Smejú sa ženy v Turecku na verejnosti?

Začiatkom augusta nielen v Turecku, ale aj u nás, prebehla médiami správa o príhovore tureckého podpredsedu vlády, ktorý poučoval ženy o tom, aby sa zdržovali smiechu na verejnosti. Je žena v Turecku skutočne pod tlakom  patriarchátu ? Zakrývať si v  Istanbule vlasy? Tento krátky článok napovie čosi o postavení ženy v tureckej spoločnosti...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Ženy v tureckej spoločnosti:

  • zrovnoprávnenie s mužmi už v dvadsiatych rokoch 20. storočia,
  • 26.7% tureckých žien má dokončené stredoškolské vzdelanie,
  • 9,8 % žien v Turecku nevie čítať,
  • 28.1% práceschopných žien je zamestnaných,
  • dve z piatich Turkýň sa už niekedy stali obeťou istého druhu násilia.

Málokto vie, že ženy v Turecku získali právo voliť v roku 1930, teda ešte pred krajinami ako Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Belgicko či Japonsko. Turkyne podľa ústavy nesmú byť voči mužom diskriminované, no je faktom, že dôvodom na rozvod je tu stále aj to, že žena popri práci nestíha starostlivosť o domácnosť. Rozpor medzi formálnymi právami a sociálnym postavením žien je ale realitou. No stereotypy o tureckej kultúre navádzajú k ešte horšiemu obrazu, aký v skutočnosti krajina má. A vyhlásenie Bülenta Arinça tomu nepomohlo („Kde sú naše dievčatá, ktoré sa pri cudzom pohľade zľahka začervenali, znížili hlavu a odvrátili pohľad, ktoré boli symbolom cudnosti?“). Odpoveďou žien doma aj vo svete boli tisíce „selfies“ fotiek usmievavých žien, ktoré zaplavili twitter (#direnkahkaha).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz trochu faktov... Každá desiata žena v Turecku podľa štatistík UNICEF stále nevie čítať. Necelých 27% dievčat ukončí v Turecku strednú školu a ani nie tretina práceschopných žien je tu reálne zamestnaných. Počet zamestnaných žien klesá najmä smerom na východ krajiny, kde najväčšiu časť dňa ženy stále venujú starostlivosti o domácnosť. V týchto častiach Anatólie nie sú neobvyklé ani dohodnuté manželstvá alebo manželstvá s neplnoletými dievčatami. Len necelých 12 rokov platí v krajine zákon, podľa ktorého už ženská sexualita nie je predmetom rodinnej cti, ale vecou individuálnych práv.

Len 14% žien tvorí dnes turecký parlament - svetový priemer sa pohybuje okolo 21%, na Slovensku je to rovnako len 16%. Štatistiky v počte žien, ktoré sú členkami predstavenstiev veľkých firiem, sú omnoho pozitívnejšie. Na druhej strane je treba pochopiť aj kontext týchto pozícií, pretože v ešte stále najmä rodinne riadených konglomerátoch a koňoch tureckej ekonomiky, sedia v predstavenstvách manželky, matky a sestry, zabezpečujúc jednotu firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Asi každá štvrtá žena si hlavu – najčastejšie celú vlasovú časť – zakrýva v krajine rôznofarebnými šatkami. Mnohé nosia aj v najväčších horúčavách dlhé plášte, ktoré majú zakrývať celé telo a na pláži sú zahalené kombinézami z umelej voľnej a nepriehľadnej látky. Ženy, ktoré si zakrývajú tvár alebo sú odeté v čiernych burkách, sú v Istanbule skôr výnimkou a zväčša ide o turistky z arabského sveta.

Európanky v najväčšom tureckom meste, najmä s farebnými očami a svetlými vlasmi ešte aj dnes sústreďujú pozornosť nielen mužskej populácie. Sama som mala len zopár menších incidentov, keď nezostalo len pri pohľade, no nikdy nič také, čo by som nezvládla bez pomoci iných. A ani nič také, čo by sa z času na čas nestávalo aj doma, na Slovensku. Na druhej strane – hoci sú možno pohľady častejšie – v Turecku na ženu takmer nikdy nikto nepíska, necmuká a gestikulujúc nič konkrétne nenavrhuje...

SkryťVypnúť reklamu

Turecká spoločnosť je stále, v porovnaní s tou európskou, konzervatívna. S tým súvisí aj tradičnejšie chápanie role matky, manželky, dcéry, sestry a kamarátky. No čím je mužské oko obmedzovanejšie, tým menšia je schopnosť jeho kontroly. Neznamená to, že nudistky sú odpoveďou, ale výroky podobného charakteru od popredného predstaviteľa štátu by v modernej republike, o akú sa Turecko snaží, namali mať miesto.

Štatistické zdroje:

  • UN (2013). Human Development Report.

  • World Economic Forum (2013).The Global Gender Gap Report. 

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu