie mostov cez Bosporský prieliv

21.50 hod. – boli zaznamenané prvé výstrely

22.05 hod – premiér Binali Yildirum pred skupinou novinárov hovorí o vojenskom puči

22.25 hod. – novinári zahraničných médií dostávajú oznámenie organizátorov puču, že prevzali vedenie štátu s odôvodnením, aby sa zachoval demokratický charakter vlády.

22.38 hod. – zahraničné agentúry vysielajú informáciu, že prezident Erdogan je v bezpečí. Zdroj informácie a ani miesto pobytu prezidenta však nie je obsahom informácie.

22.47 hod. – medzi novinárov sa dostala informácia, že náčelník generálneho štábu bol zadržaný organizátormi prevratu

SkryťVypnúť reklamu

22.57 hod. – začala sa blokácia sociálnych sietí a internetu

23.02 hod. – obsadenie sídla vládnej strany Spravodlivosti a rozvoja (AKP)

23.08 hod. - oznámenie organizátorov puču, že prevzali vedenie štátu s odôvodnením, aby sa zachoval demokratický charakter vlády, číta prvý raz moderátorka štátnej televízie TRT. Zároveň rebeli oznamujú, že sa chystá nová ústava s odôvodnením, že súčasná vláda rozdrobuje demokraciu. Krajinu má viesť tzv Mierová rada. Vojaci oznamujú zákaz vychádzania.

23.22 hod. – medzi novinárov sa dostáva ďalšie vyhlásenie premiéra, že pučisti začali obliehať budovy viacerých dôležitých inštitúcií s tým , že lojálne vojenské jednotky sa ich snažia získať opätovne pod kontrolu

SkryťVypnúť reklamu

23.37. hod. – cez telefóny sa začalo šíriť video s vyhlásením prezidenta Erdogana, že za prevratom je iba zlomok z celkového množstva vojakov a zároveň vyzýva svojich priaznivcov, aby vyšli do ulíc (poznámka: Turecká armáda s 510 tisíc príslušníkmi vojakov v aktívnej službe je druhou najpočetnejšou v rámci krajín NATO)

23.35 hod. – štátna televízia TRT prestala vysielať, zhruba o ďalšiu hodinu však už vysiela opäť z Londýna

0:51 hod. – prichádza vyhlásenie špeciálnych jednotiek, ktoré odmietajú prevrat

1:05 hod. – Biely dom zverejňuje vyhlásenie, v ktorom podporil existujúcu vládu s tým, že je dôležité podporovať legitímne zvolený kabinet

SkryťVypnúť reklamu

1:39 hod. – budovu parlamentu zasahuje prvá z rakiet

1:52 hod- - úradujúci premiér vyhlasuje nad hlavným mestom Ankara bezletovú zónu

2.20 hod. – prezident Erdogan priletel do Istanbulu, oznamuje tiež, že bol na dovolenke v letovisku Marmarys

2.27 hod. – turecký parlament zasahujú ďalšie rakety

2.45 hod. – rebeli obsadzujú tureckú redakciu CNN

2.45 hod. – vzdáva sa prvá skupina 30 rebelujúcich vojakov

3.07 hod. – vyhlásenie prezidenta Erdogana, že pučisti budú potrestaní bez ohľadu, ku ktorej inštitúcií patria. Podľa neho je cieľom povstania útok na jednotu krajiny, vôľa ľudu sa podľa jeho slov nedá potlačiť. Zároveň oznamuje, že sa ho pučisti pokúsili zabiť, dom, v ktorom trávil dovolenku ostreľovali z vrtuľníka, v tom čase však už v ňom nebol, lebo v inom vrtuľníku letel do Istanbulu.

3.28 hod. – CNN vysiela informácie o prvých mŕtvych pri bojoch v okolí parlamentu

4.26 hod. – lojalna časť armády prevzala kontrolu nad Ataturkovým letiskom v Istanbule

5.28 hod. – je oslobodený náčelník generálneho štábu

5.51 hod. – skupina 50 vojakov, ktorí obsadzovali jeden z mostov cez Bosporský prieliv sa vzdáva

Za osem hodín od uzatvorenia mostov bolo teda po prevrate. Na tom konštatovaní nemení nič ani fakt, že ešte popoludní o 14.12 hod. média zverejnili informáciu, že protivládne sily sa zmocnili jednej z fregát kotviacich na základni vojenského námorníctva G”lck, ktorá sa nachádza na pobreží Marmarského mora. 

Dôvody? Ani jeden z predchádzajúcich prevratov sa nezačal v skorých večerných hodinách, ako ten včerajší, ale akcie na obsadenie dôležitých budov sa uskutočnili v hodinách po polnoci, keď väčšina ľudí spí. V predchádzajúcich prípadoch armáda najskôr zaistila vládnych politikov a až potom vyšla do priestoru vojenskou technikou. Kontrola nad médiami bola tentoraz oveľa náročnejšia, napokon prezident na mobilizáciu svojich priaznivcov využil video, ktoré sa šírilo cez telefóny. To, že vládne štruktúry počítali so šírením komunikácie touto cestou dokazuje aj masová SMS na všetky turecké telefónne čísla, v ktorej prezident vyzýva Turkov, aby sa zastali demokracie a mieru. SMS bola podpísaná celým prezidentovým menom a prišla z domény RT ERDOGAN. Paradoxom celého priebehu tzv. puču bol fakt, že rebeli vyzývali ľudí, aby nevychádzali z domov, pričom prezident, naopak, pozýval svojich stúpencov do ulíc. Riskoval by obete? Určite s predpokladom, že vzbúrenci do civilov strieľať nebudú. ďalším paradoxom celého priebehu je fakt, že Premiér oznámil prevrat o dvadsať minút skôr, ako samotní rebeli. A aj keď s mnohými krokmi Erdogana je v tureckej politickej opozícii nespokojnosť, tak na stranu rebelov sa z parlamentných frakcií nepostavila ani jedna. Celý priebeh tak umožnil prezidentovi, aby z organizácie prevratu proti vláde obvinil svojho najvýraznejšieho politického oponenta Fethullaha Gülena, ktorý žije v exile v americkej Pensylvánii. Gülen kategoricky obvinenia odmietol. Už prvé hodiny ukazujú, že Erdogan tú noc využije totálne vo svoj politický prospech. Potvrdzujú to nielen správy o zatýkaní príslušníkov armády, ktorí sa na priebehu priamo nepodieľali, ale tajná služba má o nich záznamy, že ich lojalita so súčasným režimom nie je stopercentná. Podľa vysielania televízie NRT, v dôsledku pokusu o prevrat už dnes zbavili funkcie 2745 sudcov. Vo vládnej strane sa objavujú úvahy o opätovnom zavedení trestu smrti. Zástupca šéfa vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja Mehmet Muezzinoglu pre BBC uviedol, že vláda zváži zavedenie trestu smrti pre tých, ktorí sa na pokuse o štátny prevrat priamo zúčastnili.

Ukazuje sa, že určitú dávku nespokojnosti so snahou prezidenta Erdogana zaviesť jednak autokratický systém a jednak narušiť tradičný sekulárny charakter krajiny, využili myšlienkoví autori prevratu v zákulisí na umožnenie posilnenia Erdoganových mocenských túžob. Hlavní organizátori, za ktorých turecké médiá v ranných hodinách označili generála Akina Ozturka, bývalého veliteľa leteckých síl (do služobného dôchodku odišiel vlani v auguste) a generálporučíka Metina Iyidila, ktorý mal na starosti výcvik pozemných síl, pracovali pri plánoch prevratu zrejme s viacerými prísľubmi, ktoré sa potom v priebehu akcie nenaplnili. Neverím totiž, že takí skúsení ľudia generality by išli do akcie, ktorá sa svojím skutočným priebehom po ôsmich hodinách skončila pre nich fiaskom. Turecká verejnosť dlhodobo mala vysoký stupeň dôvery v armádu, jej kroky v uplynulú noc tú dôveru určite narušili. Svetoví a európski politici sa prirodzene postavili na stranu demokraticky zvolenej vlády. Veď geopolitika a utečenci v danej chvíli prikazujú mať v Turecku vypočítateľného partnera. Aj keď má od demokrata ďaleko. V danej chvíli si však ešte viac oslabili pozíciu kriticky sa postaviť k následným krokom, ktorými si prezident bude upevňovať vlastnú moc,. V čí prospech pokus o prevrat? V prospech Erdogana!

Ľubomír Lintner

Ľubomír Lintner

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  25x

Po pôsobení vo všetkých typoch médií a politike som teraz už dôchodcom, ale nechcem zanevrieť na žurnalistiku, dianie v spoločnosti a médiách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu