Mladý zvolenský lekár získal ocenenie. Popísal výnimočný prípad ženy...

Písmo: A- | A+

Zdroj : http://zvolen.dnes24.sk/lekar-zvolenskej-nemocnice-vzbudil-medzi-odbornikmi-pozornost-popisal-vynimicny-pripad-pacientky-221299

MUDr. Ján Necpál, neurológ Nemocnice Zvolen,v týchto dňoch získal Cenu poroty na Českom a Slovenskom neurologickom zjazde v KE za videokazuistiku s názvom „Opsoklonus-myoklonus-ataxia syndróm pri intoxikácii venlafaxínom“.

"Jednalo sa o ženu, ktorá si chcela vziať život. Táto pacientka bola výnimočná, pretože prejavy jej úmyslu boli tak raritné a medicínsky zaujímavé, že nemohli ostať nepublikované,“ vysvetľuje neurológ Ján Necpál.

Tento mladý, akčný, pracovitý lekár pracuje v Nemocnici Zvolen 5 rokov a venuje sa hlavne extrapyramídovým ochoreniam (poruchami pohybu). 

Opsoklonus-myoklonus-ataxia, tzv. syndrom „tančících očí a nohou“ :

"Tento syndrom byl původně popsán u dětí s neuroblastomem, anebo infekcemi CNS. Pokud je paraneoplastického původu, pak je onkologická prognóza neuroblastomu příznivější než u případů bez paraneoplastického syndromu. Nejčastějším tumorem asociovaným se syndromem opsoklonus-myoklonus-ataxie u dospělých byl malobuněčný karcinom plic a karcinom prsu." / zdroj : Medicinabaze.cz/

A odrazu: Opsoklonus - myoklonus - ataxia syndrom pri intoxikacii antidepresivom....

Venlafaxin ( original: Effectin, originalni vyrobca: Elly Lilly, generika : Alventa, Argofan, Velaxin, Velafax,...atd...Vyrobcovia: rozne farmafirmy...)

V casoch, ked som zacina pracovat na psychiatrii na Slovensku a neskor v Cechach , to bol jednoznacne jeden z najucinejsich liekov, na prelomenie inhibovanej, tazkej depresie, refrakternej na liecbu inymi antidepresivami.

Dodnes je uspesne uzivany, no uz v jeho generickej forme. V Cechach som sa stretla aj s originalnym liekom, ale len na plnu uhradu pacienta. 

Ale spat k venlafaxinu : patri do skup. SNRI - selekt. inhib. spat. vychytavania serotoninu aj noradrenalinu. Cize aktivizuje, povzbudzuje a vyrazne zlepsuje naladu u depresivnych pacientov. Nie u pacientov, ktori si myslia, ze su " kvazi depresivni " - potrebuju v dnesnej dobe narocnej na vykon podavat lepsie a lepsie vysledky. Vtedy agituje, neprimerane stimuluje a prejavi sa pestra plejada n.ú... 

Davkovanie v klasickom pripade sa pohybuje od 37,5 mg,pomerne rychlou titraciou, s dobrou toleranciou. Najvyssie davky sa pohybuju okolo 150 - 225 mg - to posledne cislo vynimocne. Mozno som mala stastie, ze som pracovala pod dobrym terapeutickym vedenim ( MUDr. Greskova, a doc.MUDr.Zimmulova, obaja sudni znalci v obl. psychiatrie ) a s originalnymi liekmi, a tiez, ze sa tieto lieky uzivali pod dozorom

K jadru veci : okrem nespavosti, hyposalivacii, hyporexii, miestami prechodnej agitacii - co je potlacane BDZ, som nic podobne kuriozne za tie roky prace na psychiatrii, oftalmologii a celkovo medicine na SK a v CR nezazila.

Som rada, ze aj na Slovensku zmietanom roznymi zdravotnickymi kauzami sa najdu mladi zapaleni lekari, ktorych nadsenie pre medicinu nie je prmo umerne vyske ich mesacneho prijmu...:)

Je vynimocne objavovat nove syndromy, niekedy sa im da a niekedy neda zabranit...

Na posudenie nechavam kompetentnych...

Skryť Zatvoriť reklamu