Bol som vychovaný k vedeniu zmysluplných diskusií a k rozvoju kritického myslenia. Dnes to už nie je veľmi moderné a aj preto sa Slovensko prepadáva do priepasti klamstiev a poloprávd. Je doslova zavalené drístami populistov. Najviac ich produkujú televízne relácie, v ktorých moderátor nezvláda riadiť diskusie. Ponúkam stručný prehľad manipulačných techník, ktoré v nich populisti využívajú na získanie “prevahy”. Všímajte si ich a buďte pozorní. Slová vedia mnohé veci zahmliť, prekryť a zamlčať. Kto sa naučí kriticky hodnotiť, na tom si manipulácie “vylámu zuby”.
1. Apelujú na emócie:
Využívajú strach, hnev alebo nádej, aby mobilizovali divákov a vyvolali emocionálnu reakciu, čím odvracajú pozornosť od faktov a racionálnych argumentov.
2. Démonizujú oponenta:
Populisti často vykresľujú svojich protivníkov ako nepriateľov ľudu, korupčných alebo nekompetentných, čím diskreditujú ich názory bez vecných argumentov.
3. Predhadzujú jednoduché riešenia na komplexné problémy:
Prezentujú zložité témy veľmi zjednodušene a ponúkajú ľahké riešenia, ktoré sa môžu zdať atraktívne, ale sú nerealistické alebo neefektívne.
4. Podvodne rozdeľujú spoločnosť:
Stavajú ľudí do polohy „my vs. oni“, čím polarizujú spoločnosť a podporujú konflikt medzi rôznymi skupinami (napr. „my, obyčajní ľudia, proti elitám“).
5. Hrajú sa na obeť:
Tvrdia, že sú obeťou útokov médií, politických rivalov alebo „systému“, aby si získali sympatie a podporu, a zároveň odvrátili pozornosť od vlastných chýb.
6. Útočia “ad hominem”:
Namiesto argumentácie voči myšlienkam oponenta útočia na jeho osobu, aby znížili jeho dôveryhodnosť v očiach publika.
7. Používajú neoverené alebo falošné informácie
Šíria polopravdy alebo priamo nepravdy, aby podporili svoj naratív, pričom často tvrdia, že „mainstreamové médiá“ klamú.
8. Záplavujú slovami a prekrikujú:
Keď im niekto oponuje, môžu sa snažiť prerušovať alebo hovoriť hlasnejšie, aby prevzali kontrolu nad diskusiou a znemožnili protivníkovi urobiť argument.
9. Falšujú patriotizmus a zneužívajú národné symboly:
Odkazujú na národnú hrdosť, tradície a symboly, aby vytvorili dojem, že len oni skutočne zastupujú záujmy krajiny a jej ľudu.
Tieto techniky sú navrhnuté tak, aby manipulovali divákov. Získávajú si ich podporu bez toho, aby sa museli zodpovedať za svoje vyjadrenia. Ignorujú fakty alebo logické argumenty. Ak ich u Vášho obľúbeného politika spozorujete, majte sa na pozore. Je viac ako isté, že na Vás šije podraz. Takého viac nevoľte.
PS: Foto som vybral náhodne, cieľom bolo uviesť na jednom zábere čo najviac z vyššie spomenutých techník: 1.) apel na emóciu, 2.) démonizovanie oponenta, 3.) jednoduché ale nefunkčné riešenie problémov, 4.) rozdeľovanie na “my a oni”, 5.) hranie sa na obeť zlých médií, 6.) útok na osobu oponenta, 7.) falšovanie údajov, 8.) záplava prázdnych slov, 9.) falošný patriotizmus
To všetko títo dvaja páni predviedli v parlamentných a prezidentakých voľbách a dodnes predvádzajú na počkanie. Nie sú však jediní.