Výhodou je aj priamy let z Bratislavy do Palmy, pri ktorých v tomto období cena opadáva ako jesenné lístie. Krátky let vás síce zaskočí rapídnou zmenou počasia, keď sa ponáhľate na letisko unikajúc kvapkám a pri prílete si už užívate slnečné lúče na tvári. Myslím však, že takáto zmena je viac než prijateľná:-)
Palma (de Mallorca) je krásne historické mesto plné reštaurácií, letných terás, tapas barov, a plné turistov aj v tomto ročnom období, avšak v znesiteľnejších počtoch. Ako povinnú zastávku si treba naplánovať návštevu viac ako 300-ročnej kaviarničky Ca'n Joan De S'aigo, ktorá je preslávená svojimi tradičnými Ensaimadas, Cocas de patatas (Mallorské buchty) a Cocas (Mallorská pizza). Treba však rátať aj s možným čakaním, keďže to tam býva väčšinou plné. Ďalším pekným miestom v Palme je katedrála La Seu a jej okolie, odkiaľ je krásny výhľad na more a prístav. Hudba pouličných hudobníkov, sprevádzajúca vaše kroky, vás donúti precítiť každý moment.



Sever ostrova a jeho takmer biele pláže lákajú turistov na oddych, najlepšie s vychladeným mallorským pivkom (my sme ochutnali dokonca aj slané). Pri užívaní si osviežujúcej morskej vody s ľahkosťou zabudnete na sychravú jeseň. V tejto časti ostrova sa nachádza ďalšie historické mestečko Alcúdia, ktorá vo svojich uličkách skrýva akúsi čarovnú atmosféru. Neďaleko odtiaľ, v Port de Alcúdia sme si požičali auto a boli sme radi, že opúšťame toto turistické miesto s typickými dovolenkovými atrakciami a vydávame sa smerom na západ. Pohorie Sierra de Tramuntana sa rozpína na celom západnom pobreží a je najkrajšou časťou ostrova, ktorá vyvracia všetky negatívne predstavy spojené s turistickým letoviskom. Z najsevernejšieho cípu Formentor vás horské cestičky vedú popri mohutných útesoch a tyrkysovo modrých zátokách až k zabudnutým plážam.




K pláži Sa Calobra
vedie jedna z najkľukatejších a zároveň najscénickejších ciest. Práve keď sa vám už začína točiť hlava z nekonečných serpentínov, sa cesta končí a ďalej už treba ísť po vlastných. Okrem plateného parkoviska sú tam obmedzené možnosti na parkovanie, ale tí šikovnejší sa vždy vynájdu:) Po krátkej prechádzke cez dve hory (a to doslova - k pláži vedú úzke tunely vytesané do hory), sa na konci ocitnete akoby v inom svete, keď sa pred vami objaví priestranné údolie ohraničené mohutnými stenami hôr. Je tam malá kamienková pláž a pre tých odvážnejších aj mnoho útesov na skákanie.
Ďalším miestom kde sa oplatí zísť k moru je Sóller (toto mesto je rodisko tradičných mallorských topánok) a jeho prístav Port de Sóller, kde sa dá nájsť pekné miesto na vychutnanie tradičnej španielskej kuchyne. Tieto miesta sú dobrým východiskovým bodom na niekoľko turistických trás do okolitých hôr. Cesta pokračuje do horského mestečka Valldemosa, ktoré Chopin považoval za najkrajšie miesto na zemi a utiekal sem hľadať múzu. Sama môžem potvrdiť, že z každej kamennej uličky tohto prekrásneho mestečka na vás dýcha inšpirácia. Okrem inšpirácie tu môžte nájsť v jednej nenápadnej pekárničke oproti kaviarni Capuccino tie najlepšie Cocas de patatas na celej Mallorke. Určite treba vyskúšať!
Práve medzi Valldemosou a ďalším čarovným horským mestečkom Deía sa dá vidieť ten najkrajší západ slnka na celej Mallorke - Mirador Sa Foradada. Odtiaľ je to už na skok do Deía, ktoré má na večer rozprávkovú atmosféru. Odporúčam navštíviť tradičný miestny café/bar Sa Font Fresca, kde si môžte okrem kávy vychutnať krásny výhľad z terasy.








Určite treba ísť pozrieť aj na juhovýchodné pobrežie, kde sú ukryté mnohé zátoky, útesy a opustené pláže. Nás cesta zaviedla k pláži Cala Pi, ktorá sa na prvý aj druhý pohľad zdá ako pláž určená pre hostí ubytovaných v okolitých hoteloch a apartmánoch. Oplatí sa však vyjsť tajným chodníčkom na útes (hoci vám aj na recepcii v hoteli povedali, že v okolí 7 km sa už nenachádzajú žiadne iné pláže) a spraviť si peknú 30 min prechádzku, poprípade sa opýtať okoloidúcich rybárov, ktorí vám s radosťou potvrdia, že už iba kúsok a dostanete sa k svojmu vlastnému súkromnému tyrkysovomodrému kúsku mora. S pochybnosťami, či sa nám z tejto oázy vôbech chce odísť, sme miestečko prenechali ďalším šťastlivcom a vydali sme sa naspäť, kde sa pláž už poriadne zaplnila dovolenkármi.
Osviežujúca voda nám dodala energiu a my sme sa vydali na najjužnejší cíp ostrova Faro Ses Salines, kam vedie cesta akoby na koniec sveta. Keď sa raz dostanete až na pobrežie, kde vám v ďalšom pokračovaní bráni šíro-šíre more, pýtate sa sami seba, či ste ešte stále na tom istom ostrove. Po ceste naspäť do Palmy, sme si pozreli na záver nášho výletu ďalší krásny západ na pláži Playa de Palma. A na ďaľší deň po prílete domov, nám tieto naše nové horúce zážitky, schladili prvé novembrové dni.


