Kto seje vietor, žne búrku.

Písmo: A- | A+

Slovenskom sa nehatene šíri vlna negatívnej energie. Napriek slnečným lúčom, uvoľňujúcim sa proti epidemickým opatreniam a vrcholiacej dovolenkovej sezóne.

Zažiera sa do hláv a sŕdc ľudí. Vzdúvajúci sa toxický mrak zloby, ktorý ju sprevádza, čoraz intenzívnejšie otravuje celospoločenskú atmosféru a pomaly, ale iste rozleptáva beztak krehkú súdržnosť spoločnosti, oslabovanú takmer dva roky trvajúcou pandémiou. Z narušených medziľudských vzťahov sa vytrácajú posledné zvyšky empatie, tej jedine účinnej protilátky proti rozkladu spoločenstva v ťažkých časoch.

Zo vzájomnej komunikácie mizne pokojná, vyargumentovaná výmena názorov, vedená úprimnou snahou hľadať všeobecne prijateľné riešenia aktuálnych a akútnych problémov . Nahrádza ju čoraz častejšie nevraživá konfrontácia neúprosných držiteľov vlastnej pravdy za každú cenu, sprevádzaná vzájomným osočovaním, znevažovaním protivníka a podsúvaním vymyslených a nepodložených obvinení na jeho adresu. To všetko je okorenené slovnou zásobou spoločenskej spodiny. Nevraživosť, nenávisť a zloba nachádza čím ďalej, tým viac živnú pôdu vo vzájomných vzťahoch bežných ľudí.

Kto sú pôvodcovia tejto nákazy, ktorá je vo svojich dôsledkoch ničivejšia ako všetky mutácie Covidu? Nákazy, ktorá ak ju včas nezačneme cieľavedome a rázne vytesňovať z nášho života, zapríčiní totálny rozklad a následný dlhodobý úpadok spoločnosti. 

Nejde o žiadny utajený spolok zákerných hackerov z konšpiračných brlohov. Naopak, iniciátori sú nám denne na očiach. Na najvyšších poschodiach slovenskej politiky. Prisatí na sociálne siete a elektronické médiá dávkujú čoraz väčšmi frustrovanej verejnosti svoje toxické posolstvá. Plné zloby , nenávisti a osočovania. Nielen politických protivníkov, ale aj vlastných koaličných partnerov, či dokonca spolu straníkov. Možno sú niektorí z nich skutočne tak intelektuálne a mentálne postihnutí, že si ani neuvedomujú devastačné účinky svojich aktivít na populáciu vlastnej krajiny.

Verejne známe osoby, politikov nevynímajúc, vytvárajú svojimi verejne prejavovanými názormi a postojmi vzory správania, ktoré ich prívrženci, ale aj odporcovia podvedome, či vedome vo veľkom napodobujú, niekedy len preto, aby nimi mohli ospravedlňovať vlastné výčiny.

Súčasná vládna koalícia získala v parlamentných voľbách mimoriadne silný mandát S poverením spravovať krajinu zodpovedne, s úsilím zameraným na všeobecný prospech a blaho občanov Slovenska.

Vyspelá demokratická spoločnosť má naporúdzi účinné nástroje ako včas zabrániť určitým typom ambicióznych jedincov prístup k verejným funkciám. A ak sa napriek tomu z času načas niekomu podarí prekĺznuť, vie si s ním urobiť poriadok. Napríklad zablokovať mu doživotne prístup na sociálne siete, aj keď je bývalý prezident USA. 

U nás, zdá sa nepochopiteľná zhovievavosť koaličných partnerov, dovoľuje tomu najaktívnejšiemu kazisvetovi jeho epigónom naďalej otravovať celospoločenskú atmosféru. Je najvyšší čas pozbierať odvahu a vysporiadať sa s týmito travičmi studní.

 Natrvalo. Inak sa všetci stanú spoluvinníkmi.

Skryť Zatvoriť reklamu