Staatz, rakúsky hrad

Zdroje sú nejednotné, keď hovoria o prvej písomnej zmienka o hrade. Nie úplne o hrade, ale o rytierovi, ktorému patril

Staatz, rakúsky hrad
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vyberiete sa zo Slovenska na Moravu a všetkoznalý google vám povie, že najkratšia cesta je cez Dolné Rakúsko. Aj to sa môže stať. Stačí, ak máte chalupu na Záhorí a rozhodnete sa, že chcete vidieť vodný mlyn v obci Slup neďaleko Znojma. Potlačíte prirodzený inštinkt hovoriaci, že cez Kúty a Lanžhot to je bližšie a vyrazíte za poznaním. Fakt je, že to funguje. Fakt je to bližšie. Ak si cestu vopred príliš nenaštudujete, čakajú vás prekvapenia. Napríklad hradná zrúcanina na výraznom kuželovitom kopci v obci Staatz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Staatz
Staatz (zdroj: Ľ. Vodička)

Príbeh hradu sa začína

Príbeh hradu Staatz je príbehom skutočne rakúskym, možno trochu nemeckým, máličko moravsko-českým, veľmi málo talianskym. Udivuje ma, že prvok česko-moravský sa tak málo premietol do jeho dejín. Napriek tomu, že leží takmer na súčasných rakúsko-českých hraniciach.

Staatz
Staatz (zdroj: Ľ. Vodička)

Zdroje sú nejednotné, keď hovoria o prvej písomnej zmienka o hrade. Nie úplne o hrade, ale o rytierovi, ktorého sídlom hrad mohol byť. Jeden z nich hovorí o pánovi Pucho de Stotz[1] už v roku 1072, iný o rytierovi Reginger von Staatz[2] v roku 1130. Zhodujú sa v tom, že hrad bol postavený skôr ako v 11., či 12. storočí. Našťastie ďalšie storočia už prinášajú zhodu. V roku 1246 sa v blízkosti hradu dostali do konflitku vojská Fridricha II. Bojovného[3] a Ulricha III. Von Spanheim. Ulrich z bitky vyšiel ako porazený a na istý čas využili hrad Staatz ako jeho väzenie. Zdroje hovoriace o hrade to nespomínajú, ale ani Fridrich[4], ktorý v júni 1246 napadol Uhorsko si príliš nepomohol. V bitke na Litave (rieka, nem. Leitha) v blízkosti Ebenfurthu sa zamotal medzi bojovníkov Belovho zaťa Rostislava Haličského. Mimo zrakov svojich spolubojovníkov ho zabili a po bitke ho na bojisku našiel jeho pisár Henrich. Vojvoda bol pochovaný spolu so svojimi predkami v kláštore Heiligenkreuz.

SkryťVypnúť reklamu

Staatz
Staatz (zdroj: Ľ. Vodička)

Dobitý nedobytný hrad

Hrad Staatz sa považoval za nedobytný. Teoreticky. V roku 1260 ho dobyli vojská pánov z Hardeggu. Stalo sa to ešte raz, o pár sto rokov neskôr. Preto aj v tomto rozprávaní, o tom neskôr. Přemysl Otakar II. hrad daroval lénnemu pánovi Ottovi von Maissau a hrad rozkvitol ako dobre polievaný ruža. Prešiel stavebnými úpravami, ktoré zvýšili jeho hodnotu a v podhradí sa osada rozvinula do mestského osídlenia. Ibaže v roku 1439 mesto a hrad napadli Husiti pod velním Jana z Lichnice. Hrad nedobyli, ani neobsadili, na pánov z Massau však padlo podozrenie, že s „božími bojovníkmi“ kolaborovali. Hrad im odobrali a novým užívateľom sa stal Niklas Truchseβ von Staatz, krátko potom ako ho povýšili do rytierskeho stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Staatz
Staatz (zdroj: Ľ. Vodička)

Ďalšia história hradu by bola v podstate mierová, poznačená len drobnými šarvátkami občas nespokojných šľachticov. Ibaže Tridsaťročná vojna (1618 – 1648, celoeurópsky vojnový konflikt, ktorého hlavnými bojujúcimi stranami boli rakúski a španielski Habsburgovci proti Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Francúzsku), veci zmenila. 24. apríla 1645. hrad opäť vnímaný ako neobytný, dobyli Švédi a pevnosť poriadne poškodili.

Staatz
Staatz (zdroj: Ľ. Vodička)

Na úpätí hradného vrchu bolo postavené zámocké (pohodlnejšie, príjemnejšie, výstavnejšie) bývanie, ktorého vlastníkom bol Johann Baptista z Kunitz. Spomínať ďalšie a ďalšie zmeny vlastníkov nemá význam. Pre nás je zaujímavé až 20. storočie. Po roku 1934 sa zámok a hospodársky dvor stal najskôr vlastníctvom spoločnosti OHG Gustav & Wilhelm Löw z Uhorskej Vsi (dnes Záhorská Ves, po nemecky Angern). Po obsadení Rakúska Nemcekom prešli nehnuteľosti arizáciou v prospech DAG (Deutsche Ansiedlungsgesellschaft in Berlin). Po vojne bol držiteľom sovietsky koncern USIA (Управление советским имуществом в Австрии). Spoločnosť, ktorá spravovala sovietsky majetok v Rakúsku. Nie je úplne jasné v dôsledku koho nedbalosti v posledných dňoch vojny zámok vyhorel a v dôsledku rozsiahleho poškodenia musel byť zbúraný. Ako tak nepoškodená ostala len sýpka, ktorá dnes slúži ako hudobná sála a škola. Plus do skaly vyhĺbená zámocká pivnica a dve obytné budovy.

SkryťVypnúť reklamu

Staatz
Staatz (zdroj: Ľ. Vodička)

Pred návštevou

Hrad je možné navštíviť kedykoľvek. Dokonca aj parkovanie pre návštevníkov je pripravené v podhradí tak šikovne, že by motorizovaných návštevníkov muselo byť veľmi veľa, aby sa tu nezmestili. Pokiaľ sa na hrad nevyberiete ako na jedinú destináciu v rámci Dolného Rakúska, pozrite si, čo je zaujímavé v okolí (odporúčam https://www.niederoesterreich.at/ ). Alebo si vyhľadajte informáciu, aký muzikál a kedy sa práve uvádza v amfiteátri pod hradným vrchom (https://www.felsenbuehne-staatz.at/ ) a máte návštevu aj s ponukou iného ako len historicko-kultúrneho zážitku.

Staatz
Staatz (zdroj: Ľ. vodička)


[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Staatz_(z%C5%99%C3%ADcenina_hradu)

[2] https://www.castles.nl/staatz-castle

[3] https://cs.wikipedia.org/wiki/Fridrich_II._Babenbersk%C3%BD

[4] https://www.hrady-zamky.sk/panovnici/58-fridrich-ii-babenbersky/

Ľuboš Vodička

Ľuboš Vodička

Bloger 
  • Počet článkov:  225
  •  | 
  • Páči sa:  1 614x

publikované články sú zo série Tip na fototrip (pôvodný názov použitý pre inzine.sk) o turistických zaujímavostiach najmä na Slovensku Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTip na fototrip

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

763 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu