Jeho názov sa neodvádza od náleziska zlata, ale vytvorili ho realitné agentúry a nemýlili sa. Oblasť sa stala pre niektorých developerov zlatou baňou. Keby to bol tušil kapitán James Cook, ktorý okolo preplával na svojej lodi Endeavour dňa 16. mája roku 1770, možno by sa tu aj zastavil. Zastavil sa tu ale iný významný objaviteľ kapitán Matthew Flinders v roku 1802. O dvesto rokov neskôr sa Gold Coast stalo šiestym najľudnatejším mestom Austrálie a najväčším ne-hlavným mestom v celej krajine.

Ale kým sme sa sem z Hunter Valley dostali, zastavili sme sa v pobrežnom mestečku Coffs Harbour, kde sme aj prenocovali. Podľa odborníkov má toto mestečko podnebie najvhodnejšie pre život človeka v celej Austrálii. Z vnútrozemia je obklopené postupne klesajúcimi horami a zo strany mora mnohými krásnymi plážami. Pôvodne ekonomika Coffs Harbour bola založená na pestovaní banánov (sú naozaj vynikajúce), neskôr čučoriedok, ale v súčasnosti už prevládajú príjmy z turistického ruchu.










Raňajky na brehu rieky Clerence v mestečku Ullmara.





Surfers Paradise je vlastne centrum Gold Coast. Tu sú sústredené všetky najlepšie hotely, reštaurácie a bary s nočným životom. Lákajú sem turistov z celej Austrálie, ale aj z Nového Zélandu (nádherná krajina, ale kto by tam žil v tej zime?), Japonska, Veľkej Británie a USA. Žije tu asi 20 tisíc obyvateľov, viacej ako polovica z nich ale nie sú domáci. Prichádzajú sem žiť hlavne Novozélanďania a Angličania. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od celosvetového priemeru tu prevládajú muži, tvoria až 52,2% obyvateľov. Že by za to mohol surfing?


Dva pohľady na Brisbane z parku Burleigh Head.





Burleigh Head National Park sa nachádza na rozhraní Surfers Paradise a Coolangatta uprostred Gold Coast a ponúka príjemnú prechádzku dažďovým pralesom v miestach, kde sa stretáva s morom. Na jar a v zime, keď tadiaľto putujú veľryby, to musí byť mimoriadne krásny pohľad. Sú tu za tým účelom vybudované výhliadkové plošiny, pohľad z nich je úchvatný aj keď tu veľryby nie sú.

Priezračne čistá rieka Tallebudgera sa tu vlieva do mora a tak si môžete vychutnať jedinečné kúpanie v ústí rieky. Prúd rieky v ústí sa mení v závislosti na prílive a odlive. Pri prílive rieka doslova tečie smerom hore prúdom :) Iba keď je more rozbúrené rieka sa stáva mútnou.

Relatívne malý park je plný života. Je tu možné pozorovať morské orly, papagáje, rôzne vtáctvo, jašterice. Les pozostáva z eukalyptových stromov, pandanusových porastov, exotických tráv a mangrovníkov na pobreží.





Kúpanie v mori na Gold Coast je o surfovaní. Celé dni tu surfisti vyčkávajú na tie správne vlny. Väčšinou sa jedná o mladých fešákov, študentov a brigádnikov užívajúcich si mladosť a bezstarostný život povaľačov.
My sme si z nich zobrali príklad, a tak sme si to spolu aj s našimi priateľmi Karolom a Darinou užili. Žiadne múzeá, poznávačky. Iba more, pivečko, kávičky, koláčiky, steaky a grilované kolená, austrálske víno ...
Aby som nezbudol, asi sme videli pôvodného obyvateľa Austrálie.

Sedel na ulici a nemohol som sa s ním porozprávať, lebo fúkal ako o dušu do tradičného hudobného nástroja Didgeridoo. Asi hovorím preto, lebo bol nejaký vyblednutý, originálne by mal byť trochu čiernejší. Ale možno mu krivdím, tak som mu, ale len tak potichu, pre seba povedal: cull-la kulamandi! (niečo ako hráš dobre mladý muž).
Lubo Repka.