Erdoğan opäť na Slovensku

Turecký prezident sa na svojej ceste po strednej Európe zastaví aj na Slovensku. Recep Tayyip Erdoğan, ktorého zahraničné médiá často nazývajú aj Putinom Turecka, privíta slovenský prezident Andrej Kiska. A Slovensko bude na chvíľočku opäť trochu diskutovať o tom, kde je hranica medzi diplomaciou, politickou korektnosťou, podporovaním obchodných partnerstiev a dodržiavaním ľudskoprávnych záväzkov a demokratických princípov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V utorok, 31. marca, navštívi Slovensko turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Spoločne s prezidentom Andrejom Kiskom sa zúčastnia slovensko-tureckého podnikateľského fóra.

Premiér Fico sa naposledy s Erdoğanom stretol v roku 2013
Premiér Fico sa naposledy s Erdoğanom stretol v roku 2013 (zdroj: TASR)

Keď vo februári 2013 navštívil Erdoğan Slovensko naposledy, stretol sa vtedy s premiérom Ficom aj s vtedajším prezidentom Gašparovičom. Slovenský premiér následne cestoval do Turecka v júni 2013, a to krátko po tom, ako krajinu ovládli celoštátne protivládne protesty. Najmä medzinárodné médiá vtedy Ficovi vyčítali, že do Turecka cestuje ako prvý z európskych štátnikov v čase, keď takmer celý svet odsudzoval policajné zásahy proti demonštrantom na istanbulskom námestí Taksim. Napriek tomu bola návšteva najmä v podnikateľských kruhoch pre slovensko-turecké vzťahy významná a je faktom, že aj v súvislosti s touto návštevou turecká vláda prisľúbila zrušenie víz pre Slovákov cestujúcich do Turecka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred nejakým časom som sa podieľala na organizácii istého medzinárodného ekonomického fóra v Turecku, ktorého hlavným hosťom bol aj súčasný turecký prezident. Erdoğanova delegácia na vyše hodinu zablokovala medzinárodné letisko a konvoj vozidiel, ktorý ho na miesto konania privážal, zatarasil ulice a spôsobil obrovskú dopravnú zápchu v päťmiliónovom juhotureckom meste. Bezpečnostné opatrenia boli tak rozsiahle, že okrem „mužov v čiernom“ sa pomedzi stĺpy v konferenčnom centre rozložilo aj niekoľko vojakov v maskáčoch a s poriadnymi „ samopaľmi".

Sultán?

Samozrejme, turecký prezident nie je známy len pompéznym doprovodom. Doma momentálne pripravuje rozsiahlu reformu ústavy, ktorá by z klasickej parlamentnej republiky urobila prezidentskú. Opozícia i zahraničie prezidenta kritizujú, že svoju neobmedzenú moc posúva ďaleko za hranice demokracie. Na dennom poriadku sú útoky na slobodu sociálnych sietí, Turecku patrí v rebríčku slobody tlače World Press Freedom Index 154 miesto zo 180 krajín sveta. Keď sa v októbri Erdoğan presťahoval do svojho nového prezidentského paláca s takmer 1200 izbami, ešte stále doznieval v krajine aj rozsiahly korupčný škandál, ktorý preoral jeho vládu jednej strany. V zahaničnopolitickej oblasti sú otázne jeho postoje k Islamskému štátu a občianskej vojne v Sýrii a v konečnom dôsledku nie je isté ani to, či sa Turci v budúcnosti stále vidia v Európskej únii. Erdoğan sa netají ambíciou stáť na čele potenciálne najmocnejšej moslimskej krajiny v regióne ešte dlho.

Erdoğan je doma známy svojimi famóznymi delegáciami, ktoré ho pri rôznych návštevách sprevádzajú. Napríklad v roku 2013 sa vtedyešte ako premiér vybral s 2.500 policajtmi, 105-mi strážnymi vozmi, 20-mi obrnenými transportérmi a jedným zásahovým tankom na Stredovýchodnú technickú univerzitu v Ankare (ODTÜ). Žiadny protiteroristický zásah, len si premiér a zopár ďalších pozvaných prišlo pozrieť štart tureckého satelitu Göktür-2. V zahraničí ale podobné konvoje nie sú tradíciou a v utorok uvidíme, čo si Turci pripravili pre Bratislavu.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešná diplomacia a medzinárodná politika pláva okrem iného hlavne vo vodách obchodnej a bezpečnostnej politiky, narážajúc na kamene nevládnych organizácií, ľudskoprávnych združení a aktivistov. Ekonomické hodnoty sú často spochybňované hodnotami slobody a demokracie, a rozličné meradlá - zdá sa - platia na rozličné krajiny.

„Turecko môže byť budúcim motorom EÚ,“ uviedol premiér Fico po svojej poslednej návšteve Turecka a je jasné, že obrovský turecký trh ako aj jeho výrobky sú aj pre Slovensko – rovnako ako pre iné európske krajiny – viac ako zaujímavé. Ešte v roku 2013 vtedajší turecký minister hospodárstva Zafer Çağlayan vyhlásil, že cieľom oboch krajín je dosiahnuť objem obchodu vo výške 4 miliárd dolárov ročne (v súčasnosti ide asi o 1,5 miliárd dolárov ročne). Rovnako netreba zabúdať na to, že dnes je Turecko zďaleka najvyhľadávanejšou turistickou destináciou Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa vyhliadky na vstup Turecka do Európskej únie v ostatných rokoch takmer vôbec nezlepšili, Slovenská republika stále oficiálne turecké snahy podporuje. A z praktických dôvodov je jasné, že aj naďalej podporovať bude.

Podporte blog o Turecku aj na blogerroka.sk. Ďakujem!

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu