Cieľom nášho letu sú záhadné kresby známe po celom svete ako Nazca Lines. Odstránením vrstvy tmavej zeminy až po svetlo zafarbenú vápencovú horninu tu vznikli geometrické obrazce pozorovateľné iba zo vzduchu.
Vytvorené boli na planine Nazca asi v období 200 rokov pred našim letopočtom až 800 nášho letopočtu. V tom období tu žila civilizácia Nazca. Je tu asi 300 obrazcov, ktoré boli objavené až v dvadsiatych rokoch minulého storočia pri leteckom prieskume. Kto ich vytvoril a prečo? Odpovede na tieto otázky sme nečakali, ale chceli sme to vidieť na vlastné oči. A preto sme si zaistili let malým lietadlom ponad Nazca planinu v deň, keď sme kotvili s našou loďou Oosterdam v prístave General San Martin. Na nič ostatné nám v tomto prípade neostal čas, z tejto časti Peru sme videli len tie obrazce a nič viacej. Ale to, čo sme videli stálo za to.
Všetko sme si na internete zorganizovali mesiace vopred. Na parkovisku v prístave už nás čakalo auto, ktoré nás odviezlo na neďaleké medzinárodné letisko. Pisco International Airport je nové letisko, ktoré zíva prázdnotou. Žiadne medzinárodné prílety, žiadne medzinárodné odlety. Pri živote ho drží iba zopár malých lietadiel, ktoré lietajú výlučne nad Nazca Lines.

Naše lietadlo bolo pre dvanásť osôb, vrátene dvoch pilotov, ktorí boli zároveň našimi vzdušnými sprievodcami po obrazcoch, ktoré nám zo vzduchu ukazovali. Každý pasažier sedel sám a mal výhľad na jednu stranu. Takže piloti s lietadlom robili také oblúčiky, raz ho naklonili na jednu stranu, potom na druhú, aby videli všetci. Do toho pofukoval vetrík a lietadlo raz klesalo, inokedy stúpalo ako na hojdačke. S lietadlom aj naše žalúdky. Kým sme sa dostali nad obrazce trvalo to asi pol hodiny a to bol v celku pohodový let. Potom asi hodinu sme krúžili nad obrazcami a to bolo také zaujímavé, že sme si ani nestihli uvedomiť, čo sa s našimi žalúdkami deje. Takže vlastne najhoršia časť letu spočívala v lete naspäť na letisko. To už sme všetci boli takí vytrasení, že sme len apaticky sedeli, nefotili, nerozprávali. To vám prezrádzam hneď na úvod, pretože sa k tomu radšej už viacej nebudem vracať.

Niekedy pred 100 rokmi začali nad Peru lietať lietadlá s pasažiermi. Pasažieri aj piloti rozprávali, že videli na zemi čiary, línie, ktoré vypadali ako pristávacie dráhy. Videli aj obrazce rozličných zvierat a iných objektov. Bolo to pri letoch nad planinou Nazca, preto dostali „čiary“ meno Nazca Lines. Táto planina má rozlohu asi 250 kilometrov štvorcových a je to jedna z najsuchších oblastí na Zemi. Za rok tu v priemere prší 20 minút. Za 5 dobrých rokov môže planina dostať asi 15 milimetrov zrážok. Teplota je po celý rok prakticky konštantná, 25 stupňov Celzia, silný vietor tu takmer nikdy nefúka. Vďaka tomuto stabilnému počasiu zostali linky neporušené po stáročia. Aké sú vlastne staré?
Archeológovia sa nevedia zhodnúť. Niektorí tvrdia, že boli vytvorené v období medzi rokmi 650 pred n. l. až 400 nášho letopočtu, iní tvrdia, že sú ešte staršie. Možno z obdobia 1 500 až 2 500 pred n. l. Kto ich vytvoril?
Po tisíce rokov tu v tejto oblasti žili ľudia kultúry Nazca. Živili sa poľnohospodárstvom, obchodom a rybolovom. Mali vybudovaný systém zavlažovania polí, kde pestovali kukuricu, zemiaky a podobné lokálne plodiny. Ako všetky staré národy pozorovali pohyb slnka, mesiaca, planét a hviezd a presne podľa toho vedeli, kedy začať sadiť a kedy zbierať úrodu. Mali vyspelú keramiku, pri ktorej vyzdobovaní používali pestré farby a obrazce, ktoré sa podobajú či dokonca sú identické s tými, ktoré boli vytvorené na zemi a my sme ich objavili až keď sme začali lietať. Rovnako si z vlny lám vyrábali látky na šaty a aj na nich používali rovnaké obrazce, aké vyryli do zeme odstránením tmavej vrstvy zeminy až po biely vápencový podklad.
Úžasné je, že väčšina týchto obrazcov je „nakreslená“ jedným ťahom. Možno si to z detstva pamätáte. Úlohy typu nakresli jedným ťahom opicu, vtáčika, lietadlo a pod. Oni takto vyryli do zeme aj niekoľko kilometrov dlhé čiary tvoriace presne také obrazce, aké trebárs namaľovali na keramiku. Preniesť obrázok na zem v mierke 1 ku 1 000 alebo aj viac, a zachovať pritom všetky proporcie, ako je to možné? A prečo to robili?
Prvýkrát som sa o týchto záhadných čiarach dozvedel niekedy na strednej škole, keď som sa dostal ku knihe Ericha von Dänikena: Spomienky na budúcnosť. Tá kniha bola celosvetovým bestsellerom a všetci sme boli nadchnutí myšlienkou, že našu Zem niekedy v minulosti navštívili mimozemšťania.
Erich von Däniken je žijúca legenda. Narodil sa vo Švajčiarsku v roku 1935 a teraz má už 88 rokov. V mladosti bol vychovávaný v prísne katolíckom prostredí, bibliu dokonale poznal už od detstva. Jej prikázaniami sa ale príliš neriadil a tak skončil niekoľkokrát vo väzení za rozličné sprenevery. Na písanie svojich kníh totiž potreboval cestovať a vlastné peniaze nemal, tak si nejaké „požičal“. Jednu zo svojich kníh dokonca napísal vo väzení. Myšlienku návštevy mimozemšťanov si požičal od dvoch vedcov (Carl Sagan a I.S.Shklovskii), ktorí sa touto možnosťou začiatkom 60-tych rokov vedecky zaoberali v jednej kapitole svojej knihy: Intelligent Life in the Universe. Ale spracoval ju po svojom a to mu treba pripísať k dobru. Cestoval po svete a dokumentoval a popisoval po svojom rozličné divy sveta. Niekedy ohýbal fakty tak, ako sa mu to hodilo, za čo bol kritizovaný.





















Od roku 1994 sú Nazca Lines zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Na lepšiu ilustráciu pripájam video zo záberov, ktoré sa mi podarilo z letu urobiť a takto som ich dal dokopy.
Našim ďalším prístavom bude mestečko Coquimbo na severe Čile. Pôjdeme ochutnávať čílske pisco a ochutnáme aj nejaké vínka z čílskej produkcie.
Lubo Repka.