Zemský luft a ropa na Záhorí

o zemnom plyne, aj o rope na Slovensku

Zemský luft a ropa na Záhorí
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„Jedného pekného dňa, keď vetrík ani nezavial, Jano Medlen trochu ustatý a akýsi omámený sa v hlbokej priekope narovnal, že si na chvíľku odpočinie. Zapichol lopatu do zeme, napchal si do štiavničky a škrkol zápalkou. Keď si pripálil, horiacu zápalku hodil do bariny pri nohách. A v zápätí zažil najstrašnejšie chvíle svojho života. Zápalka, prv než padla do bariny, vzbĺkla modravým plameňom, ktorý sa vo chvíli rozrástol, rozbehol sa po celom kanáli ako horiaci had a šľahal mu až po pás. Skríkol hrôzou a ratoval sa skôr pudovo než vedome. Neskôr sa sám divil, ako sa tak šmahom dostal z horiaceho kanála. Nech sa tak zošmykne, už by bolo po ňom.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poeticky aj epicky popísal Jožo Nižňanský objav Jánoša Medlena, ktorému pri nohách vzbĺkol horľavý „zemský luft“[1]. Či sa to tak naozaj stalo, alebo je to len autorova invencia, nevieme. Ján Medlen je skutočná postava z prelomu 19. a 20. storočia, rodák z obce Gbely na Záhorí.

Gbely
Gbely (zdroj: Ľ. Vodička)

Príbeh Jána Medlena

Ján Medlen sa narodil v roku 1870. Jožo Nižňanský v literárnom príbehu Objav Jána Medlena nás s ním zoznamuje ako s vojakom – delostrelcom v Prešporku. Spisovateľ priznáva, že Jano bol tak trochu čudák už od mladosti a po vyliečení sa zo zápalu pľúc (nie je jasné v akom veku ho prekonal), čudáctvo prerástlo až do duševnej poruchy. Napriek tomu sa oženil, mal dve deti, predal role v okolí Gbelov, rozišiel sa s manželkou a kúpil močaristú pôdu v časti Dúbrava pri Gbeloch. Psychické problémy prejavujúce sa halucináciami, v ktorých bojoval s čertami a inými pekelnými obludami, nikdy neatakovali jeho intelektové schopnosti. Medlen, už od prírody bol dumavý typ, s remeselnými schopnosťami a túžbou veci zlepšovať. V Nižňanského príbehu mal postaviť veterný mlyn, ktorého mechanizmus okrem mletia múky mal zabezpečiť aj pohyb hodín. V skutočnosti zostrojil kyvadlový stroj „perpetuum mobile“ na rezanie sečky. Sečka je porezané krmivo pre dobytok, obyčajne slama. Nemalo ísť ani o perpetuum mobile, ale o mechanizmus poháňaný ľudskou silou, ktorá však bola mnohonásobne zosílená a stroj spracoval väčšie množstvo krmiva ako pri ručnom sekaní. Veterný mlyn v literárnom príbehu zničila víchrica. Z akých dôvodov zlyhal „gerät“ na sečku nie je známe. Známa je len Medlenova fotografia pri rozbitom stroji. Z toho logicky vyplýva, že Medlen svojimi vynálezmi budil zaslúženú pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Gbely
Gbely (zdroj: Ľ. Vodička)

Príbeh ropy na Záhorí

V roku 1910 asi 2 km od Gbelov, v blízkosti železnice Gbely – Kúty si Medlen postavil chalupu s kruhovým pôdorysom (v podstate rotundu) a začal s vysušovaním pôdy. Pri jeho „rotunde“ sa ešte zastavím. Keďže ho najmä v noci sužovali návštevy čertov a služobníkov diabla, postavil dom, ktorý nemal kúty. V kútoch sa tie hnusné potvory najviac schovávali (práve preto sa na Luciu vymetajú kúty domov). V roku 1912 prišlo k udalosti, ktorú tak farbisto popísal pán Nižňanský. Alebo možno aj neprišlo, ale určite v tom roku Ján Medlen vykopal studňu hlbokú asi 1,5 metra ktorú obložil tehlami. Vytvoril valcovú nádrž na zachytávanie zemného plynu. Nádrž spojil so svojím domom priekopou, zemným vedením vyloženým tehlami a vedenie plynu nechal vyústiť do piecky. Tú mu na základe vlastného návrhu vyrobil tunajší kováč a v princípe išlo o plynový horák originálnej konštrukcie. Žiaľ, nie úplne dokonalej, pretože voľne unikajúci plyn presýtil ovzdušie v chalupe a v roku 1913 došlo k explózii. Výbuch zdemoloval domček a strechu odstrelil až na železničnú trať. To bola situácia, na ktorú najviac sedí nešťastie v šťastí, šťastie v nešťastí. Výbuch spravil z Medlena historickú osobnosť. Správa dráhy o výbuchu pri železnici zmobilizovala úrady. Uhorský kráľovský výskumný banský úrad v Kluži bol poverený geologickým prieskumom pri Gbeloch. Geológovia H. Böckh a Š. Papp vykonali prvý prieskumný vrt neďaleko Medlenovho domčeka. V októbri 1913 dohliadol Arnošt Thón na prvé ručné hĺbkové vŕtanie a hneď prvý vrt priniesol prekvapivý výsledok. V hĺbke 164 m bolo zistené ložisko ropy. Tento unikátny objav, iniciovaný výbuchom Medlenovho domčeka, odštartoval históriu prieskumu a ťažby uhľovodíkov na Slovensku a v Čechách.

SkryťVypnúť reklamu

 

Gbely
Gbely (zdroj: Ľ. Vodička)

Presnejšie správy hovoria o tom, že Medlen zo svojho pozemku každého odháňal, aj výskumníkov a robotníkov. Práve na Vianoce, deň pred Štedrým dňom v hĺbke 114 metrov narazili na ložisko zemného plynu a následná erupcia plynu čiastočne poškodila vrtnú súpravu. Naftári zo všetkého obviňovali Jána Medlena, vraj si nemal s plynom začínať. Robotníci erupciu zvládli, vrtnú súpravu opravili a pokračovali vo vŕtaní s predpokladom, že vo väčšej hĺbke bude ropa. To sa potvrdilo a v hĺbke 164 metrov čerpacou skúškou túto dostali na povrch zeme. Dňa 13. januára 1914 vytieklo samovoľne 15 ton kvalitnej neparafinickej ropy.

SkryťVypnúť reklamu

Ropa v Hornom Uhorsku, ropa na Slovensku

Prvá ropa bola objavená kopanými sondami pri obci Miková neďaleko Medzilaboriec v roku 1896. Išlo o prvý objav v rámci geologickej štruktúry Viedenskej panvy, ktorá je pozostatkom pravekého mora nachádzajúceho sa na území Slovenska, Českej republiky a Rakúska. Práve tento objav z konca 19. storočia stojí na začiatku naftárskej tradície v našej oblasti.

Technologický park aj pomník prvého vrtu v Gbeloch

Gbely
Gbely (zdroj: Ľ. Vodička)

Našťastie v Gbeloch nájdete pripomienku naftárskej tradície na Slovensku. Na Naftárskej ulici je ťažobná veža a tzv. technologický park. Zďaleka nejde o tak atraktívnu expozíciu ako Múzeum naftového dobývaní a geologie v Hodoníne, alebo v obci Prottes v Rakúsku. Ale je milé vidieť napríklad legendárny buldozér Stalinec 80, alebo až mimozemsky vyzerajúcu vrtnú súpravu A 80, ale pomník prvého vrtu tu nehľadajte. Ten nájdete najjednoduchšie podľa týchto súradníc:  48.71256        17.08645


[1] Jožo Nižňánsky, Bojnícke kamenné dukáty, Mladé letá 1960,str. 124

Ľuboš Vodička

Ľuboš Vodička

Bloger 
  • Počet článkov:  226
  •  | 
  • Páči sa:  1 621x

publikované články sú zo série Tip na fototrip (pôvodný názov použitý pre inzine.sk) o turistických zaujímavostiach najmä na Slovensku Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTip na fototrip

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

107 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu