PREČO JE BANSKÁ BYSTRICA BANSKÁ

Banícke tradície máme v názve svojho mesta. Ale obyvatelia akoby zabudli, prečo sa naša Bystrica volá Banská.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pred pár rokmi pri výstavbe rodinných domov nad Moskovskou ulicou bola objavená asi 6 000 rokov stará osada z doby kamennej a v nej medené zliatky. Zatiaľ sa nepreukázalo, či sa jedná o dôkaz ťažby medi v okolí mesta alebo sa jedná o dovezené zliatky. Každopádne je archeologicky dokázané, že už pred približne 4 500 rokmi sa na lokalite Piesky pri Španej Doline ťažila meď. Našli tu kamenné misky a tĺky, pomocou ktorých sa drvila medená ruda pred ďalším spracovaním. Starí baníci tu ručne vyrazili obrovské množstvo chodieb. Ich dĺžka sa ani nedá odhadnúť. Jeden arabský cestovateľ píše o celom meste pod zemou. Do druhej polovice 20. storočia tu však existovala halda hlušiny o objeme milión metrov kubických. K tomu ešte treba prirátať objem rudy, ktorá bola odvezená preč a spracovaná v hutách. Pre porovnanie Cheopsova pyramída bola postavená asi pred 4 a pol tisíc rokmi a má objem 2 400 000 m2.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Z obdobia Veľkej Moravy sa našli stopy osídlenia priamo vo dvore dnešného múzea na námestí SNP. Obyvatelia sa živili rybolovom a poľnohospodárstvom ale hlavne ryžovaním zlata a ťažbou medi a striebra. Viac vedomostí o situácii máme po roku 1255. Slovensko bolo v tom to období po Tatárskom vpáde v zlej situácii. Obyvateľstvo bolo zdecimované a hospodárstvo rozvrátené. Kráľ potreboval obnoviť Slovenské hospodárstvo, ktoré vďaka nerastným surovinám tvorilo v podstate "priemyselnú základňu" Uhorska. Aby prilákal a motivoval nové obyvateľstvo, začal udeľovať mestečkám a osadám rôzne práva a výsady. Vtedy kráľ Belo IV. udelil aj obyvateľom staršej slovanskej osady „NOVA VILLA BISTRICIENSIS“ mestské práva. Okrem iného im dovolil kutať a dolovať meď, striebro a zlato na území celej Zvolenskej stolice, čo bolo vtedy zhruba územie celého stredného Slovenska. Najväčšiu slávu zažila Banská Bystrica v 15. a 16. storočí. Zaslúžila sa o to Thurzovsko Fuggerovská spoločnosť, ktorá meď v Banskej Bystrici ťažila a vyvážala ju cez Benátky , Janov, Florenciu a baltské prístavy do celého sveta. Bystrická meď bola pre svoj obsah striebra a zlata považovaná za najlepšiu na svete. Ťažiari to využívali. Vyvážali drahú meď a v zahraničí sa z Bystrickej medi oddeľovalo striebro a zlato. Ak by to robili u nás, museli by drahé kovy odovzdávať za nevýhodnú cenu do kremnickej mincovne. Takýmto spôsobom obchádzali kráľove nariadenia. V blízkom okolí Banskej Bystrice sa ťažil aj antimón, arzén, ortuť, železo, volfrám a hnedé uhlie. Posledné bane boli zatvorené v deväťdesiatych rokoch 20. storočia nad Malachovom, kde sa ťažila ortuť. Tým sa skončilo v Banskej Bystrici podzemné a rudné baníctvo. Naďalej však prebieha povrchová ťažba kvalitných nerudných surovín hlavne na báze vápenca a dolomitu. Tieto suroviny sa používajú v stavebníctve. V Banskej Bystrici boli sústredené aj štátne úrady, ťažiarske a obchodné spoločnosti. Huty na spracovanie rúd, remeselnícke dielne pracujúce hlavne pre potreby baníkov. Dnes je verejnosti málo známe, že v Banskej Bystrici bola postavená okolo roku 1420 jedna z prvých dielní na výrobu strelného prachu v Uhorsku. Vďaka dostatku surovín sa v Bystrici rozvinula aj výroba zbraní. To všetko boli dôvody, prečo sa počas vojen a povstaní každá armáda snažila obsadiť toto mesto. Výroba strelného prachu bola sústredená hlavne v Laskomerskej doline a v Stupoch. Názov vznikol práve podľa stúp v ktorých sa drvili suroviny na výrobu strelného prachu. Za zmienku stojí, že na svete prvý odborný pokus s použitím strelného prachu v baníctve sa uskutočnil v Banskej Štiavnici. O pár mesiacov rovnaký experiment prebehol na Španej Doline. Výroba prachu trvala v B. Bystrici až do obdobia prvej ČS republiky. Vtedy štát túto výrobu sústredil do novej fabriky v Semtíne a Bystrickí majstri prachári ukončili svoju činnosť za slušné odškodné.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že najväčšia banícka sláva Banskej Bystrice je už za nami. Dodnes však je možné vyryžovať zlato v Hrone a vo väčšine jeho prítokov. Zlato sa tu nachádza v podobe jemného prachu a drobných zlatiniek vo veľkosti desatín milimetra. Toto zlato pochádza hlavne zo svahov Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria. Vyskytuje sa rozptýlené v horninách, v kremenných žilách a na starých ložiskách antimónu, volfrámu a medi. Voda ho transportuje do potokov a riek. Tu na vhodných miestach môže nakumulovať vďaka svojej vysokej mernej hmotnosti. V okolí Banskej Bystrice už zlatokopi nezbohatnú na zlato. Môžu však zbohatnúť na zážitky z pobytu v krásnej prírode v okolí mesta.

Ľuboš Dobrota

Ľuboš Dobrota

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  72
  •  | 
  • Páči sa:  3 638x

Vzdelaním aj srdcom geológ, zlatokop, učiteľ ryžovania zlata so záujmom o históriu ale aj o všeličo iné. Zoznam autorových rubrík:  Zlato a westernSpoločnosťNeznáme SlovenskoSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 856x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 119x
  • Prečítané: 2 948x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 372x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 1 001x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 240x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 114x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Projekt nájomných bytov riadi odsúdená nominantka Smeru. Záznam o treste jej vymazali
Trump pomohol Zelenského popularite. Väčšina Ukrajincov však voľby zatiaľ nechce
Chválili sa zákazkami pre Volkswagen a Jaguar. Po Trnavčanoch zostali miliónové dlhy
Nevedela, že to maslo použije ako lubrikant. Scéna zo slávneho filmu jej zničila život
reklama
SkryťZatvoriť reklamu