Keď kráľ prehrá olympiádu

V sobotu (7. septembra) prehral Istanbul bitku o usporiadanie olympijských hier v roku 2020 s Tokiom. Už po piaty krát sa toto turecké veľkomesto snažilo prilákať svetovú športovú verejnosť. A hoci Španielsko (kandidujúc tentokrát s Madridom) aj Japonsko už olympiádu v minulosti organizovali, Turci opäť neuspeli. Nuž a ako to už v tejto európsko-ázijskej krajine chodí, celá paráda príprav aj následné hodnotenia sa niesli doma v politickom duchu. Výhra Tokia pre mnohých znamená osobnú prehru Erdoana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Sklamaná turecká delegácia v Buenos Aires po vyhlásení Tokia za usporiadateľa Letných olympijských hier v roku 2020.
Sklamaná turecká delegácia v Buenos Aires po vyhlásení Tokia za usporiadateľa Letných olympijských hier v roku 2020. 

Kandidatúra Istanbulu na usporiadanie 32. olympijských hier zahltila celé mesto a zhltla už aj slušný rozpočet. Kvety po okolí boli vysádzané v tvare tulipánového loga a olympijských kruhov, na rozličných kútoch viali vlajočky, médiá prezentovai krásne reklamy. V tieni letných protestov, pri ktorých do dnešného dňa zahynulo už deväť (podľa iných zdrojov päť) ľudí, ale zneli v sobotu slová tureckého premiéra na poslednej prezentácii pred Medzinárodným olympijským výborom (MOV) o Istanbule, ako „8 000-ročnom meste tolerancie a mieru", skôr cynicky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo na to tí, ktorí v Istanbule Letnú olympiádu chceli? Na jednej strane to bol zrejmý ekonomický a infraštruktúrny rozvoj. Predstavte si maratónsky beh, ktorý sa začne v Európe a skončí v Ázii, alebo plavcov, derúc sa o prvenstvo medzi dvoma kontinentmi. Istanbul sa výborne predáva. Politicky by víťazstvo nahralo aj súčasnej vláde, na čele s premiérom Racepom Tayyipom Erdoğanom, ktorý by si do svojej zbierky trofejí pridal ďalšiu, marketingovo veľmi významnú. Rozvoj by urýchlil výstavbu tretieho letiska a tretieho mosta cez Bospor, oboch plánovaných na pomerne odľahlých miestach.

Na druhej strane boli aktivisti, ktorí tvrdili, že nová výstavba by zaťažila jednak už preplnenú mestskú štruktúru budov, a jednak už dnes neuveriteľnú dopravnú situáciu v meste - podľa štúdií druhú najhoršiu na svete. Istanbul je prenádherné mesto. Každý, kto ho kedy navštívil mi dá za pravdu. Keď sa ale na plochu jedného štvorcového kilometra v meste musí potlačiť dva a pol tisíc ľudí, začína byť celkom tesno. Rovnako tesno je v tejto perle Turecka.

SkryťVypnúť reklamu

Istanbulu nenahrávali ani udalosti posledných mesiacov. Protivládne protesty sa so začiatkom školského roka, príchodom študentov do miest a smrťou 22-ročného Ahmeta Atakana v meste Hatay (ktorého podľa protestujúcich zabila plynová nábojnica zo zbrane polície, keď sa zúčastnil protestu proti výstavbe cesty cez kampus Stredovýchodnej technickej univerzity, podľa oficiálnych informácií to bol pád z budovy) dnes opäť stupňujú. A zlé jazyky tvrdia, že po definitívnej prehre Istanbulu v olympijskej bitke si autority budú dávať ešte menej záležať na imidži v očiach medzinárodnej verejnosti. Policajné zásahy proti demonštrantom tak môžu byť ešte tvrdšie. Navyše, najvyšší predstavitelia vládnej AKP sa vyjadrili, že za prehru sú priamo zodpovední protestujúci.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabudlo sa ani na tému náboženstva. Neviem si predstaviť, že by sa španielsky premiér sťažoval na to, že Japonsko odrovnalo víťazstvom kresťanský svet. Turecký premiér si to môže dovoliť. „Istým spôsobom takto (MOV) odrezali väzby s jeden a pol miliardou obyvateľov moslimského sveta," povedal po výhlasení víťaza. Naproti tomu ale z úst predstaviteľov vlády často počuť nemilé komentáre na tému súčasného odevu žien, dokonca aj mužov, pri rozličných športových aktivitách.

Obrázok blogu

Významným negatívom Turecka v olympijskom boji boli aj dopingové škandály. Po tom, ako bola z dopingu obvinená držiteľka zlatej medaily v behu na 1 500 m Turkyňa Asli Cakir Alptekin a Turecká atletická federácia zakázala kvôli dopingu v máji činnosť 31 vrcholovým atlétom na dva roky, téma doping sa dostala v Turecku do popredia. A je možné, že mala vplyv aj na rozhodnutie MOV.

SkryťVypnúť reklamu

Už dnes nešťastne polarizovaná turecká verejnosť sa popri témach náboženstvo alebo protivládne protesty rozchádzala aj v podpore kandidatúry Istanbulu. V deň vyhlásenia výsledkov sa na námestí Taksim konali protivládne protesty. V historickom centre pri Hagii Sofii sa zišlo pred veľkým plátnom s priamym prenosom z Buenos Aires niekoľko olympijských nadšencov. Komentátor tureckého denníka Hürriyet Daily News to zhrnul slovami: „Vďakabohu, že sme stále nebom na zemi v porovnaní s ďalšími rozdelenými krajinami okolo nás, ako Sýria, Irak či dokonca Egypt."

Viac o aktuálnom dianí v Turecku aj na @LuciaMrazova.

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu