Cenzúra médií a oveľa viac obetí. Akú logiku využíva Ankara?

11. mája v juhotureckom meste Reyhanli vybuchli dve bomby, ukryté v odparkovaných autách v centre. Oficiálne zdroje hovoria o 51 obetiach, neoficiálne o vyše 200. Obvinenia padli na sýrsku stranu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Reyhanli je asi sedemdesiat tisícové mesto, ktoré leží v južnej provincii Turecka, Hatay. Z tejto oblasti je ľahko dovidieť do blízkej Sýrie a provincia sa stala jednou z oblastí s najväčším počtom utečencov. Keď v sobotu počas bieleho dňa vybuchli v meste bomby, v médiách, na internete a po sociálných sieťach sa rozliezli stovky informácií. Zimomravky vyvolávajúce videá ukázali príliš veľa. Zdalo sa, že omnoho viac, ako si to v krajine želali. Už večer vydal miestny súd rozhodnutie, ktorým zakázal publikovanie fotografií a iných súvisiacich materiálov, „ktoré by mohli ohroziť vyšetrovanie“. V tom čase sa tiež začali objavovať na sociálnych sieťach údajné počty obetí, ktoré zaznamenali doktori v provinčných nemocniciach. Tie hovorili o štvornásobku oficiálnych čísel. Vláda znovu čelila obvineniam z masívnej cenzúry.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by skutočne bola pravda, že obetí bolo štyrikrát viac, ako bolo zverejnené, čo by mohlo viesť tureckú vládu k manipulácii s číslami? Na jednej strane sú mnohí presvedčení, že Ankara chce ísť do vojny so Sýriou. Zverejniť podozrenie, že za útok sú zodpovední Sýrčania a držať sa nízkeho počtu obetí, by bolo asi kontraproduktívne. Na druhej strane ale incident - ak bol skutočne nápadom sýrskych rebelov, či vlády – otáča ukazovák aj na vládu z Ankary. Dokáže vôbec ochrániť svojich ľudí? Naozaj mal pilot, ktorý včera havaroval pri hraniciach so svojou F-16, technickú poruchu? Konšpirácie sa tu v Turecku tvoria priam samé a z každej lastovičky (čajky).

SkryťVypnúť reklamu

Moja známa, novinárka, nedávno navštívila juh Turecka. Bola znechutená, keď videla, že 900 kilometrová hranica má len zopár check-pointov. Hranicu ľahko prekročí ktokoľvek po obyčajnom chodníku a zvýšiť adrenalín si skúsila aj ona: „Nikoho nikde, nikto ma nezastavil.“

Keď mi desť kilometrov od domu vrie vojna, očakávam azda, že možno môj premiér, ktorý má k vlastnej dispozícií tisíce policajtov a stovky tankov a ozbrojencov, pošle do môjho okolia na ochranu aspoň čosi zmysluplnejšie. Očakávam, že tajné služby v krajine, ktorá sa stáva priamym svedkom vojny u suseda, ktorý je už na mojom prahu, začnú naplno využívať všetku dostupnú inteligenciu. Ak ma ale táto vláda nevie ochrániť, budem nahnevaný, hovorí si asi každý uvažujúci Reyhanličan. Strach z vlasného obyvateľstva by možno vysvetlil teóriu zahmlievania čísel a absenciu rozšírenejších správ. Je ale ťažké uveriť, že sa dajú manipulovať údaje v takomto rozsahu napríklad o tom, koľko ľudí bolo pochovaných. Sýria sa navyše k útokom nehlási a úplne sa od nich dištancuje.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa to v Turecku teda deje? Premiér čoskoro cestuje na návštevu Spojených štátov a prezident zajtra do postihnutej oblasti. Hádam budeme čoskoro múdrejší.

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu