Slovenské hrady: Skýcov

Hrad, alebo kaštieľ?

Slovenské hrady: Skýcov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Neprešiel som všetky slovenské hrady. Možno polovicu, reálne tretinu. Pri jednom som bol niekoľkokrát a nikdy som ho poriadne nevidel. Ani tentokrát, keď som pripravoval tento článok. Skýcov. Záhada nad záhadu. Prvú musím vyriešiť hneď. Nenájdete ho v žiadnom zozname slovenských hradov. Väčšina zdrojov hovorí o opevnenom kaštieli. Niečo ako kaštieľ v neďalekej Klátovej Novej Vsi, alebo vo vzdialenej Dolnej Mičinej. Ešte aj s tými polkruhovými baštami. Ale naozaj vyzerá ako hrad. Ako z detskej animovanej rozprávky. Chudobnejší príbuzný toho, ktorým sa pýšia na začiatku filmy z dielne Disney.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na úvod si dovolí poznámku. Ak si myslíte, že slovenská Wikipédia poskytne aspoň základnú informáciu o takmer všetkom, mýlite sa. Vo wikipedskom súpise Zoznam kaštieľov na Slovensku[1] ho nenájdete.

Skýcov
Skýcov (zdroj: Ľ. Vodička)

Čo prezradil súpis pamiatok

Kaštieľ typu renesančných opevnených kaštieľov s nárožnými vežami, postavený na starších neskorogotických základoch po roku 1663. Od začiatku 18. storočia opustený, v zrúcaninách, r. 1888 opravený konzervovaním torzovitého stavu a romantickou výstavbou pseudorománskeho paláca na spôsob obytnej veže. V druhej svetovej vojne vypálený, potom len novšia časť opravená. Stavba jednotraktovej dispozície s oblou baštou v nároží a s čelným päťbokým výstupkom o štyroch podlažiach na dlhšom krídle. Na nádvornej fasáde vedľa pseudorománskeho paláca okrúhla vežička schodiska. Toľko zo Súpisu pamiatok na Slovensku[2]. Žiadalo by sa už len dodať: v súčasnosti na predaj. Hoci všetko nasvedčuje tomu, že kaštieľ (alebo možno hrad) nebol podrobený výskumu, informácií o ňom je známych viac.

SkryťVypnúť reklamu

Skýcov
Skýcov (zdroj: Ľ. Vodička)

Niečo viac z dejín hradu

V roku 1974 v Skýcove údajne prebehol pamiatkový výskum v réžii Slovenského ústavu pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody, ktorého závery mali vyvrátiť tvrdenia zo súpisu pamiatok. Celý objekt datoval do konca 19. a začiatku 20. storočia. Zvláštne, veľmi zvláštne.

Všetky zdroje o hrade/kaštieli hovoria, že v 18. storočí bol opustený a mal podobu ruiny. V roku 1888 ho pravdepodobne Arthur Odescalchi obnovil, pristaval romantickú vežu, palácu vtisol pseudorománsku podobu, nechal vybudovať vodnú priekopu a sprevádzkoval padací most. Teda nie až tak úplne on. Na všetky práce si povolal majstrov z Talianska.  Odescalchiovci mali objekt kúpiť v roku 1812 od rodiny Keglewichovcov. Ani Odescalchiovci neboli poslednými majiteľmi hradu. Na začiatku 20. storočia ho získal Jozef August Habsburg. Počas 2. svetovej vojny kaštieľ vyhorel a obnovy sa dočkal až koncom 20. storočia. Tú začala obec Skýcov a od roku 2000 je v súkromných rukách. Až na to, že na internete nájdete oznam, že je ponúkaný na predaj.[3]

SkryťVypnúť reklamu

Arthur Odelscalchi, ktorému treba venovať pozornosť

Skutočne, tento monarcha je ako vystrihnutý z románu o zašlej sláve a svetáckom živote záhaľčivej šľachty. Ondrej Valach o ňom píše „narodil sa 21. júla 1836 v Solčanoch pri Topoľčanoch. Po štúdiách na prešporskom gymnáziu, pokračoval v štúdiu histórie na univerzitách v Lipsku a vo Viedni. Zaujímal sa o hornouhorské dejiny a napísal aj monografiu o Tekove, ktorá vyšla v Budapešti v roku 1892.

Angažoval sa aj v politike ako stúpenec Strany nezávislosti. V rokoch 1881 – 1886 bol poslancom Uhorského snemu za volebný okres Topoľčany. Stranu nezávislosti viedol známy odporca maďarizácie Ľudovít Mocsáry.
Rodinný život kniežaťa Arthura bol pestrý. Slovenský biografický slovník o ňom uvádza, že viedol bohémsky, romantický život stredovekého rytiera. Bol trikrát ženatý. Jeho prvou manželkou bola talianska barónka Eugénia Lopresti, mal s ňou syna Lívia. S druhou manželkou Valériou Erdödy mal syna Loranta a s treťou Júliou Ziči mal dvoch synov a dve dcéry.“[4]

SkryťVypnúť reklamu

Tak tu máme sukničkára, viacnásobného tatka, ktorý udržiaval čulé priateľské kontakty s Jankom Kráľom, revolučným básnikom.

Arthur zomrel 9. januára 1925 vo veku nedožitých 89 rokov. Pohreb mal 11. januára o 14,00 hodine v rímsko-katolíckom cintoríne v Kremnici. Vo svojej poslednej vôli požiadal, aby mu po smrti bolo vyňaté srdce a uložené do krypty na Skýcove. Tam bola pochovaná jeho osemročná dcéra Jolanta. Prianiu bolo vyhovené.

Skýcov
Skýcov (zdroj: Ľ. Vodička)

Hrad, alebo kaštieľ?

Ťažká odpoveď. V monografii Topoľčianky[5] z roku 1983 údajne Štefan Čepček písal o rytierskom hrade na Skýcove. Túto možnosť nie je možné vylúčiť. Skýcov (Skycheu) sa spomína v roku 1388 ako vlastníctvo hradu Hrušov. V roku 1504 bola dedina zničená. Okolie je bohaté na hrady (najbližšie Hrušov, Oponice, Nitra) a stredoveké kostoly (niektoré aj opevnené Klížske Hradište, Sádok v Klátovej Novej Vsi, Drážovce). Nemusíme teda pochybovať, že dlho, veľmi dlho bolo územie intenzívne obývané. Ak bolo obývané v stredoveku, nechýbali tu pevnostné stavby. Logicky by jedna z nich bola postavená v priesmyku, ktorý prekonáva pohorie Tríbeč z východu na západ. Najmä ak si hrady pohodlne odovzdávali signály o pohybe nepriateľa. Teória teda potvrdzuje možnosť hovoriť o hrade. Zdroje však hovoria o kaštieli. Stačí si vybrať.

V každom prípade ide o zaujímavú stavbu. Dokonca na stránke facebookovom profile obce Skýcov som našiel pozvánku na kaštieľske slávnosti. To znamená, že aspoň občas býva otvorený verejnosti: https://www.facebook.com/skycov/photos/a.405935172778871/5408992172473121/?type=3.

[1] https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_ka%C5%A1tie%C4%BEov_na_Slovensku#S

[2] Súpis pamiatok na Slovensku, Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody, Obzor Bratislava, 1969, zv. tretí R-Ž, str. 112

[3] https://sothebysrealty.sk/properties/0105/

[4] http://www.zitava.sk/historia-pozitavia/rod-odescalchiovcov

[5] Štefan Čepček, Topoľčiansky, Tatran, 1983

Ľuboš Vodička

Ľuboš Vodička

Bloger 
  • Počet článkov:  226
  •  | 
  • Páči sa:  1 621x

publikované články sú zo série Tip na fototrip (pôvodný názov použitý pre inzine.sk) o turistických zaujímavostiach najmä na Slovensku Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTip na fototrip

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu