Plavba Panamským kanálom časť 5. Nikaragua, prístav Corinto a návšteva mesta León

Je piatok 27. januára niečo pred desiatou hodinou ráno a my na ôsmy deň našej plavby pristávame v Corinte. Včera sme ešte boli v Kostarike, po výlete na sopku Poás sme unavení išli spať a ráno sme sa už zobudili v inej krajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Náš plávajúci hotel sa, pokým sme spali, presunul do Nikaragui.

Predná paluba je plná nedočkavcov zvedavých na Nikaraguu.
Predná paluba je plná nedočkavcov zvedavých na Nikaraguu. (zdroj: Lubo Repka)

Nikaragua získala svoju nezávislosť od Španielska v roku 1821 a odvtedy prešla búrlivým vývojom, v ktorom sa striedali diktátorské režimy a občianske vojny s finančnými krízami a bankrotmi celej krajiny až do dnešného stavu, kedy je tu pomerne stabilná demokracia. Platí sa menou córdoba. Za jeden dolár dostanete 30 córdobas.

Ocitáme sa v zátoke mesta Corinto.
Ocitáme sa v zátoke mesta Corinto. (zdroj: Lubo Repka)
Corinto.
Corinto. (zdroj: Lubo Repka)
Vlny narážajúce na pieskové plytčiny vytvárajú zaujímavé pereje.
Vlny narážajúce na pieskové plytčiny vytvárajú zaujímavé pereje. (zdroj: Lubo Repka)

Predkolumbijská éra tu začala asi 500 rokov pred našim letopočtom príchodom ľudí aztéckej a mayskej kultúry niekde z oblastí južného Mexika. Usadili sa v západnej časti Nikaragui, kde sa teraz nachádzame aj my. Východná časť bola osídlená karibskými kmeňmi s úplne inou kultúrou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
V prístave už nás čakajú výletné autobusy.
V prístave už nás čakajú výletné autobusy. (zdroj: Lubo Repka)

Prvým Európanom, ktorý objavil atlantické pobrežie Nikaragui bol Krištof Kolumbus. Stalo sa tak na jeho poslednej, štvrtej plavbe do „Indie“ v roku 1502. Čoskoro nabrali veci rýchly spád. Najprv sa v roku 1522 pokúsil krajinu obsadiť Gil Gonzáles Dávila. V tomto období už mali španielski dobyvatelia so zaberaním nových území bohaté skúsenosti a s nejakým priateľským prístupom k pôvodným obyvateľom sa ani nezdržiavali. Narazili ale na tvrdý odpor domorodých obyvateľov, ktorých vodcom bol náčelník Nicarao. Napriek tomu sa im podarilo nazbíjať dostatok zlata, pokrstiť všetkých, ktorí sa im podvolili a tých, ktorí sa nepodvolili žoldnieri nemilosrdne pozabíjali, ak sa im nepodarilo ujsť do hôr.

SkryťVypnúť reklamu
V prístave nás vítala ľudová hudba ...
V prístave nás vítala ľudová hudba ... (zdroj: Lubo Repka)
... na ktorú tancovali miestne krásavice.
... na ktorú tancovali miestne krásavice. (zdroj: Lubo Repka)

Ale aj medzi samotnými španielskymi dobyvateľmi prebiehali neustále boje o moc. Za zakladateľa Nikaragui sa považuje Francisco Hernández de Cordóba. Založil dve najdôležitejšie mestá v histórii krajiny: Granadu na brehu jazera Nikaragua a León pod svahmi sopky Momotombo. Stalo sa tak 15. júna v roku 1524. Za svoje zásluhy bol spravodlivo potrestaný – verejne mu zoťali hlavu. Nedopátral som sa prečo, zrejme len mocenské boje, víťazom ktorých sa stal Pedro Ariás Dávila. Stratil síce Panamu, ale usadil sa v meste León. Správnejšie treba povedať León Viejo, Starý León, teda pôvodné mesto, ktoré bolo neustále ohrozované neďalekou sopkou Momotombo a častými zemetraseniami. Po dvoch veľkých otrasoch zeme v roku 1594 a 1610 bola infraštruktúra mesta tak zničená, že mestská rada rozhodla o jeho presídlení asi 35 kilometrov smerom na západ. Staré mesto v súčasnosti iba znovu objavujú, doteraz odkryli 16 objektov.

SkryťVypnúť reklamu

Plavby výletnými loďami

Vyberte si z ponuky plavieb po Karibiku, alebo plavieb po Stredomorí.

My sme sa rozhodli pre výlet do súčasného mesta León. Opäť sme mali šťastie na taxikára, ale úplne inak ako to bolo v Kostarike. Tento bol mlčanlivý, vedel po anglicky len úplné základy, ale i napriek tomu sme sa dohovorili. Za to, že nás odvezie do mesta León a tam na nás počká a dovezie nás zase naspäť do prístavu si vypýtal 30 USD, čo som už ďalej ani nezjednával. Aj tak som mu na záver dal štyridsať. Jazdil krásne plynulo a bezpečne.

Cesta nás viedla okolo trstinových plantáží a najväčšej továrne na jej spracovanie v okolí. Neďaleko oproti bola aj rumová fabrika najlepšieho nikaragujského rumu značky Caňa de Flores v mestečku Chichigalpa. My sme sa ale nikde nezdržiavali a mierili sme rovno do centra Leónu, máme totiž málo času, o 17,30 už musíme byť naspäť na lodi a cesta autom z Corinta do Leónu trvá 1,5 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
Obrovské nákladné autá na zvážanie cukrovej trstiny.
Obrovské nákladné autá na zvážanie cukrovej trstiny. (zdroj: Lubo Repka)
Na tejto fotke ho vidno ešte lepšie.
Na tejto fotke ho vidno ešte lepšie. (zdroj: Lubo Repka)

León bol dlho hlavným mestom Nikaragui, pričom o svoju mocenskú pozíciu bojoval s druhým najvýznamnejším mestom Granadou. Kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí a tak sa v roku 1858 stala hlavným mestom Managua, ktorá v porovnaní s týmito dvoma historickými mestami neobstojí a vraj nestojí ani za návštevu. Všetci turisti, ktorí prilietajú do Nikaragui rovno mieria do mesta Granada alebo León alebo hocikde inde, len nie do Managui.

Catedral de la Ascunción de María de León.
Catedral de la Ascunción de María de León. (zdroj: Lubo Repka)

Najvýznamnejšou pamiatkou je katedrála venovaná Nanebovzatiu Panny Márie, po španielsky sa volá „Catedral de la Ascunción de María de León“. Jej stavba trvala od roku 1747 až do roku 1814. Doteraz je to najväčšia katedrála v celej strednej Amerike. Stavba vďaka svojej mohutnosti odolala všetkým zemetraseniam, vulkanickým erupciám a revolúciám. Pod katedrálou sa nachádza 27 krýpt s pozostatkami 10 biskupov, 5 kňazov a iných významných osobností dejín Nikaragui vrátane jedného otroka.

V troch radoch bola kupola katedrály podopretá stĺporadím.
V troch radoch bola kupola katedrály podopretá stĺporadím. (zdroj: Lubo Repka)
V katedrále.
V katedrále. (zdroj: Lubo Repka)
V katedrále.
V katedrále. (zdroj: Lubo Repka)
V katedrále.
V katedrále. (zdroj: Lubo Repka)
V katedrále.
V katedrále. (zdroj: Lubo Repka)
V katedrále.
V katedrále. (zdroj: Lubo repka)

Vo vnútri katedrály je stĺporadie so sochami apoštolov, pod ktorými sú umiestnené pozostatky ďalších významných osobností. Pod sochou sv. Pavla je napríklad pochovaný básnik Rubén Darío. Básnik a diplomat Félix Rubén García Sarmiento, známy ako Rubén Darío sa narodil v roku 1867 v meste Metapa (teraz sa už volá Ciudad Darío) a zomrel v roku 1916 tu, v meste León, kde od ranného detstva vyrastal v starostlivosti svojej tety Bernardy a strýka Félixa. Matka a ani otec sa oňho nezaujímali. Bol vášnivým čitateľom, čítať sa vraj naučil už ako 3-ročný a ako 13-ročný už publikoval svoje básne v miestnych novinách a literárnych magazínoch. Počas svojho života bol veľmi vážený v mnohých krajinách latinskej Ameriky a takmer všetky ich precestoval.

Rubén Darío.
Rubén Darío. (zdroj: Lubo repka)

Pred katedrálou je hlavné námestie, uprostred stojí fontána so sochou najvýznamnejšieho nikaragujského politika 19. storočia Máxima Jereza. Na námestí to žije. Nachádza sa tu množstvo stánkov so suvenírmi, kaviarničky a obchody sú v okolitých budovách.

Námestie pred katedrálou.
Námestie pred katedrálou. (zdroj: Lubo Repka)
Na námestí pred katedrálou.
Na námestí pred katedrálou. (zdroj: Lubo Repka)
Bližší pohľad na suveníry na námestí.
Bližší pohľad na suveníry na námestí. (zdroj: Lubo Repka)

Za katedrálou je centrálna tržnica, kde dostanete kúpiť všetko, čo sa vám zažiada. Zeleninu, ovocie, mäso, oblečenie a môžete sa tu aj najesť.

Mercado Central.
Mercado Central. (zdroj: Lubo Repka)
Mercado Central.
Mercado Central. (zdroj: Lubo Repka)
Mercado Central.
Mercado Central. (zdroj: Lubo Repka)
Mercado Central.
Mercado Central. (zdroj: Lubo Repka)
Miestny údený syr na trhu...
Miestny údený syr na trhu... (zdroj: Lubo Repka)
... a na tanieri. Bol naozaj znamenitý.
... a na tanieri. Bol naozaj znamenitý. (zdroj: Lubo Repka)

Nikaragujská kuchyňa je veľmi pestrá a zaujímavá. Medzi najväčšie pochúťky patria napríklad quesillos (stočená kukuričná tortila plnená čerstvým syrom a nakladanou cibuľkou), chicharrones (pečený bravčový bôčik nakrájaný na menšie kúsky), nacatamales (masou plnené banánové listy s množstvom zeleniny a kuracieho alebo hovädzieho mäsa, masa je kukuričná „žemľa“ s oškvarkami) alebo baho (vo veľkej nádobe sa niekoľko hodín spoločne varí hovädzie mäso, cassava, zeleninový banán, zelená paprika, rajčiny, cibuľa a cesnak, podliate je to pomarančovou a limetkovou šťavou a výdatne posolené).

Baho voňalo lákavo.
Baho voňalo lákavo. (zdroj: Lubo Repka)

Potom sme sa ďalej túlali mestom a kde sme našli niečo zaujímavé, tam sme sa zastavili. Ale ešte predtým sme sa dostali na strechu katedrály a to stálo za to. Na streche sme sa museli vyzuť a chodiť naboso.

Na strechu viedlo úzke schodisko.
Na strechu viedlo úzke schodisko. (zdroj: Lubo Repka)
Pohľad zozadu na priečelie budovy.
Pohľad zozadu na priečelie budovy. (zdroj: Lubo Repka)
Takto vyzerá strecha katedrály.
Takto vyzerá strecha katedrály. (zdroj: Lubo Repka)
Alebo aj takto.
Alebo aj takto. (zdroj: Lubo Repka)
Biela strecha a ostré slnko nás úplne oslepovali. V tomto prípade sa objektív fotoaparátu prispôsobil lepšie ako ľudské oko.
Biela strecha a ostré slnko nás úplne oslepovali. V tomto prípade sa objektív fotoaparátu prispôsobil lepšie ako ľudské oko. (zdroj: Lubo Repka)
Zo strechy bol dobrý výhľad na všetky strany mesta.
Zo strechy bol dobrý výhľad na všetky strany mesta. (zdroj: Lubo Repka)
Pohľad smerom na kostol Recolección.
Pohľad smerom na kostol Recolección. (zdroj: Lubo Repka)
Pohľad smerom na Kalváriu.
Pohľad smerom na Kalváriu. (zdroj: Lubo Repka)
Na potulkách mestom.
Na potulkách mestom. (zdroj: Lubo Repka)
Na potulkách mestom.
Na potulkách mestom. (zdroj: Lubo Repka)
Kostol Recolección.
Kostol Recolección. (zdroj: Lubo Repka)
Kalvária.
Kalvária. (zdroj: Lubo Repka)
Bočný pohľad na kostol Kalvária.
Bočný pohľad na kostol Kalvária. (zdroj: Lubo Repka)
Kostol La Merced.
Kostol La Merced. (zdroj: Lubo Repka)
Kostol San Francisco.
Kostol San Francisco. (zdroj: Lubo Repka)
Vo vnútri kostola San Francisco.
Vo vnútri kostola San Francisco. (zdroj: Lubo Repka)
Vo vnútri kostola San Francisco.
Vo vnútri kostola San Francisco. (zdroj: Lubo Repka)

Našli a preskúmali sme aj dve múzeá: Centro de Arte a Rubén Darío Museum. Ani v jednom z nich sa nesmelo fotiť, čo ma nesmierne mrzelo a vôbec som to nechápal. Oháňal som sa aj novinárskym preukazom, ale nič mi to nepomohlo. Nie že by som chcel fotiť samotné exponáty, ale skôr ma zaujal interiér a architektúra budov, v ktorých sa múzeá nachádzali. Boli tam vysoké, drevené stropy a veľké okná a ešte väčšie vysoké a nádherne vyrezávané dvere. Alebo napríklad, ako predpokladám, pôvodné vchodové dvere boli umiestnené v rohu miestnosti, resp. budovy (vidno to na ďalšej fotke, ktorú som urobil zvonku). Pôsobilo to neuveriteľne prirodzene. Prečo sa takto teraz nestavia?

V tejto budove sa nachádza múzeum Rubéna Daría. Všimnite si tie rožné dvere.
V tejto budove sa nachádza múzeum Rubéna Daría. Všimnite si tie rožné dvere. (zdroj: Lubo Repka)
V interiéri bolo zakázané fotiť, tak som odfotil aspoň záhradu vo dvore.
V interiéri bolo zakázané fotiť, tak som odfotil aspoň záhradu vo dvore. (zdroj: Lubo Repka)
Pohľad z dvora. Tu som ešte mohol fotiť.
Pohľad z dvora. Tu som ešte mohol fotiť. (zdroj: Lubo Repka)
Podobný dom tiež s rožným vchodom, tentokrát je to budova múzea Centro de Arte.
Podobný dom tiež s rožným vchodom, tentokrát je to budova múzea Centro de Arte. (zdroj: Lubo Repka)

Návrat do prístavu prebehol bez problémov, keďže sme si ponechali dostatočnú časovú rezervu. Pri individuálnych výletoch je riziko, že zmeškáte loď na vašu zodpovednosť.

Nikaragua má 19 sopiek, z ktorých je 8 aktívnych. Jednu z nich sme mohli z diaľky obdivovať pri našom odplávaní z Nikaragui smerom do Guatemaly.

Postupne sa zmráka, svetlo sa mení.
Postupne sa zmráka, svetlo sa mení. (zdroj: Lubo Repka)
Pohľad na jednu zo sopiek v diaľke.
Pohľad na jednu zo sopiek v diaľke. (zdroj: Lubo Repka)
Plavíme sa smerom na severozápad do Guatemaly.
Plavíme sa smerom na severozápad do Guatemaly. (zdroj: Lubo Repka)

Lubo Repka.

Lubo Repka

Lubo Repka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  199
  •  | 
  • Páči sa:  254x

Mám rád cestovanie, spoznávanie kultúr a histórie národov celého sveta a rád o tom píšem a pritom veľa fotím.https://www.yardek.comhttps://www.facebook.com/LuboRepkaTravels/https://www.instagram.com/lubotravelrepka/ Zoznam autorových rubrík:  AmerikaCesta okolo svetaEurópaÁziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu