Historky o drakoch, žijúcich na ostrovoch Flores a Komodo rozprávali holandskí námorníci, ktorí sa tu plavili za obchodom už dávno, ale až v roku 1910 sa poručík Steyen van Hensbroek rozhodol preveriť tieto legendy. Vyzbrojil skupinu vojakov a vybrali sa na ostrov Komodo, kde sa im podarilo zabiť jedného jaštera. Jaštera potom zobrali so sebou na základňu, kde ho vyfotili, zmerali a zdokumentovali. Meral 2,1 metra. Fotografoval ho Peter Ouwens, riaditeľ botanickej záhrady Bogor na Jáve. Vyslal ešte jednu výpravu a tá mu priniesla ďalšie dve telá jašterov, jeden meral 3,1 metra a druhý dokonca 3,35 metra. A okrem toho sa im podarilo chytiť aj dve mláďatá, menšie ako meter. Holandská vláda následne v roku 1915 vyhlásila ostrov Komodo za chránenú prírodnú oblasť. Jaštery dostali meno Varanus Komodoensis.
Už z lode vyzeral ostrov zaujímavo. Krásne, členité a kopcovité pobrežie. Vraj pláže sú ružové, tvorí ich zmes bieleho a červeného piesku.




Miestny draci, to sú v podstate obyčajné jašteričky ako ich poznáme aj my z našich pasienkov a lúk, ale sú trochu väčšie. Na ostrov sa dá vstúpiť iba v doprovode miestnych ochrancov národného parku. Vstup na ostrov je inak zakázaný. Pozorovanie jašterov sa organizuje po skupinách 10 až 12 ľudí, ktorých sprevádzajú vždy traja sprievodcovia. Jeden ide ako prvý a sleduje stopy, druhý je vždy na konci skupiny a tretí sa pohybuje medzi turistami a robí im výklad. Nikto sa od skupiny v záujme vlastného bezpečia nesmie vzdialiť. Ako sme sa predierali pralesom, videli sme aj rozličné malé živočíchy. Táto malá jašterička vie lietať zo stromu na strom.

Les nie je taký hustý, ako bežne v džungli býva. Vidno aj kúsok oblohy.

Ulitník na liste stromu.

A tu sú už tie milé jašteričky.






Podarilo sa mi odfotiť aj mláďatko, ktoré sa už nebálo vlastných rodičov. Tí nemajú vôbec rodičovský cit a bez problémov by ho zožrali, keby mohli. Tak opatrne maličký, bežkaj rýchlo do bezpečia!




Jašter vie bežať rýchlosťou až 40 km za hodinu a je výborný plavec. Uniknúť pred ním je prakticky nemožné. Okrem toho, jeho papuľa je plná baktérií, ktoré okamžite po uhryznutí infikujú obeť a najneskôr za pár dní zahynie na otravu.



Hlavnou potravou drakov sú miestne divé svine a srnčia zver. Lovia hlavne večer a v noci, cez deň pozorujú turistov, ako ich pozorujú. Vo dne sú srny pomerne v bezpečí. Však nech sa vykŕmia, hovoria si draci. Budú aspoň tučnejšie, mňam.

Na ostrove nie je prístav vhodný na pristátie väčších lodí, museli sme sa vyloďovať na záchranných člnoch. Všetko bolo vynikajúco zorganizované.



Konečne na lodi, naberáme smer jávske more. Dosiahnuť ďalší ostrov - Sulawesi potrvá takmer dva dni.
Lubo Repka.