O banskom nešťastí v tureckej Some

13. mája popoludní v západotureckom meste Soma, v provincii Manisa, došlo v jednej zo štôlní uhoľnej bane k výbuchu. Na pracovnej smene bolo vtedy takmer 800 baníkov. Najhoršie banské nešťastie v histórii Turecka si už vyžiadalo vyše 280 obetí a počet stále stúpa. V Turecku bol vyhlásený trojdňový smútok. A napriek nešťastiu a smútku v krajine sa aj tento incident zrkadlí na politickej scéne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
 

Turecko je v hlbokom zármutku. Každú hodinu narastá počet obetí. Televízie v krajine vysielajú priame prenosy z vchodu do bane v Some. Stovky príbuzných a novinárov sledujú pozorne koho a v akom stave vynesú z bane záchranári najbližšie. Takmer 400 baníkov sa podarilo dostať z bane von „len“ zranených. „Situácia je veľmi ťažká,“ hovorí mi reportérka Reuters Ece, ktorá je od stredy ráno v Some. „Stovky ľudí tu čakajú pred baňou a pred nemocnicou. Mnoho ľudí vie, že ich najbližší neprežili. A mnoho ďalších je stále uväznených v bani. Každú chvíľu tu niekto kričí od žiaľu, je tu toľko nešťastia...“ dodáva Ece. Posledných dvanásť hodín však z bane nikoho živého záchranári nedostali...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politické dopady

Obrovské nešťastie teraz otriasa aj politickou scénou. Pred deviatimi mesiacmi bane v Some navštívil aj minister energetiky Taner Yıldız, ospevujúc bezpečnostné štandardy pri práci. Bane sa po privatizácii dostali do rúk tureckého veľkopodnikateľa a v tomto období zamestnávajú asi 6 500 pracovníkov. V čase ministrovej návštevy majiteľ vyhlásil, že sa im podarilo znížiť náklady na ťažbu zo 130 na 24 dolárov s tým, že namiesto dovážania elektrických transformátorov ich začali vyrábať v Some sami. Dnes je pravdivosť tohto spôsobu znižovania nákladov otázna.

Koncom apríla tohto roku vládna strana zamietla opozičný návrh parlamentného vyšetrovania bezpečnosti v Somských baniach. Len pred dvoma týždňami teda bezpečnosť v Some diskutovali poslanci priamo na parlamentnej pôde. Turecký premiér Erdogan pri návšteve Somy uviedol, že podobné nešťastia sú v týchto povolaniach „bežné“, a preto „nikto nemôže byť prekvapený“. Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Premiéra ešte v Some smútiaci obyvatelia vypískali a takmer hnali z mesta.

SkryťVypnúť reklamu
Fotografia, ktorá zobrazuje jedného z premiérových poradcov v potýčke s obyvateľom mesta Soma. Miestni Turci Erdogana po jeho prejave z mesta vypískali. Pred davom sa potom ukryl v najbližšom supermarkete.
Fotografia, ktorá zobrazuje jedného z premiérových poradcov v potýčke s obyvateľom mesta Soma. Miestni Turci Erdogana po jeho prejave z mesta vypískali. Pred davom sa potom ukryl v najbližšom supermarkete.  

Demonštrácie

V skorých večerných hodinách, deň po tragédii, sa schádzali na tradičných miestach v Ankare a Istanbule mnohí, ktorí prišli jednak vyjadriť svoju sústrasť a jednak rozhorčenie nad pracovnými podmienkami baníkov. Od výbuchu bolo totiž počuť mnoho reakcií pracovníkov bane na to, že práca nebola vôbec v súlade so štandardmi, v ktorých by mali svoje náročné povolanie vykonávať. Otvorili sa aj otázky o legálnosti mnohých pracovných pozícií. Neoverené informácie, ktoré sa rozšírili po sociálnych sieťach totiž spomínali neplnoletých, ktorí v bani pracovali a aj takých, ktorí pracovali bez registrácie a nemali ani žiadne poistenie. Demonštrantov sa zišlo na námestiach v porovnaní s protestami proti vláde len niekoľko. No aj na tak malé množstvo protestujúcich boli vyslané policajné zložky. V Istanbule bolo v niektorých centrálnych častiach opäť počuť streľbu z plynových zbraní a počet policajtov, ktorí sú pripravení v prípade väčších demonštrácií zasiahnuť, sa v meste opäť zvýšil. Podľa denníka Hurriyet, počas štvrtka vodnými delami rozohnali policajti aj dav niekoľkých tisícov protestujúcich v meste Izmir.

SkryťVypnúť reklamu
Slzotvorný plyn na najfrekventovanejšej ulici Istanbulu bol odpoveďou polície na zhromaždenie na podporu obyvateľov v Some.
Slzotvorný plyn na najfrekventovanejšej ulici Istanbulu bol odpoveďou polície na zhromaždenie na podporu obyvateľov v Some. 

Aj napriek celoštátnemu trojdňovému smútku dnes ráno, 15. mája, zvolali odborári celoštátny protest. Odbory sú nahnevané z úbohej bezpečnostnej situácie banských pracovníkov. V Istanbule ale veľké zmeny oproti iným dňom dnes nie je vidieť. To, že polícia je v uliciach Istanbulu omnoho početnejšia v časoch akéhokoľvek napätia je po protivládnych protestoch celkom bežné. Zložky sú už po roku, od kedy demonštrácie proti vláde vypukli, omnoho koordinovanejšie.

Explózia a požiar v bani znemožnili prúdenie vzduchu do vetracích šácht. A napriek tomu, že záchranári stále pokračujú v pátraní, nádeje na záchranu tých, ktorí sú ešte uväznení v bani, každou hodinou upadajú. Turci smútia...

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu