Ako sa vyrába dezinformácia a hoax.

Písmo: A- | A+

Ako je možné, že toľko ľudí verí dezinformáciám, hoaxom a alternatívnej pravde? Dokonca aj ľudia vzdelaní a inteligentní.

Žijeme v dobe dezinformácií, hoaxov, výmyslov a alternatívnej pravdy, ktorej sme voľakedy hovorili obyčajné klamstvo. Je nesporné, že plno dezinformácií a hoaxov vzniká z obyčajnej ľudskej hlúposti. Z naivity alebo z neschopnosti vyhodnotiť si správne rôzne informácie.

Časť dezinformácií však vyrábajú profíci úmyselne s rôznym zámerom a účelom. Z obchodných či politických dôvodov. Služby profesionálov využívajú pofidérni podnikatelia, politické strany alebo aj náboženské organizácie za účelom ovplyvnenia verejnej mienky. Kvôli dosiahnutiu ekonomických, či politických ziskov. Nezabudnime ani na tajné služby, ktoré majú medzinárodné záujmy. Zneistenie a rozvrátenie spoločnosti nepriateľského štátu. V tomto sú skutoční majstri hlavne Rusko a Čína. Najmenej posledných sto rokov.

Ako sa teda taká dezinformácia vyrába? Musí byť v prvom rade uveriteľná a na prvý pohľad pravdivá. Očividnému klamstvu by ľudia hneď neverili. Kvalitnú dezinformáciu vypustí niekto dôveryhodný. Napríklad v rozhovore s novinárom. V tomto rozhovore bude podávať skutočne pravdivé, podložené a ľahko overiteľné informácie. Čím viac, tým lepšie. Kľudne 80 – 90% pravdivých informácií. Aby si získal dôveru poslucháčov. Až v druhej polovici alebo ku koncu začne nenápadne podsúvať a dávkovať polopravdy, prekrútené pravdy a falošné informácie. Najprv len opatrne vzbudí pochybnosť o niečom. Použije vety typu: „Ja neviem, či to tak naozaj je.“ alebo „Mne sa na tom niečo nezdá.“ a podobne. Po vzbudení nedôvery a pochybností k danej téme, na samý záver už vysloví doslova lož. Dezinformáciu, ktorej už značná časť poslucháčov či čitateľov uverí bez rozmýšľania. Však doteraz bola pravda všetko čo dotyčný povedal, bude pravda aj to posledné. Teraz si už dezinformácia bude žiť vlastným životom. Tí čo uverili ju budú ďalej zdieľať a šíriť ako serióznu pravdu. Pomocou sociálnych sietí sa potom dezinformácia dostane k tisíckam ľudí.

Príklad šírenia dezinformácie za účelom získania politickej výhody. Videl som na youtube (kanál ABY_SI_VEDEL: „Proti mafii.“) rozhovor s generálom polície vo výslužbe. Skutočne skúsený odborník. Vyše hodiny rozprával seriózne veci. O tom ako vyšetroval bossa mafie Černáka. Ako sa to robí, ako sa postupuje, ako to bolo. Potom začal nenápadne chváliť Klaliňáka. Už trochu nápadnejšie spochybňovať súčasných kajúcnikov a vyšetrovateľov. Vyslovil dôveru Kaliňákovi, Lučanskému aj Kováčikovi. Vyslovil názor, že pravda vyjde najavo po zmene vlády a terajší vyšetrovatelia budú braní na zodpovednosť. A ako bonbónik jedno očividné klamstvo. Súviselo s vraždou J. Kuciaka a jeho snúbenice. Vraj ulica a novinári tancovali na hroboch dvoch mladých ľudí. Nerozpráva to isté aj Fico? Ulica vraj žiadala vyšetrovanie talianskej stopy. To vraj na mesiace zdržalo vyšetrovateľov. Ak si dobre pamätám, tak v skutočnosti s talianskou stopou prišiel Kočner a potom Fico.

Druhým príkladom dezinformátora je MUDr Bukovský. Dezinformácie šíri kvôli finančnému zisku z návštevnosti jeho stránok a z predaja jeho produktov. Lekár a odborník na zdravú výživu. Mnohým ľuďom určite pomohol a dobre poradil. Získal si dôveru verejnosti. Lenže sa spreneveril a kvôli zárobku začal šíriť aj rôzne nezmysly. Pamätám si, ako začínal v televíznom Teleráne. Jeho rady boli skutočne odborné a seriózne. Až raz povedal niečo, prečo som mu prestal veriť. Použil dezinformáciu za účelom presvedčenia a zmanipulovania poslucháčov. Propagoval vegetariánstvo a tvrdil, že dôkazom zdravosti vegetariánstva sú zvieratá. Že všetky veľké a silné zvieratá ako slon, žirafa, byvol... sú vegetariáni. To je síce pravda. Lenže nie úplná. Akosi zabudol, že na svete je plno iných veľkých a silných zvierat, ktoré tých vegetariánov lovia a žerú. Napríklad lev, tiger, krokodíl, anakonda, kosatka, vorvaň, krakatica... Vráskavec obrovský môže vážiť vyše 150 ton. Takú veľkosť nedosiahol žiadny vegetarián ani medzi dinosaurami.  

Skryť Zatvoriť reklamu