V tureckých komunálnych voľbách zvíťazila Erdoganova AKP

Vyše 50 miliónov registrovaných voličov v Turecku dostalo v nedeľu, 30. marca, možnosť zapojiť sa do komunálnych volieb. V Turecku sa pre voľby dokonca v nedeľu ani nemenil čas na letný. Hodinu posúvali Turci až v noci z nedele na pondelok. Išlo o veľa. Po celoštátnych protestoch a korupčných škandaloch posledných mesiacov Turci napriek všetkému vyjadrili svoju podporu vládnej strane AKP. Spočítavanie hlasov sa ale nieslo vo veľmi zmätočnej nálade.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

 

Volebná noc bola dlhá. Dve najväčšie tlačové agentúry v krajine postupne zverejňovali predbežné výsledky, ktoré si dokonca odporovali. Každú chvíľu v televízii a na internete deklarovala víťazstvo iná strana, iný kandidát. Chaotickejšiu volebnú noc by si mnohí ani nevedeli predstaviť. Sociálne siete boli plné informácií o výpadkoch prúdu, bitkách vo volebných miestnostiach alebo spálených volebných lístkoch. Aj vládna AKP, aj najväčšia opozičná strana CHP si opäť nenechali nič dlžné a navzájom sa obviňovali zo zavádzania a manipulácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa štatistického úradu 177 044 volebných miestností v nedeľu medzi ôsmou hodinou ráno a piatou hodinou večer navštívilo až 80% voličov. Tí, ktorí o piatej ešte stáli v rade, mohli dovoliť do siedmej. Občania nevolili krížikovaním, ako je to zvykom u nás, ale malou pečiatkou s nápisom Evet (Áno). Dokopy odovzdávali päť hlasov. Lístky potom vkladali do troch obálok: oranžovej na provinčné všeobecné voľby, modrej na voľby do kresiel primátorov a fialovej, pre muhtarov, správcov najmenších samosprávnych jednotiek v tureckom regionálnom delení.

Denník Hurriyet informoval, že si voľby v juhovýchodných tureckých provinciách vyžiadali aj obete. V provincii Hatay zomreli dvaja ľudia a zranených bolo deväť ľudí, keď sa zaplietli do bitky medzi dvoma kandidátmi na pozíciu muhtara. Podobný incident si podľa agentúry Doğan News Agency vyžiadal v provincii Şanlıurfa dokonca až šiestich mŕtvych a piatich ťažko zranených. „Každé voľby v Turecku niekto bohužiaľ príde o život," povedala mi novinárka Ece. V časti Istanbulu Üsküdar sa zas o rozruch postarali členky hnutia Femen, keď vo volebnej miestnosti tancovali na stoloch nahé.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Centrála strany AKP v istanbulskej časti Kurtulus, tá istá, ktorá pred tromi týždňami počas protestov vyhorela. V nedeľu z nej rozvážali do okolia „všimné" pre voličov.

V priebehu nedeľného večera snáď každá televízia a internetová stránka zobrazovala iné predbežné výsledky a bolo ťažké čokoľvek odhadovať. Dve najväčšie tlačové agentúry v krajine ponúkali diametrálne odlišné predpovede. Asi okolo ôsmej hodiny dokonca stránka agentúry, ktorá za víťaza v predbežných výsledkoch označovala opozičnú CHP, prestala byť dostupná a na svojom účte na twitteri oznámila, že sa dostala pod paľbu hackerov.

Podľa momentálne dostupných informácii zvíťazila aj napriek udalostiam posledných mesiacov vládna strana AKP. S náskokom vyše 18% pred najsilnejšou opozičnou stranou CHP si tak dokonca posilnila svoju pozíciu na politickej scéne. Na porovnanie, v roku 2009, kedy v krajine prebehli posledné voľby, získali tri najsilnejšie strany spolu 78 % hlasov (vládna AKP 39%, najsilnejšia opozičná strana CHP 23% a národovci z MHP 16%). V roku 2011, kedy sa konali posledné parlamentné voľby, získala Erdoğanova AKP vyše 46% hlasov a druhá CHP len necelých 21%. AKP teda získala po spočítaní 95% hlasov v komunálnych voľbách 2014 prevahu v 49 z 81 provincií a spolu takmer 44% hlasov. Druhá, CHP má prevahu v 13 a tretia kurdská strana BDP v 10 provinciách.

SkryťVypnúť reklamu

V Istanbule bolo registrovaných takmer 9 miliónov voličov, hoci sa predpokladá, že v meste žije dvakrát toľko obyvateľov. Už od piatka rána z mesta do provincií po celej krajine odišlo takmer dvakrát viac autobusov ako po iné víkendové dni. Očakávalo sa, že práve v Istanbule sa odohrá jeden z najzaujimavejších zápasov medzi vládnou AKP a najväčšou opozičnou stranou CHP. Premiér Erdoğan má v meste stále silný vplyv (sám bol primátorom Istanbulu v rokoch 1994 až 1998): „V Istanbule pôsobí premiér ako špeciálny primátor. Musíme mu dnes zobrať jeho domček pre bábiky," povedal Alpan, člen skupiny pozorovateľov za najsilnejšiu opozičnú stranu CHP. Istanbul však aj napriek silným demonštráciám posledných mesiacov ovládla AKP.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pred miestnou školou istanbulskej časti Ferikoy postávali desiatky voličov. Škola mala vyše dvadsať volebných miestností, no rady sa pred nimi tvorili počas celého dňa.

Posledné týždne kampaň gradovala. V Turecku nie je za ostatné roky zvykom konfrontovať súpera v rozhovoroch tvárou v tvár pred televíznymi kamerami. Výčitky si politici skôr adresovali na svojich predvolebných mítingoch. „Našťastie sa už tá paráda konečne končí. Všetky tie vlajky a plagáty boli aj za moje peniaze," sťažuje sa taxikár Ahmet.

Obrázok blogu

Aj napriek moratóriu sa nie všetkým podarilo transparenty do nedele odstrániť.
Ostala však len malá časť.

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu