Větrák (tak sa hovorí na Morave veterným mlynom) v Jalubí mi pripravil hodinku – dve veľmi krušných okamihov. Hľadám v knihe Větrné mlýny[1] Martina Janoška a nič. Pre mňa šok. Dokonalejší prehľad veterných mlynov Krajín koruny českej nepoznám. Otvoril som mapy a v tých nových, mlyn bol. Hľadal som v turistických sprievodcoch, mlyn tam nebol. Ak mi položíte otázku, prečo som sa nepozrel na web stránku obce Jalubí, odpoviem vám po pravde, nenapadlo ma to. A mal som. Tam je napísané:
„Výstavbou větrného mlýna, který by se stal v širokém okolí jedinečnou turistickou zajímavostí a svou polohou i dominantou obce Jalubí, se zastupitelstvo obce zabývalo od r. 2005 v rámci Programu obnovy venkova. Po zpracování základní projektové dokumentace byl záměr konzultován s Odborem památkové péče Krajského úřadu. Své stanovisko poskytli rovněž členové sekce Větrné mlýny při Technickém muzeu v Brně.
Ti kladou důraz na co největší autentičnost při výstavbě, použití původního materiálu a dobový způsob provádění prací. Následně probíhají jednání s vlastníky pozemků a zpracování komplexní projektové dokumentace pro realizaci vlastní stavby. Brigádnickým způsobem v období listopad 2006 - únor 2007 probíhá demolice kamenného objektu v Zahnašovicích a převoz potřebného kamene. Tohoto úkolu se ochotně ujímají místní hasiči, sportovní klub SK, myslivci, ale i již léta fungující klub sportkařů a tipsázkaři S vlastní stavbou bylo započato v červnu 2007, a dokončeno bylo v prosinci 2008. Kolaudací v lednu 2009 byla stavba uvedena do provozu. Práci s kamenem odvedl v té době již 67 letý František Švec, rodák z Jankovic, žijící v Jalubí. Konstrukci střechy zajistila místní Dřevovýroba Vlachynský Šindelové pokrytí provedlo Valašské muzeum Rožnov p. Radhoštěm, lopaty sestavil na dovře obecního úřaduo sobotách a nedělích Karel Malovný okna a dveře vyrobil a zabudoval Jan Vávra z Jalubí. Ruku k dílu nezištně přiložili další občané. Díky této nezištné pomoci občanů a bezplatně získaného stavebního kamene nepřekročili celkové náklady 1 milión korun.“[2]

Priznávam, že som už podozrieval pána Janoška, že nesprávne označil mlyn Jalubí za mlyn v Chvalkoviciach. Viem, že sa k tomuto článku asi nikdy nedostane, ale aj tak sa mu za moje pochybnosti, ospravedlňujem! Tie dva mlyny, v Chvalkoviciach a v Jalubí, ako by si z oka vypadli.

O pôvodnom mlyne
Pôvodný mlyn v obci Jalubí je písomne doložený v roku 1879. Ibaže historik Václav Burián spomína, že veterný mlyn tu bol v prevádzke už v roku 1875. Stále to nie je posledný nepriamy dôkaz o tom, že mlyn postavili o veľa, o veľa, skôr. Pri sčítaní obyvateľov okolo roku 1860 uviedli, že v priľahlej hospodárskej usadlosti č. 212 býva vlastník s povolaním mlynár. Zo záznamov tunajšieho obyvateľa Aloisa Jajkusa vyplýva, že v roku 1870 vlastníkom mlynu bol p. Živný, ale ani on nebol jeho prvým prevádzkovateľom. Je totiž dôvodný predpoklad, že mlyn postavili už v roku 1840.

So zánikom mlynu je to trošku jednoduchšie. Najskôr treba vylúčiť tradovanú legendu, že mlyn bol zničený na konci 2. svetovej vojny, lebo omylom spadli v jeho blízkosti bomby. V skutočnosti zanikol už po roku 1938. Smolkov větrák, tak znelo jeho posledné pomenovanie, zbúrali a rozobrali, pretože prevádzka nebola rentabilná. Karel Grebeníček, jeden z posledných mlynárskych učňov z tohto mlyna, spomínal, že kamene zo stavby odviezli bratia Čelustkoví na stavbu kúpaliska v Jalubí.

Znovuzrodenie
Postavili nový mlyn na starých základoch. Naozaj. V Jalubí postavili mlyn na čiastočne zachovaných základoch pôvodného mlyna. Kruhová stavba má priemer 7 metrov a vonkajšia stena je vymurovaná z kamenného režného muriva, vo vnútri z pálenej tehly. Kamenné murivo získali pri búraní stodoly v Zahnašoviciach. Vďaka tomu vyzerá mlyn veľmi pôvodne, starobylo. Pripočítajte k tomu drevený šindel, ktorého výroba nepatrí medzi tie jednoduché a máte pred sebou dielo, ktoré dokumentuje objekt zo zachovaných obrázkov z prelomu 19. a 20. storočia. Veľmi, veľmi, vydarená stavba.
O návšteve
Mlyn je otvorený. Doslova. Podľa oznamu na dverách:
Apríl – Október 9 – 17 hod.
(soboty, nedele a sviatky)
Júl – August 9 – 17 hod.
(denne)
S poznámkou:
Dveře jsou odemčeny, prosíme, zavírejte za sebou.
Ztracené, či nalezené věci hledejte/odevzdejte v domě pod mlýnem čp. 212
Doslova otvorený znamená, že prídete, stlačíte kľuku na dverách a ste dnu. Pozriete si interiér mlyna a pri odchode môžete/nemusíte, zaplatíte dobrovoľné vstupné, zatvoríte dvere a pokračujete v ceste. Žiadna pokladnica, žiaden dozor, žiaden sprievodca.
Prekvapilo ma to. Milo. Pretože okolie je upravené, všade je čisto a priamo pri mlyne môžete pokojne zaparkovať auto, alebo bicykle.

[1] Martin Janoška, Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2003
[2] https://www.jalubi.eu/obec/historie-vetrneho-mlyna/