
Prehliadka Borobuduru začína na spodnom stupni a pokračuje v smere hodinových ručičiek hore po jednotlivých stupňoch. Na šiestich štvorcových stupňoch sú postavené záverečné tri kruhové. Cesta nahor je lemovaná viacej ako 2600 dekoratívnymi panelmi (reliéfmi), vyobrazujúcimi výjavy z budhistickej mytológie. Zaujímavé je, že reliéfy sa vytesávali do lávového kameňa až po jeho vsadení do stavby. Pútnik prejdením tejto cesty symbolicky podstúpi cestu k osvieteniu. Budhisti veria v znovuzrodenie a cyklus znovuzrodení chápu ako postupnú akumuláciu dobrej karmy až k dokonalosti. Zlá karma, zlé skutky naopak, vedú k poklesu a znovuzrodeniu až na úrovni zvierat. Celá stavba je veľmi zložitá a plná symboliky. Ústrednou postavou je Budha Siddhártha. Spomenul som si na krásnu knihu od Hermana Hesseho, ktorú som o ňom kedysi dávno čítal.





















Borobudur sa nachádza v centrálnej Jáve medzi dvoma dvojicami sopiek Sundor-Sumbing a Merbabu-Merapi a dvoma riekami Progo a Elo v oblasti známej ako planina Kedu. Je to veľmi úrodná oblasť. Pohľad na ryžové polia a ľudí na nich pracujúcich bol uchvacujúci. Umocnené to bolo tým, že sme šli malým starobylým otvoreným vláčikom pekne pomaly.








Ryža sa tu zbiera päťkrát za dva roky. Cykly zberu sú buď trojmesačné alebo päť mesačné, podľa odrody ryže, ktorá sa vysadí. Trojmesačná ryža dorastá do výšky 75 centimetrov, tá päťmesačná až do výšky jedného metra. Najprv sa vypestujú plánty, pripraví sa pôda tým, že sa vypáli slama a takto vzniknutý popol na poli sa zaleje vodou na tri týždne. Potom sa do tejto vody vsadia plánty ryže, 25 centimetrov od seba pekne presne ako podľa pravítka. Následne sa striedaju po troch týždňoch suché a mokré obdobia, teda ryža je buď zaliata vodou, alebo je voda vypustená a ryža je na suchu. Medzitým musíte plieť burinu. Po troch mesiacoch je ryža zrelá a zbiera sa. Klasy ryže sa vysušia a vytrasú sa z nich zrnká ryže. Tie sa znovu vysušia a putujú do obchodov. Toto všetko sa robí ručne. Na jednoárovom (10x10 metrov) políčku roľník vypestuje asi 20 kilogramov ryže, za čo nedostane ani 20 US dolárov.











Už nikdy nevyhodím ryžu a vždy si všetko, čo mám na tanieri dojem.
Lubo Repka.