O banskom nešťastí v tureckej Some

13. mája popoludní v západotureckom meste Soma, v provincii Manisa, došlo v jednej zo štôlní uhoľnej bane k výbuchu. Na pracovnej smene bolo vtedy takmer 800 baníkov. Najhoršie banské nešťastie v histórii Turecka si už vyžiadalo vyše 280 obetí a počet stále stúpa. V Turecku bol vyhlásený trojdňový smútok. A napriek nešťastiu a smútku v krajine sa aj tento incident zrkadlí na politickej scéne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
 

Turecko je v hlbokom zármutku. Každú hodinu narastá počet obetí. Televízie v krajine vysielajú priame prenosy z vchodu do bane v Some. Stovky príbuzných a novinárov sledujú pozorne koho a v akom stave vynesú z bane záchranári najbližšie. Takmer 400 baníkov sa podarilo dostať z bane von „len“ zranených. „Situácia je veľmi ťažká,“ hovorí mi reportérka Reuters Ece, ktorá je od stredy ráno v Some. „Stovky ľudí tu čakajú pred baňou a pred nemocnicou. Mnoho ľudí vie, že ich najbližší neprežili. A mnoho ďalších je stále uväznených v bani. Každú chvíľu tu niekto kričí od žiaľu, je tu toľko nešťastia...“ dodáva Ece. Posledných dvanásť hodín však z bane nikoho živého záchranári nedostali...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politické dopady

Obrovské nešťastie teraz otriasa aj politickou scénou. Pred deviatimi mesiacmi bane v Some navštívil aj minister energetiky Taner Yıldız, ospevujúc bezpečnostné štandardy pri práci. Bane sa po privatizácii dostali do rúk tureckého veľkopodnikateľa a v tomto období zamestnávajú asi 6 500 pracovníkov. V čase ministrovej návštevy majiteľ vyhlásil, že sa im podarilo znížiť náklady na ťažbu zo 130 na 24 dolárov s tým, že namiesto dovážania elektrických transformátorov ich začali vyrábať v Some sami. Dnes je pravdivosť tohto spôsobu znižovania nákladov otázna.

Koncom apríla tohto roku vládna strana zamietla opozičný návrh parlamentného vyšetrovania bezpečnosti v Somských baniach. Len pred dvoma týždňami teda bezpečnosť v Some diskutovali poslanci priamo na parlamentnej pôde. Turecký premiér Erdogan pri návšteve Somy uviedol, že podobné nešťastia sú v týchto povolaniach „bežné“, a preto „nikto nemôže byť prekvapený“. Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Premiéra ešte v Some smútiaci obyvatelia vypískali a takmer hnali z mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Fotografia, ktorá zobrazuje jedného z premiérových poradcov v potýčke s obyvateľom mesta Soma. Miestni Turci Erdogana po jeho prejave z mesta vypískali. Pred davom sa potom ukryl v najbližšom supermarkete.
Fotografia, ktorá zobrazuje jedného z premiérových poradcov v potýčke s obyvateľom mesta Soma. Miestni Turci Erdogana po jeho prejave z mesta vypískali. Pred davom sa potom ukryl v najbližšom supermarkete.  

Demonštrácie

V skorých večerných hodinách, deň po tragédii, sa schádzali na tradičných miestach v Ankare a Istanbule mnohí, ktorí prišli jednak vyjadriť svoju sústrasť a jednak rozhorčenie nad pracovnými podmienkami baníkov. Od výbuchu bolo totiž počuť mnoho reakcií pracovníkov bane na to, že práca nebola vôbec v súlade so štandardmi, v ktorých by mali svoje náročné povolanie vykonávať. Otvorili sa aj otázky o legálnosti mnohých pracovných pozícií. Neoverené informácie, ktoré sa rozšírili po sociálnych sieťach totiž spomínali neplnoletých, ktorí v bani pracovali a aj takých, ktorí pracovali bez registrácie a nemali ani žiadne poistenie. Demonštrantov sa zišlo na námestiach v porovnaní s protestami proti vláde len niekoľko. No aj na tak malé množstvo protestujúcich boli vyslané policajné zložky. V Istanbule bolo v niektorých centrálnych častiach opäť počuť streľbu z plynových zbraní a počet policajtov, ktorí sú pripravení v prípade väčších demonštrácií zasiahnuť, sa v meste opäť zvýšil. Podľa denníka Hurriyet, počas štvrtka vodnými delami rozohnali policajti aj dav niekoľkých tisícov protestujúcich v meste Izmir.

SkryťVypnúť reklamu
Slzotvorný plyn na najfrekventovanejšej ulici Istanbulu bol odpoveďou polície na zhromaždenie na podporu obyvateľov v Some.
Slzotvorný plyn na najfrekventovanejšej ulici Istanbulu bol odpoveďou polície na zhromaždenie na podporu obyvateľov v Some. 

Aj napriek celoštátnemu trojdňovému smútku dnes ráno, 15. mája, zvolali odborári celoštátny protest. Odbory sú nahnevané z úbohej bezpečnostnej situácie banských pracovníkov. V Istanbule ale veľké zmeny oproti iným dňom dnes nie je vidieť. To, že polícia je v uliciach Istanbulu omnoho početnejšia v časoch akéhokoľvek napätia je po protivládnych protestoch celkom bežné. Zložky sú už po roku, od kedy demonštrácie proti vláde vypukli, omnoho koordinovanejšie.

Explózia a požiar v bani znemožnili prúdenie vzduchu do vetracích šácht. A napriek tomu, že záchranári stále pokračujú v pátraní, nádeje na záchranu tých, ktorí sú ešte uväznení v bani, každou hodinou upadajú. Turci smútia...

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu