Krátkodobá PN-ka
Ak vypadnete z práce na dva týždne, je to ešte tá lepšia možnosť. Príde vám trochu menšia výplata, možno vám ešte strhnú prémie a bonusy. Ak máte výdavky presne tak veľké ako príjmy, bude to pre vás problém - odrazu vám bude v mesačnom rozpočte chýbať pár stoviek eur.
Na vykrytie tejto „diery“ je výborná krátkodobá finančná rezerva. Keď potrebujete doplniť rozpočet jednoducho po nej siahnete a v čase, keď pracujete, ju opäť doplníte.
Dlhodobá PN-ka
Ak vypadnete z práce na niekoľko mesiacov, je to podstatne horšie. Na tak veľkú finančnú dieru by ste potrebovali naozaj pekný balík. Lepšou možnosťou je pripoistenie práceneschopnosti vo vašom životnom poistení.
Zhruba 55% z vašej základnej mzdy vám dá Sociálna poisťovňa, zvyšok vám v tom prípade dá poisťovňa za každý jeden deň maximálne po dobu jedného roka (zákonom stanovené maximálne trvanie PN). Pri chorobách, úrazoch, alebo problémoch akéhokoľvek charakteru sa nemusíte strachovať či zvládnete platiť všetky a účty.
Čo ak sa budete pri dlhodobej PN-ke spoliehať len na sociálnu poisťovňu?
Budete sa musieť jednoducho uskromniť, poriadne si utiahnuť opasok.
Ak si už opasok uťahujete teraz, budete si musieť niekde požičať. A pravdepodobne veľkú čiastku. Dlh samozrejme budete musieť vrátiť, dokonca aj s úrokmi, čo vám z peňaženky vytiahne ďalšie peniaze v prospech nejakej finančnej spoločnosti.
Ak máte hypotéku alebo úver, budete musieť požiadať o odklad splátok. Avšak nie vždy banka vyhovie a ak aj áno, tak len na pár splátok. V prípade, že z nejakého dôvodu splátku neuhradíte, môžete sa veľmi rýchlo dostať do problémov. Tak sa môže bežný občan bez toho, aby mohol situáciu ovplyvniť, dosať až do exekúcie.
Musíte sa ponáhľať do práce. Videl som už desiatky ľudí, ktorí kvôli chýbajúcemu príjmu nastúpili do práce skôr, ako sa doliečili. Ak ide o chrípku, alebo hnisavú angínu, komplikácie nemusia byť závažné. Avšak keď ide o vážnejšie zdravotné problémy (alebo dokonca o zdravotné problémy spôsobené povolaním), vďaka priskorému návratu z PN-ky si nenávratne poškodíte zdravie. Potom bude problém pracovať ďalej...
Poznám veľa ľudí, ktorí presne takto dopadli. Aby ste sa tomu vyhli je nutné postarať sa o riešenie skôr, ako problém nastane. Nespoliehajte sa len na štát, postarajte sa o svoju budúcnosť aj vy.
Živnostníci a poistenie PN
Samostatnou kapitolou sú živnostníci s optimalizovanými odvodmi. Živnostníkom dá sociálna poisťovňa nemocenskú dávku podľa ich odvodov (teda pokojne aj 140 € za mesiac!). U živnostníkov daňové priznanie často nie celkom zodpovedá skutočnosti, preto každý zdravo uvažujúci podnikateľ má vlastné životné poistenie. Odporúčam použiť kalkurátor nemocenského v SR.
Na čo si dať pozor pri PN
Práceneschopnosť poisťuje každá poisťovňa, ale aj tak si treba dobre vybrať. Poisťovne poisťujú PN za rôzne sumy - niekde za to zaplatíte aj tri krát viac ako v tej najlepšej, takže je treba si starostlivo pozrieť aj cenu za poistenie.
Druhá dôležitá vec je spätné vyplácanie. PN býva vyplácaná od 15-teho, alebo od 29-teho dňa. Väčšina poisťovní vám platí PN za každý ďalší deň po určenom dni, ale pár ich vypláca aj spätne. Je rozdiel, ak pri 30- dňovej práceneschopnosti vám poisťovňa zaplatí jeden deň, alebo všetkých 30.
Koľko môžete získať?
To, koľko peňazí môžete za poistenie práceneschopnosti získať, záleží od nastavenej dennej dávky pri tvorbe poistnej zmluvy. Treba výšku príspevku nastaviť tak, aby ste v prípade takýchto komplikácií mali postarané o plný príjem a neriskovali omnoho väčšie problémy. Niektorí ľudia vo vašom okolí by mohli byť odstrašujúcimi príkladmi.