Naozaj podporujeme rodinu?

Písmo: A- | A+

Veľa sa hovorí v týchto dňoch o podpore rodiny a o demografickej kríze na Slovensku. V časopise Týždeň z minulého týždňa sa tiež venujú tejto téme v rozhovore s demografkou pani Potančokovou a pánom Vladimírom Palkom. V rozhovore pani Potančoková zastávala myšlienku, že je lepšie, ak sa matka skôr vráti do práce, čím môže podporiť rodinu finančne a rodina si môže tým pádom dovoliť viac detí. Pán Palko skôr zastával postoj, že žena sa má venovať naplno deťom a štát sa má snažiť rodinu podporiť. V rozhovore mi však chýbali iné alternatívne riešenia, ktoré by umožňovali žene byť viac s deťmi, ale zároveň niekoľko hodín do týždňa pracovať. Nie každá mamička si môže dovoliť byť s deťmi doma do troch rokov, pretože to rodina finančne nezvládne. Zároveň však mamičky nemusia chcieť odložiť svoje deti na celý deň do jasličiek a škôlky. Naozaj podporujeme rodinu? Dole som sa snažila spísať niektoré možné alternatívy, ktoré mi napadli po rozhovoroch s mojimi kamarátkami mamičkami.

  1. Zákon, ktorý by podporoval prácu mamičiek na polovičný úväzok alebo skrátený úväzok

Momentálna situácia na Slovensku je taká, že keď sa matka chce vrátiť do práce na polovičný úväzok alebo skrátený úväzok, tak to závisí čisto na dobrej vôli zamestnávateľa. Moja sesternica študovala v Nemecku, kde žije aj pracuje. Hovorila mi, že v Nemecku vyplýva zo zákona, že zamestnávateľ musí matku zamestnať na polovičný úväzok. Neviem, či je to v prípade do troch rokov dieťaťa. Táto informácia ma šokovala. Prečo nemáme na Slovensku aj my takýto zákon? Nepoznám presne zákony európskych štátov na podporu rodiny, ale kompetentní politici by ich mali poznať, mohli by sa nimi inšpirovať a niektoré aplikovať aj u nás.

Výhody:

  1. Mamičky by nemuseli odložiť deti do jasličiek a škôlky na celý deň (pracovná doba v niektorých nadnárodných firmách je do 17:30, čiže je to doslova na celý deň).

  2. Mamičky by neboli odkázané na štát a prispeli by do rodinného finančného rozpočtu.

  3. Možno by to bolo komplikovanejšie pre zamestnávateľov, ale výhody by boli, že by nestratili kvalifikované zamestnankyne a tie by nestratili pracovné návyky.

  1. Úľavy pre mamičky pri založení a prevádzkovaní živnosti napr. do 3 rokov dieťaťa

Pravda je, že nemám skúsenosti so živnosťou, ale môže to byť ďalšia alternatíva pre mamičky, ako si privyrobiť pár hodín v týždni. Je veľa možností: môžu doučovať, učiť pár hodín v jazykovej škole, založiť si e-shop, opatrovať deti iných mamičiek, atď. Štát môže podporiť mamičky, aby sa pustili do živnosti rôznymi úľavami.

Výhody sú podobné, ako pri práci na skrátený úväzok: Mamičky nie sú odkázané na štát a prispejú do rodinného rozpočtu na hypotéku a rodinné výdavky. Tým, že bude rozpočet rodiny vyšší, je pravdepodobné, že si rodina bude môcť dovoliť ďalšie dieťa.

  1. Viac štátnych jasličiek a škôlok

Kamarátka mamička mi hovorila, že jej dcéru nezobrali do škôlky, aj keď mala už 3 roky. Škôlka nemala kapacitu a prednostne musí brať 5-ročné deti, pretože predškolská výchova je povinná. Nie každá rodina má peniaze na súkromné jasličky a škôlku, ktoré stoja okolo 300 EUR mesačne a viac (ceny v Bratislave). Súkromných jasličiek a škôlok stále pribúda, pretože vypĺňajú dieru na trhu. Hovoríme o demografickej kríze na Slovensku, a štátne škôlky sú tak preplnené, že nemôžu brať deti a nie je v nich miesto. Mamička musí s dieťaťom zostať dlhšie doma alebo si zaplatiť opatrovateľku alebo súkromnú škôlku.

Riešenie:

  1. Štát by mal zakladať viac štátnych škôlok a jasličiek. Niektoré budovy sú po bývalých škôlkach prázdne a chátrajú. Možno by sa dali obnoviť a využiť.

  2. Samozrejme, pre štát to znamená investovať viac financií do školstva a politici jednoducho povedia, že tie peniaze nemajú. Je to otázka priorít. Na druhej strane to znamená aj viac pracovných miest pre učiteľky, kuchárky, atď. a zníženie nezamestnanosti. 

Je to len pár návrhov zo života a každodenných problémov, ktoré mamičky a rodiny riešia. Určite som za podporu rodiny a dúfam, že sa politici budú viac snažiť nájsť riešenia, ktoré by rodiny s deťmi podporovali.

Skryť Zatvoriť reklamu