Zázračný šachový automat Wolfganga Kempelena.

Písmo: A- | A+

Turek sedí za šachovým stolíkom a geniálne ťahá šachovými figúrkami. Lenže Turek nie je živý. Je to automat a udivuje celý cisársky dvor Márie Terézie.

Zázračný šachový automat poráža jedného protihráča za druhým. Nikto si s ním nevie poradiť. Skúšali to králi, cisári, učenci. Nik nevedel odhaliť jeho tajomstvo. Automat bol zhotovený v podobe Turka sediaceho za stolíkom. Pomocou dômyselných prevodov ťahal figúrkami na šachovnici pred sebou. Konštruktér automatu protihráčom dokonca umožnil nahliadnuť do jeho útrob. Aj tak jeho tajomstvo nik neodhalil. Len jednému protihráčovi sa údajne automatického Turka podarilo rozčúliť. Opakovane ťahal figúrkou proti šachovým pravidlám. Automat najprv figúrku porušujúcu pravidlá vrátil. Potom sa však nahneval a rukou zhodil všetky figúrky zo šachovnice na zem.

Vieme, že šachový automat naozaj existoval. Zostrojil ho geniálny rodák z Bratislavy Wolfgang Kempelen. Dnes už ani nevieme, ktoré legendy o ňom sú pravdivé a ktoré vymyslené ľudskou fantáziou. Samotný automat skončil v USA, kde zhorel pri veľkom požiari. Až po požiari syn posledného majiteľa prezradil, že v automate bol pri hre ukrytý výborný šachista. Dômyselným systémom pák a prevodov posúval figúrky. Pod každým políčkom šachovnice visela na šnúrke železná gulička. Vo figúrkach boli magnety. Keď sa figúrka postavila na príslušné políčko, pritiahla si odspodu železnú guličku. Keď bola figúrka zdvihnutá, gulička padla dole. Podľa toho ukrytý šachista poznal ako protihráč ťahá. Systém vnútorných prepážok šachistu ukrýval pred zrakmi zvedavcov, ktorí pri pohľade dovnútra automatu videli len komplikované prevody.

Kempelen zhotovil šachový automat pre pobavenie cisárovnej Márie Terézie. Okrem neho však zostrojil množstvo praktických a užitočných vynálezov a bol významným priekopníkom nových myšlienok. Získal prvý patent na svete na parnú turbínu. Použil ju na pohon vody v Neptúnovej fontáne, ktorú postavil vo viedenskom Schönbrunne. Venoval sa aj hendikepovaným. Zostrojil polohovaciu posteľ, prototyp umelej končatiny, študoval mechanizmus reči a skonštruoval mechanický hovoriaci stroj. Pre slepcov vymyslel špeciálny písací stroj. V tom čase ešte neexistovali žiadne pomôcky pre vzdelávanie nevidomých. Slávna klavíristka a speváčka Mária Terézia von Paradise používala Kempelenov písací stroj. V Paríži ho predviedla Valentinovi Haüyovi. Ten následne založil prvú školu pre nevidomých na svete. Študentom tejto školy bol neskôr aj Louis Braille, vynálezca špeciálneho písma pre nevidiacich.

Spomenuli sme si len najznámejšie Kempelenove vynálezy. Okrem toho mal za sebou úspešnú aj úradnícku a inžiniersku kariéru. Pôsobil ako úspešný riaditeľ soľných baní, bojoval proti zbojníkom v Banáte, postavil manufaktúru na spracovanie ľanu... Dokonca bol aj umelcom. Písal básne, divadelné hry a nebolo mu cudzie ani výtvarné umenie. Určite si zaslúži našu pozornosť a aj našu hrdosť na jeho bratislavský pôvod a pôsobenie.

Skryť Zatvoriť reklamu