Bude z premiéra prezident alebo sultán?

Hlava tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana pokryla už celú krajinu. Stĺpy, spievajúce kamióny, vysoké budovy aj historické pamiatky. Podľa opozície si vládna AKP vyžiadala na Erdoğanovu prezidentskú kampaň všetky dostupné billboardy. Desiateho augusta sa v Turecku znova oteplí, čaká nás prvé (a podľa prieskumov aj posledné) kolo prezidentských volieb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Prezidentská kampaň v Turecku vrcholí.
Prezidentská kampaň v Turecku vrcholí. 

Podľa interných nariadení tureckej vládnej strany AKP, Erdoğan už po tretí krát za sebou nemôže viesť vládu. Republika teda očakáva, že hneď po tom, ako sa v auguste stane prezidentom, podpíše už svojimi spolustraníkmi odhlasovanú zmenu ústavy. Tá by mala doterajší parlamentný systém vlády (podobný slovenskému) zmeniť na prezidentský (roky fungujúci napríklad v Spojených štátoch). Erdoğan si tak udrží označenie najmocnejší muž Turecka.

Tak, ako to bolo v marcových voľbách, aj počas tejto kampane premiér využíval každú minútu verejného vystúpenia pri akejkoľvek (vrátane štandardnej štátnej) príležitosti na svoju prezentáciu. Zahraničné médiá aj ďalší kandidáti preto zápas už dlhšie označovali za neférový. „Ako je možné, že premiérova hlava zakrýva polovicu historického akvaduktu?“ pýtala som sa tureckého kamaráta, prechádzajúc popod Valens Aqueduct, takmer kilometer dlhý monument zo štvrtého storočia v okrajovej časti Istanbulu. „Veď je premiér, ten tu môže všetko,“ znela jeho cynická odpoveď.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnako ako pred šiestimi mesiacmi, aj v týchto voľbách sa súčasný premiér Recep Tayyip Erdoğan odmietol zúčastniť predvolebných diskusií alebo debát so súperiacimi kandidátmi. Podľa prieskumov, sú dnes jeho najväčšími konkurentmi Ekmeleddin İhsanoğlu a Selahattin Demirtaş.

Najhorúcejší kandidáti na post tureckého prezidenta: (zľava) Recep Tayyip Erdoğan,  Selahattin Demirtaş a Ekmeleddin İhsanoğlu.
Najhorúcejší kandidáti na post tureckého prezidenta: (zľava) Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş a Ekmeleddin İhsanoğlu. 

İhsanoğlu je nezávislým kandidátom, ktorého podporuje najväčšia opozičná strana CHP. Tá vytiahla na potenciálnych voličov „náboženskú“ kartu, keďže İhsanoğlu, hoci v krajine pomerne neznámy, pôsobil takmer desať rokov ako Generálny sekretár Organizácie islamskej spolupráce (OIC). Kritika od sekulárnych voličov na seba nenechala dlho čakať. Tí, čo silnejúci islam v krajine nepodporujú, nemajú vo voľbách veľmi na výber. Najmladší kandidát Selahattin Demirtaş, reprezentujúci menšinovú kurdskú stranu BDP, je v prieskumoch zatiaľ tretí a zdá sa, že je viac súperom İhsanoğlua ako Erdoğana .

SkryťVypnúť reklamu
Titulka anglického The Economist v júli minulého roka pobúrila tureckých politikov.
Titulka anglického The Economist v júli minulého roka pobúrila tureckých politikov. 

V prvých priamych prezidentských voľbách o kreslo v poradí dvanásteho tureckého prezidenta v novodobých dejinách krajiny plánuje súčasný premiér vyhrať s nadpolovičnou väčšinou hlasov už v prvom kole. Anglický The Economists prirovnal jeho ambicióznosť po protivládnych protestoch v minulom roku k sultánom. Americký Forbes ho zas nedávno nazval Vladimírom Erdoğanom, podľa ruského prezidenta, rovnako meniaceho stoličky premiéra a prezidenta a následne ústavu, zaisťujúc mu najväčšiu koncentráciu moci v krajine. Abdullah Gul, dosluhujúci turecký prezident, by sa tak mohol podľa mnohých stať Erdoğanovým Medvedevom.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek dvom významným krízam v krajine (protivládne protesty, ktoré odštartoval pokus o vyrúbanie parku v centre Istanbulu a korupčný škandál, odhaľujúci pranie peňazí na najvyšších vládnych miestach), ktoré významne otriasali politickou scénou v ostatnom roku, vyše desať rokov vládnuca strana a jej predseda nestrácajú popularitu. Zdá sa, že stabilní voliči, prevažne s nižším vzdelaním a silným citom pre islam, doprajú Erdoğanovi stať sa po Ataturkovi, otcovi novodobého tureckého národa, druhým najvýznamnejším mužom v dejinách krajiny. Dá sa očakávať, že mu tak umožnia naplnenie plánov dokončiť svoje turecké „veľdielo“ do roku 2023 – pri storočnici modernej tureckej republiky.

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu