Thajská kuchyňa ma dostala od prvej chvíle, kedy som ju ochutnal. Čím viac o nej viem, čím viacej jedál som ochutnal, tým hlbšie sa pred ňou skláňam. Jej princíp som odhalil až keď som sa pokúsil sám niečo uvariť. Varenie sa v Thajsku začína na trhu. Suroviny musia byť vždy úplne čerstvé. To tu ale nie je žiadny problém. Všetko sa kupuje na trhu (len farangovia nakupujú v ochodných domoch). Farangovia, to sú všetci cudzinci, ale najmä tí, ktorí sem chodia na sex turistiku. Našťastie Phukeťania ich sústredili do jedného mesta Patong a ostatní dovolenkári sa s nimi stretnú len zriedkavo. Prevláda rodinná dovolenka. Ale to len na okraj, poďme na trh.



Galangel.


Banánový kvet, aj to sa dá jesť.

Vždy s úsmevom, aj pri práci.



Aj na trhu sa musí viesť účtovníctvo :)


Keď sme nakúpili, pustíme sa do varenia. Takže máme čerstvé suroviny, nesmie chýbať kari pasta a čerstvé čili. Kari pasty sú červená, zelená alebo žltá, môžete si ich urobiť, ale to sa nikomu nechce, je to veľa roboty a v malom sa to neoplatí. Na trhu dostanete vždy čerstvú, v obchodoch pekne balenú dostanete aj u nás. Odporúčam značku Blue Elefant. Každá farba znamená inú chuť. Oni vyrábajú aj špeciálnu Tom Yam pastu.

Najobľúbenejšie thajské jedlo je polievka Tom Yam Goong - thajská krevetová polievka. Potrebujete špeciálnu kari pastu na Tom Yam, cherry rajčiny, šalotku, limetku, čerstvé čily papričky, krevety, hríby (môžu byť šampiňóny), cukor (palmový by bol najlepší, ale môže byť aj ten náš, obyčajný), trošku rastlinného oleja, rybaciu omáčku, čertsvé alebo sušené kafírové lístky, koreň galangel, citrónovú trávu a trochu kokosového mlieka. A samozrejme čerstvý koriander. Ten nesmie chýbať prakticky v žiadnom thajskom jedle. Čili a koriander.


Na troche oleja rozpustíte Tom Yam kari pastu. Okamžite sa miestnosť naplní typickou štipľavou vôňou kari a podlejete slepačím vývarom, keď nemáte môže byť aj voda. Pridáte pokrájaný galangel a citrónovú trávu, rozkrojenú čili papričku (jednu abo dve, dobré budú všetky tri) kafírové lístky zbavené stonky, šalotky, celé rajčiny, hríbiky. Všetko varíte len veľmi krátko. Postupne dochucujete cukrom, limetkovou šťavou a rybacou omáčkou. Najťažšie je vyváženie týchto troch chutí. Keď ste spokojný s chuťou, pridáte očistené krevety. Ak sú malé, tak počítate do šesť a sú hotové. Tie väčšie varíte trochu dlhšie, nikdy ale nesmú byť rozvarené. Všetky suroviny si vopred nachystajte, potom už pri varení nie je na nič čas, všetko ide veľmi rýchlo. Na záver pridáte do taniera ešte čerstvé čily papričky podľa chute a vňať z koriandra. Galangel, citrónová tráva a kafírové lístky sa nejedia, nechávajú sa na okraji taniera, sú v polievke iba kvôli chuti a vôni. Dajú sa jesť a sú výborné, ale musia byť pokrájané veľmi na jemno, kúsky tenké ako vlások. Kokosové mlieko môžete použiť, ale nemusíte. Zjemňuje chuť polievky ale znalci tvrdia, že pôvodne sa vôbec nepoužívalo, je to moderný doplnok.
Nezabudnite prizdobiť úsmevom a kvetmi, najleší je úsmev široký a kvety orchidea.

Keď sa vám nechce variť, môžete ísť na iný trh, napríklad na pláž Rawai. Tam si priamo na trhu kúpite čerstvé ryby, krevety alebo čokoľvek z mora, nákup vám jednoducho zbalia do igelitky a s ňou idete priamo do reštaurácie, poviete ako to chcete a oni vám navaria.





To je z Ázie pre tentokrát všetko, zajtra odlietame do Austrálie.
Lubo Repka