Na pláne našej cesty je totiž až na koniec. Ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. Aj keď v Austrálii povedať o niečom, že to bolo najlepšie je asi veľká trúfalosť.
Pri prejazde mestečkom Bairnsdale nás zaujal kostol Svätej Márie.




Naša prvá zastávka Lakes Entrance sa nachádzala asi 320 kilometrov od Melbourne po Princes Highway. Je to rybárska osada a turistická rekreačná oblasť patriaca ešte do štátu Viktória. Má asi 4 tisíc obyvateľov. Pôvodne sa menovala Cunninghame, pošta tohoto mena bola otvorená 5teho februára 1870. V roku 1915 prijali nové meno Lakes Entrance.



Neodolal som a zastavil len na pár fotiek pri pasúcom sa stáde Black Angus steakov. Paste sa, papajte, bude z vás dobré mäsko :)




Vzdialenosť mestečka Eden sa už ráta od Sydney, pretože sa nachádza v New South Wales. Mali sme to teda odtiaľto už iba 478 kilometrov, ale rozhodli sme sa pre nocľah. Niet sa kam ponáhľať. Lepšie je aj niečo vidieť, nielen počítať kilometre na tachometri.









Je to mesto známe najmä pozorovaním veľrýb, ale my sme tu boli mimo sezóny a tak sme si chceli pozrieť aspoň múzeum kosatiek. Bohužiaľ ani to nám nevyšlo, prišli sme už po zatvorení múzea a na druhý deň bola nedeľa, takže otvárali až o pol dvanástej. Ale to nám nevadilo, užili sme si mestečko aj bez múzea. Je tam krásny prístav rybárskych lodí a niekoľko perfektných reštaurácií s čerstvými ustricami. Sú produktom miestnej ustricovej farmy z Twofold Bay.

Eden je spojený najmä s lovom veľrýb. Prvá osada vybudovaná na lov veľrýb z brehu tu bola postavená v roku 1828. Jedny z prvých boli bratia Imlayovci - Alexander, Georg a Peter. Najímali si miestnych aborigénov, ale tí odmietali kosatky usmrtiť. Lovci sa tak sústredili na veľryby vráskavce, ktoré im do zálivu pomáhali nadháňať práve kosatky. A tak vznikla spolupráca lovcov veľrýb a kosatky zabijáka - Killer Whale. Anglické meno tejto rybičky je len zlý preklad zo španielčiny, v skutočnosti sa mala nazývať Whale Killer - zabiják vyľrýb. Kosatka (Orca) totiž ani nie je veľryba, je z čeľade delfínovité.
Pri východe slnka som sa ešte prešiel po mestečku a urobil zopár fotiek.










Ďalšou zastávkou bolo mestečko Ulladulla. Je to predovšetkým turistické mestečko. Od Sydney je už vzdialené iba 180 kilometrov. Rekreanti zo Sydney sa tu stretávajú s rekreantmi z Canberry, odkiaľ to sem tiež nie je ďaleko.



Potom sme už dorazili do predmestia Sydney v Botany Bay. Výhľad z hotela na Sydney.


Na dohľad letisko Sydney. Takto budeme o niekoľko dní pristávať aj my práve na tomto letisku :)

Je tu aj najdôležitejší nákladný prístav Austrálie.


Z pohľadu histórie je to najdôležitejšie miesto celej európskej histórie Austrálie. Tu pristál 29teho apríla roku 1770 kapitán James Cook so svojou loďou Endeavour a vylodil sa na pobreží. Zabral to tu celé pre svojho kráľa, ktorým bol vtedy Juraj III. Bol kráľom Veľkej Británie a kráľom Írska zároveň až do spojenia obidvoch týchto kráľovstiev. To sa udialo 1. januára roku 1800. Kolónie ako Austrália boli samozrejmou súčasťou kráľovstva Veľkej Británie, Austrália až do roku 1900. Dňa 1. januára 1901 sa 6 austrálskych kolónií dohodlo na deklarovaní spoločného samostatného štátu, odmietli sa ale vzdať svojej kráľovskej hlavy. Teraz je britskou kráľovnou Alžbeta II. a tak si myslím, že je stále aj austrálskou kráľovnou, aj keď Austrália oficiálne nie je kráľovstvom, ale konštitučnou monarchiou. Kráľovské právomoci sú tak isto ako vo Veľkej Británii obmedzené ústavou a má iba reprezentačnú úlohu.

Hore ostrov Bare s pevnosťou, dole pamätník La Perouse.

Keď sa teda Briti vylodili v Botany Bay, stretli tu samozrejme aj pôvodných obyvateľov Austrálie, ale nevedeli sa s nimi dohovoriť a vzniklo mnoho tragických nedorozumení. Oni si túto návštevu vysvetlili ako príjemnú zmenu jedálneho lístku, Briti sa ale všetci zjesť nedali, už totiž s apetítom domorodcov mali svoje skúsenosti z Nového Zélandu.
My sme ale zatiaľ nestretli nijakého domorodého Austrálčana. Pre prípad, že by sme ho stretli, prichystal som si informácie o našej ceste: kadakany Melbourne benang Eden wululan Sydney - môj stručný preklad: včera Melbourne dnes Eden zajtra Sydney. To len aby sme zabránili nedorozumeniu :)
Lubo Repka