Toľko nákladných lodí sme nevideli ani v Suezskom prieplave ako tu v Malackej úžine.




Malacká úžina je strategické miesto, ktoré kedysi ovládali Malajci z mesta Malacca. Už si asi myslíte, že potom ju dobili Portugalci, od nich Holanďania a nakoniec skončila v britských rukách. Ale predstavte si, nebolo to tak. Portugalci ju síce dobili, svoju moc v Malacce si aj udržali, ale vplyv aj tak stratili. Neďaleko totiž vyrástlo mesto Singapur, ktoré malackú ekonomiku poslalo do druhej ligy. Singapur vzkriesil prakticky z ničoho v roku 1819 pán Thomas Raffles, keď ho získal pre Britskú Východoindickú spoločnosť od miestneho sultána Husseina. Vtedy tu žilo asi tisíc Malajcov a 20 až 30 Číňanov.


V súčasnosti tu žije 5,3 milióna obyvateľov, z toho 3,3 milióna sú občania Singapuru a dva milióny sú študenti a pracujúci cudzinci. Ročne mesto navštívi 11 miliónov návštevníkov.
Priemerný vek Singapurčana je 37 rokov a priemerná rodina má 3,5 osôb. Každá šiesta rodina má na účte úspory prevyšujúce milión singapurských dolárov, ale len každý desiaty obyvateľ si môže dovoliť vlastniť automobil. Keď si chcete kúpiť auto, musíte zaplatiť daň vo výške 1,5 násobku jeho trhovej ceny. Okrem toho si musíte vybaviť licenciu na jeho používanie, ktorá potom platí 10 rokov. Licencia stojí toľko ako nové Porsche Boxter v USA.


Toto je budova hotelu Marina Bay Sands. Hore je bazén a reštaurácia s krásnym výhľadom.

A toto sú fotky z terasy Marina Bay Sands.





Na ulici Orchard Road sa nakupuje, nakupuje a nakupuje. Môžete chodiť z obchodného domu do obchodného domu bez toho, aby ste vyšli na ulicu. My sme vždy vybehli na ulicu, aby sme sa trochu ohriali.




Prístav v Singapure patrí k najväčším na svete.




Večer opúšťame Singapur plný dojmov, musím podotknúť, že samých pozitívnych.
Lubo Repka.