
Turecko je v hlbokom zármutku. Každú hodinu narastá počet obetí. Televízie v krajine vysielajú priame prenosy z vchodu do bane v Some. Stovky príbuzných a novinárov sledujú pozorne koho a v akom stave vynesú z bane záchranári najbližšie. Takmer 400 baníkov sa podarilo dostať z bane von „len“ zranených. „Situácia je veľmi ťažká,“ hovorí mi reportérka Reuters Ece, ktorá je od stredy ráno v Some. „Stovky ľudí tu čakajú pred baňou a pred nemocnicou. Mnoho ľudí vie, že ich najbližší neprežili. A mnoho ďalších je stále uväznených v bani. Každú chvíľu tu niekto kričí od žiaľu, je tu toľko nešťastia...“ dodáva Ece. Posledných dvanásť hodín však z bane nikoho živého záchranári nedostali...
Politické dopady
Obrovské nešťastie teraz otriasa aj politickou scénou. Pred deviatimi mesiacmi bane v Some navštívil aj minister energetiky Taner Yıldız, ospevujúc bezpečnostné štandardy pri práci. Bane sa po privatizácii dostali do rúk tureckého veľkopodnikateľa a v tomto období zamestnávajú asi 6 500 pracovníkov. V čase ministrovej návštevy majiteľ vyhlásil, že sa im podarilo znížiť náklady na ťažbu zo 130 na 24 dolárov s tým, že namiesto dovážania elektrických transformátorov ich začali vyrábať v Some sami. Dnes je pravdivosť tohto spôsobu znižovania nákladov otázna.
Koncom apríla tohto roku vládna strana zamietla opozičný návrh parlamentného vyšetrovania bezpečnosti v Somských baniach. Len pred dvoma týždňami teda bezpečnosť v Some diskutovali poslanci priamo na parlamentnej pôde. Turecký premiér Erdogan pri návšteve Somy uviedol, že podobné nešťastia sú v týchto povolaniach „bežné“, a preto „nikto nemôže byť prekvapený“. Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Premiéra ešte v Some smútiaci obyvatelia vypískali a takmer hnali z mesta.

Demonštrácie
V skorých večerných hodinách, deň po tragédii, sa schádzali na tradičných miestach v Ankare a Istanbule mnohí, ktorí prišli jednak vyjadriť svoju sústrasť a jednak rozhorčenie nad pracovnými podmienkami baníkov. Od výbuchu bolo totiž počuť mnoho reakcií pracovníkov bane na to, že práca nebola vôbec v súlade so štandardmi, v ktorých by mali svoje náročné povolanie vykonávať. Otvorili sa aj otázky o legálnosti mnohých pracovných pozícií. Neoverené informácie, ktoré sa rozšírili po sociálnych sieťach totiž spomínali neplnoletých, ktorí v bani pracovali a aj takých, ktorí pracovali bez registrácie a nemali ani žiadne poistenie. Demonštrantov sa zišlo na námestiach v porovnaní s protestami proti vláde len niekoľko. No aj na tak malé množstvo protestujúcich boli vyslané policajné zložky. V Istanbule bolo v niektorých centrálnych častiach opäť počuť streľbu z plynových zbraní a počet policajtov, ktorí sú pripravení v prípade väčších demonštrácií zasiahnuť, sa v meste opäť zvýšil. Podľa denníka Hurriyet, počas štvrtka vodnými delami rozohnali policajti aj dav niekoľkých tisícov protestujúcich v meste Izmir.

Aj napriek celoštátnemu trojdňovému smútku dnes ráno, 15. mája, zvolali odborári celoštátny protest. Odbory sú nahnevané z úbohej bezpečnostnej situácie banských pracovníkov. V Istanbule ale veľké zmeny oproti iným dňom dnes nie je vidieť. To, že polícia je v uliciach Istanbulu omnoho početnejšia v časoch akéhokoľvek napätia je po protivládnych protestoch celkom bežné. Zložky sú už po roku, od kedy demonštrácie proti vláde vypukli, omnoho koordinovanejšie.
Explózia a požiar v bani znemožnili prúdenie vzduchu do vetracích šácht. A napriek tomu, že záchranári stále pokračujú v pátraní, nádeje na záchranu tých, ktorí sú ešte uväznení v bani, každou hodinou upadajú. Turci smútia...