Medzi Brezovou pod Bradlom a Vrbovým je priesmyk. Chvíľami až kaňon. Zárez v masíve Malých Karpát. Cesta, ktorej pôvab spočíva v kopcoch a lesoch po jej oboch stranách. V dedinách, ktoré sa pri ceste usídlili. Košariská a Prašník. Košariská, veľká celistvá obec, rodisko M.R. Štefánika. Prašník, zjednocujúci svojím menom osady rozsypané ako zrnká ryže po svahoch okolitých kopcov. Tie kopce! Občas homolovité ako vrecko cukru, občas rozpľaštené ako hruda masla. Dnes zalesnené, niektoré nahryznuté opustenými kameňolomami. Dostatočne vysoké, aby z tých málo miest, ktoré poskytujú výhľad, každého presvedčili, že z takého miesta, pohľadom uchopíte krajinu do veľkej diaľky. Strategické miesto. Viac ako vhodné pre zloženie hradiska kontrolujúceho cestu tiahnucu sa z východu na západ, ale aj zo severu na juh. Pretože výhľad sa pozorovateľovi otvorí aj na Považie, k toku rieky Váh.

Archeológia na začiatku
Babylon, čiže Tlstá hora. Obidva názvy vo mne vyvolávajú pobavený úsmev. Kopec medzi Moravou a Považím s názvom Babylon. Možno odkaz na biblický príbeh. Tlstá hora. Neviem, mne ten kopec ako tlstý nepripadal. Kuželovitý, homolovitý, kopcovitý, áno. Tlstý nie. Petr Novák z Trnavského múzea na tomto mieste na začiatku 80.-tych rokov 20. storočia spravil archeologický výskum. Relatívne dávno. A relatívne sa na jeho 10 sond, ktorými potvrdil existenciu hradiska, zabudlo. Zdrojov hovoriacich o hradisku nad obcou Prašník, v polohe Tlstá hora je málo. Zlepšuje sa to. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky uverejnil vizualizácie hradiska vychádzajúce z LIDARového mapovania. Regionálne noviny si všimli, že v ich horách je vzácne miesto. Hradisko je súčasťou turistického náučného chodníka. Moja obľúbená stránka hradiska.sk tiež na túto stavbu upozorňuje.

O samotnom výskume toho nie je veľa známeho. V roku 2001 vyšla, dnes už nedostupná, publikácia Archeologický výskum halštatského hradiska na Tlstej hore v Prašníku. Sprostredkovane sa možno dozvedieť, že sa tu našla keramika kalenderberskej kultúry, bronzová strelka a krúžok, hlinené prasleny, výrobky za parohov. Doštičky s geometrickými vzormi.

Kto a kedy?
Kto a kedy tú býval? Načo tu vôbec niečo postavili? Dobré otázky, ťažké odpovede. S budovaním opevnenia sa tu začalo možno 600, až 700 rokov pred narodením Krista. Pravdepodobne v priamej nadväznosti na už existujúce hradisko Hrádok nad osadou U Fajnorov, ktorá je súčasťou Prašníka (pozri dobrodruh.sk Hradisko Prašník, maličkosti z Malých Karpát). Hrádok, vybudovali pred 5 tisíc rokmi, kvitol a pustol a keď spustol do takej miery, že nemalo význam ho obnoviť, postavili hradisko bližšie k ústiu priesmyku. Považie malo svoj neoceniteľný význam, nielen vďaka Nitre a jeho kniežactvu, ale aj kvôli kultúrnemu a hospodárskemu centru v Pobedime (pozri dobrodruh.sk Kostoly za hradbami: Pobedim). Najmä však preto, že hranice vplyvu vznikajúcich mocenských územných celkov sa stretávali v kopcoch Malých Karpát. Mnohé sa zmenilo až etablovaním Veľkej Moravy na mape strednej Európy a najmä vznikom Uhorského kráľovstva. Vtedy hranica poskočila až na hrebeň Bielych Karpát a pohraničné pevnosti prišli o svoju dôležitosť. Ale to už je možno naše 11. až 12. storočie.

Hradisko dnes
Hlavne si ho nepredstavte ako zrúcaninu stredovekého hradu. Žiadne kamenné múry, mohutné hradby, brány klenúce sa nad cestami zahĺbenými do ťažko prístupných kopcov. Toto tu určite nenájdete. Moderný televízny vysielač s vysokým stĺpom, to áno. Ale ten so starou históriou miesta nemá nič spoločné. Terénne valy naznačujúce priebeh drevozemného opevnenia áno. Obnažené skaly, ktoré znemožňovali prístup na hradisko, áno. Stopy po archeologických sondách, nie. Informačnú tabuľu so základnými informáciami, áno. Pohodlnú prístupovú cestu, áno. Výhľady do údolia, iba ak prídete mimo vegetačného obdobia, teda skôr v zime.

Ako na výlet
Z obce Prašník po Náučnom chodníku Čerenec, Tlstá hora, Malá Pec, Veľká Pec, Barónov hrob (pozri dobrodruh.sk Z Malých Karpát: Veľká Pec a Malá Pec). Pokiaľ sa sem vyberiete autom, miest vhodných na parkovanie nájdete dosť. Na Tlstú horu je to pohodlný výstup po dobre značenom chodníku, ktorý vám zaberie možno trištvrte hodinu. Tým chcem povedať, že sa nebudete ponáhľať a výstup bude ako prechádzka lesoparkom. Mimoriadne oceňujem to, že tu stretnete veľmi málo ľudí a ak so sebou vezmete na prechádzku, povedzme, že aj vášho psa, ten sa tu môže pokojne prebehnúť. Ak sa rozhodnete absolvovať celý okruh náučného chodníka, zaberie vám to možno 3 – 4 hodiny. S tým, že okolie jaskýň Malá a Veľká Pec je ďaleko, ďaleko intenzívnejšie navštevované ako Babylon – Tlstá hora.
