The Gateway of India je monument vybudovaný Britmi na začiatku dvadsiateho storočia.

V roku 1947 dosiahla India samostatnosť a koloniálne časy skončili. Teraz je už pod menom Mumbai hlavným mestom štátu Maharashtra, komerčným a zábavným “hlavným” mestom Indie, sídli tu totiž aj známy Bollywood. Ekonomicky je na tom Mumbai v rámci Indie veľmi dobre. Tvorí sa tu viacej ako 6% celého indického HDP, 25% priemyselnej produkcie Indie, 70% námorného obchodu a rovnaké percento indických finančných transakcií je sústredené v Mumbai.
The Taj Mahal Hotel


V Bombay Cathedral sú ešte stále kreslá, v ktorých sedeli kráľ Georg V. and Queen Mary tretieho Novembra roku 1911.


Ale nielen mesto zmenilo svoj názov, premenovávanie pokračuje. Indovia chcú zabudnúť na takmer 500 ročnú koloniálnu etapu svojej minulosti. Vo veľkom premenovávajú všetky historické pamiatky, vrátane napríklad Victoria Terminus - Chhatrapati Shivaja Terminus.

Alebo múzeum Chhatrapati Shivaja Mahraj Vastu Sanghrahalaya, ktoré sa kedysi jednoducho volalo Prince of Wales Museum of Western India.





Deti sa sem chodia učiť históriu, určite už trochu inak ako kedysi.


Potulky po uličkách mesta prinášajú rozpačité pocity. Všade vládne chaos, špina a neporiadok. Na uliciach vás neustále otravujú žobráci a priekupníci. Na druhej strane vidíte množstvo ľudí ťažko pracovať, na trhoch krásne usporiadanú čerstvú zeleninu a ovocie, predavači sú k vám milí, ponúkajú svoj tovar veľmi zdvorilo a nenásilne. Ochotne s vami požartujú a nechajú sa aj vyfotiť. Dokonca musíme čeliť aj opačnému garde - oni sa chcú vyfotiť s nami.





Večer sme zdvihli kotvy a toto mesto opustili. Škoda, času bolo naozaj málo.


Tak dovidenia, Mumbai!
Lubo Repka.