Kolumbus ale na ostrov nikdy nevstúpil, a Španieli oň neprejavili prakticky žiadny záujem. Až keď sa tu v roku 1631 usadili Holanďania a začali tu ťažiť soľ a využívať ostrov ako medziprístav na ceste do Nového Amsterdamu (New York), tak Španieli začali o ostrov bojovať.

Po 15 rokoch bojov prenechali Španieli ostrov Holanďanom. Potom sa tam objavili Francúzi a naťahovačky o ostrov začali znovu. Nakoniec, aspoň podľa legendy, svoj spor vyriešili elegantne. Jeden Francúz a jeden Holanďan sa vybrali peši okolo ostrova, každý opačným smerom a kde sa stretli, tam si ostrov rozdelili. Vraví sa , že Francúz si na cestu zobral koňak a ako ho popíjal, krok sa mu predlžoval a kráčal rýchlejšie, preto väčšia časť ostrova patrí Francúzom. Holandská časť sa nazýva Sint Maarten, francúzska Saint Martin.
Plavby výletnými loďami
Plavby po karibiku nájdete na dovolenka.sme.sk.


Na práce si doviezli otrokov z Afriky a obchod fungoval perfektne, až kým počet čiernych obyvateľov výrazne neprevýšil bielych. Narastali rebélie a to aj kvôli tomu, že Briti už otroctvo zrušili a Francúzi ani Holanďania sa s tým neponáhľali. Francúzi ho nakoniec v roku 1848 zrušili a Holanďania až o 15 rokov neskôr. Výsledkom zrušenia otroctva bol pokles efektívnosti produkcie cukru a bavlny a ostrov začal upadať.


Hlavným mestom holandskej časti (teda Sint Maarten), ktorá má asi 37 tisíc obyvateľov, je Philipsburg. Oficiálnym jazykom je holandština a angličtina. Jazdí sa po pravej strane cesty. Politicky bol až do roku 2010 Sint Maarten ostrovným teritóriom Holandska s určitým stupňom autonómie. Od roku 2010 má svoj parlament a svojho guvernéra tak ako ostatné Antilské ostrovy patriace Holandsku.


Najkrajšie pláže sú medzi holandským Philipsburgom a francúzskym mestom Marigot. Medzi nimi premávajú minibusy v pravidelných intervaloch od rána až do noci. To, že ste už vo francúzskej časti ani nezbadáte, iba vytušíte z odlišnej kultúry. Je to tam totiž „francúzskejšie“ ako vo Francúzsku.




My sme sa ponáhľali do zálivu Simson Bay, kde sa nachádza pláž Maho. Chceli sme tam byť skôr ako sa dovalia ostatné masy turistov. Turisti sa kúpu a slnia tesne pred pristávacou dráhou miestneho letiska a tak im nad hlavami pristávajú lietadlá. Nad hlavami znamená niekedy aj menej ako 30 metrov, aspoň ja som mal ten pocit.





Bol to úžasný zážitok, ktorý sa nedá popísať fotkami, tak som sa pokúsil o video.
Potom sme sa presunuli do mestečka Marigod, ktoré bolo ako vymreté a ničím nás nezaujalo. Možno to bolo aj tým, že sme sa tu nachádzali práve na Nový rok 2015, teda 1. januára. Zrejme všetci ešte spali po silvestrovskej noci a aj my sme boli unavení, ani na lodi sa totiž veľa nespalo a bolo veselo až do rána. Až postupne okolo obeda sa začali otvárať reštaurácie a stánky so suvenírmi.





Ani minibusy nepremávali tak poctivo ako mali a tak sme na prepravu do Philipsburgu museli použiť taxík. Mesto Philipsburg má iba necelých 2 tisíc obyvateľov, takže keď tu pristane veľká loď, tak sú turisti vo väčšine. Jeho 4 pozdĺžne ulice a niekoľko kolmých, ktoré ich spájajú sa dajú prejsť za pár minút. Centrom mesta je námestie De Ruyterplein. Hlavnou nákupnou ulicou je Front street a keď sa vyberiete po nej východným smerom po desiatich minútach chôdze prídete k malému, ale pekne vyfarbenému a vyrezávanému drevenému domčeku. To je továreň a obchod s miestnou špecialitou – likérom Guavaberry. O niečo ďalej sa nachádza múzeum Sint Maarten, ktoré je cenným zdrojom informácií o ostrove. Pre nás nie, bolo totiž zatvorené.






Týmto článkom skončila naša plavba juhovýchodným Karibikom a my sme smerovali naspäť do prístavu v Miami. Čakajú nás ešte dva dni na mori, čo bude vítaný oddych po každodenných poznávačkách. Užijeme si komfort lode, bazény, divadlo, bary a reštaurácie, obchody. Táto plavba sa uskutočnila pred dvoma rokmi na prelome rokov 2014/2015. Medzitým sme urobili niekoľko iných plavieb aj po iných moriach, aj po Karibiku, ale o tých napíšem neskôr. Dnes, 20. januára 2017, nastupujeme na loď Norwegian Jewel spoločnosti Norwegian Cruise Line. Vyplávame opäť z Miami a navštívime Kolumbiu, Panamu, Kostariku, Nikaraguu, Guatemalu, Mexiko, aby sme sa opäť vrátili do USA, ale na jeho západné pobrežie - našu plavbu ukončíme v Los Angeles v Kalifornii.
Pozývam vás na túto plavbu. Pokúsim sa vám sprostredkovať čo možno najautentickejší zážitok priamymi reportážami z tejto plavby. Sledujte moju fb stránku a lajkujte.
A samozrejme si môžete kúpiť aj moju knihu o plavbe do Čierneho mora.
Lubo Repka.