Stop cynikom/cynizmu

Tiež sa Vám zdá že tieto časy sú presiaknuté cynizmom a cynikmi všetkého druhu ? Nasledujúce voľby by to mohli, dúfajme, zmeniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Blížia sa deviate parlamentné voľby od Novembra 89 , siedme v samostatnej SR. Vždy, keď sa nejaké voľby u nás blížia, zvyknú sa im dávať prívlastky ako fatálne, rozhodujúce či kľúčové. Neviem, či tie nasledujúce si také prívlastky zaslúžia, ale nesmierne dôležité rozhodne budú. Zatiaľ čo voľby v roku 1998 mali zásadnú tému udržania či neudržania SR v európskom priestore a tie v roku 2002 zasa mali potvrdiť našu prozápadnú orientáciu, voľby v roku 2016 by mohli v sebe niesť posolstvo odstránenia alebo maximálne možnej eliminácie cynizmu vo verejnom živote.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politikov by som rozdelil do troch základných kategórií. 1. idealisti (napr.V.Havel,A.Kiska)

 2. pragmatici (napr.Dzurinda,Sobotka) a 

3. cynici ( tu je výpočet v podstate nekonečný Fico,Putin,Zeman, Orbán atd.)

Osobne mi najviac sedí, keď v politike fungujú vo vzájomnej symbióze idealisti s pragmatikmi, vtedy si spoločnosť udržiava hodnotovú bázu a zároveň sa nebráni modernizácií a ekonomickému rastu. Bohužiaľ, ak sa pragmatizmus vyčerpá, nehľadá oporu v hodnotovom svete ale preklopí sa opačne k bezbrehému cynizmu, čoho sme svedkami v posledných rokoch.Nie je to v politike nový jav, objavoval sa i v minulosti a ak presiahol určitú spoločensky udržateľnú mieru, končilo to katastrofou. Cynizmus tu teda vždy bol, len mení svoju formu. Dnes už nepoužíva hitlerovu čižmu či stalinské gulagy, počas jeho moci už krajiny nehladujú, dokonca môžu ekonomicky rásť a rozvíjať sa. Dnes používa moderné a pre mnohých ľudí príťažlivé metódy. Tvári sa totiž nanajvýš pragmaticky(občas dokonca hodnotovo) a práve niektorí súčasní jeho menovaní nositelia boli kedysi pragmaticky založenými demokratmi, ktorí pre svoju krajinu veľa pozitívneho urobili (Zeman,Orbán). 

SkryťVypnúť reklamu

Cynizmus si dnes v politike razí cestu úplne inak. Jedovato sa na nás každý deň vyškiera z televízie, big boardov a oznamuje nám, že nás 24/7 chráni pred ním vymysleným nepriateľom a robí len a len pre nás. Cynik občanom neustále oznamuje, čo všetko už pre nich za ich peniaze spravil a čo ešte má nachystané. Chváli sa vlakmi "zadarmo" ,vratkami za vysoko preplatený plyn a naozaj tým dokáže mnohých oklamať. Zároveň premyslene stavia barikády medzi spoločenskými skupinami ktoré a/ tieto výhody užívajú a b/ tými ktorí ich neužívajú, ale platia. Je to marketingovo dobre premyslené a zatiaľ to funguje. A že ekonomické (nielen) dôsledky tohto "pragmatizmu" budú ťažké a tvrdé, to už cynika s vyretušovanou tvárou netrápi.On to riešiť nebude. Vyzerá to beznádejne, podobne ako mnohokrát v minulosti, ale beznádejné to rozhodne nie je. Spomeňme si na prezidentské voľby 2014 a kampaň pred nimi. Supercynik vtedy v snahe dostať vysnívanú funkciu a zbaviť sa tým akejkoľvek zodpovednosti za osud krajiny, použil podobnú metódu. Napriek tomu sa našlo na Slovensku 1.300.000 voličov, ktorí mu jeho cynizmus nezbaštili a poslali ho niekam. Tých 1,3 miliona občanov a mnohí ďalší,tu stále sú,nikam neodišli a ja neverím, že sa vykašlú na seba a na svoje deti a nechajú bezcharakterného cynika ďalej vládnuť a likvidovať túto krajinu.Inú pre svoje deti nemáme.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko má podstatne na viac a ľudia čo tvoria každodenne hodnoty, si takýto osud nezaslúžia. Chcem k tomu zásadnému obratu prispieť a preto kandidujem za stranu SaS pod poradovým číslom 115.

Ľubomír Pätoprstý

Ľubomír Pätoprstý

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liberál,demokrat,kozmopolita, milovník hokeja,rocku,divadla a cestovania, nepriateľ tuposti, závisti,provinčnosti,cynizmu.Kandidujem za SaS s poradovým číslom 115. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu