
18. decembra sa premiér Recep Tayyip Erdoğan vybral s 2.500 policajtami, 105-mi strážnymi vozmi, 20-mi obrnenými transportérmi a jedným zásahovým tankom na Stredovýchodnú technickú univerzitu v Ankare (Middle East Technical University, ODTÜ). Žiadny protiteroristický zásah, len si premiér a zopár ďalších pozvaných prišlo pozrieť štart tureckého satelitu Göktür-2, na ktorom sa podieľali najmä inžinieri univerzity.
Pri príchode ho očakávala takmer tisícka protestujúcich študentov. Protest mal byť namierený proti privatizácii vysokého školstva v krajine, ktoré Erdoğanova vládna strana AKP v ostatnom období posúvala dopredu, a podľa nich premiér vzdelávanie a vedu podriaďuje svojim imperiálnym chúťkam. Ani nie po tridsiatich minútach sa protest bez varovania zmenil na stret s takmer 3.000 policajtami. Tí vraj útočili slzotvorným plynom, gumovými projektilmi a vodnými delami. Desať študentov bolo zatknutých, dvaja boli ťažko a desiatky ľahko zranených.
Nasledovala lavína udalostí a reakcií z rozličných strán:
Rektor univerzity Ahmet Acar sa študentov zastal a zásah policajtov označil za neprimeraný. Vláda nariadila v Ankare prehliadky študentských internátov a protiteroristická jednotka obvinila niekoľko študentov z členstva a aktivít v teroristických organizáciách. Dvanásť tureckých univerzít vydalo spoločné vyhlásenie, v ktorom obvinili študentov ODTÜ z násilia. Ďalších 38 prevažne novozvolených rektorov z prevažne novovytvorených univerzít z celého Turecka toto vyhlásenie podporilo.
Umelci v Ankare naopak zorganizovali na podporu študentov koncert a solidaritu preukázali aj študenti istanbulskej Galatasaray University, keď sa pokojne zhromaždili na protest proti rektorovi ich univerzity, ktorý spoločnú univerzitnú deklaráciu, obviňujúcu študentov ODTÜ, podpísal. Čerešničkou sa stal premiérov príhovor: „Aká hanba!“ hovorí, „hanba profesorom, ktorí vychovali takýchto študentov. Čo ich učili? To, ako miešať Molotov koktejl?“ Do konca decembra potom Erdoğan cez médiá posielal akademikom, študentom univerzity a opozičným lídrom – ktorí tradične podporili čokoľvek protierdoğanovské – ďalšie urážky.
Stredovýchodná technická univerzita v Ankare bola založená v päťdesiatych rokoch za významnej finančnej podpory Spojených štátov. Hoci absolventami univerzity sú aj dnes pravicovo zmýšľajúce osobnosti, napríklad súčasný minister rozvoja Cavdet Yılmaz, atmosféra na škole je výrazne ľavicová. Kritici sa preto svorne zhodujú na tom, že toto „lynčovanie“ ODTÜ je cielené.
Erdoğana azda nenahneval protest študentov až tak, ako otvorené odsúdenie zásahu policajtov rektorom. Acara si Erdoğan pozval k sebe na koberček, zatiaľ čo sa na štadióne univerzity zhromaždili jej študenti a pracovníci, očakávajúc záverečné vyhlásenie - či skôr rozsudok. Rektor stretnutie s premiérom, ani to následné s prezidentom nekomentoval. Premíer sa ale nechal počuť, že očakáva demisie od profesorov, ako aj administratívnych pracovníkov univerzity. Od vtedy sa tiež čaká na výsledky vyšetrovania komisie, ktorá bola na tento účel zriadená. A ostáva ticho.
Kto nariadil zásah? Prečo potrebuje premiér na transport zložku troch tisícok policajtov? Sú kroky, ktoré robí Erdoğan - ktorý sa pravdepodobne čoskoro stane prezidentom s novými, posilnenými kompetenciami - tak dokonale premyslené? Naozaj sa svoj konzervativizmus snaží zasadiť do každej štátnej inštitúcie a vložiť ženám a dievčatám do rúk šatky, aby si pri tom islamsky zakryli hlavy - tak, ako to vidí roztriešená opozícia, miestni socialisti aj liberáli? Naozaj je Turecko hviezdou blízkeho východu, alebo je premiér veľkým populistom a poriadnym lišiakom?
Turecko nie je ani arabským kráľovstvom z rozprávok Tisíc a jednej noci, ani tu nikomu za krádež neutínajú ruky. Ľudia majú byty zariadené ako my, ani nesedia na vankúšoch, ani nemajú šľapacie toalety – poväčšine. Ale aj keď sa na Turecko už vôbec nepozerám ako na rozvojovú krajinu, ktorá nikdy do EÚ nebude môcť patriť, stále je tu veľa epizód, podobných incidentu na Stredovýchodnej technickej univerzite, ktoré túto perspektívnu krajinu zaraďujú v mojich očiach medzi tie k-občanom-nepriateľskejšie a jej politikov k tým až priveľmi šibalským.