Vražda študentky v Turecku nečakane spojila krajinu v boji proti násiliu na ženách

Pokus o znásilnenie a brutálna vražda 20-ročnej vysokoškoláčky Özgecan rozzúrili tureckú verejnosť, a najmä ženy v krajine. Pobúrenosť spoločnosti nie je prekvapením, pretože Turecko - so silne mužsky dominantnou kultúrou - stále patrí medzi tie, v ktorých sa deň čo deň a často beztresne pácha násilie na ženách. A to až do takej miery, že sa to stalo podľa niektorých národným fenoménom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Pochod za spomienku na Özgecan Aslan a proti násiliu na ženách, 14. februára v Istanbule
Pochod za spomienku na Özgecan Aslan a proti násiliu na ženách, 14. februára v Istanbule (zdroj: Ozan Kose / AFP)

11. februára bola brutálne zavraždená študentka Özgecan Aslan. Keď sa vo večerných hodinách vracala domov, začal ju prenasledovať muž, ktorý sa ju pokúsil znásilniť. Özge sa bránila a na útočníka dokonca použila slzný plyn. Útočník však našiel poblízku železnú tyč a niekoľkokrát študentku udrel do hlavy. Na mieste zraneniam podľahla. Jej telo páchateľ s pomocou otca a kamaráta pochoval pri rieke. Našlo sa o dva dni. Polícia páchateľa rýchlo vypátrala. 26-ročný vodič Ahmet, ktorý sa k tomuto činu napokon priznal, je otcom trojročného syna a jeho manželka pre neho žiada ten najprísnejší trest.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2014 v Turecku muži zabili 281 žien, pričom každá piata z nich bola v rozvodovom konaní alebo sa rozchádzala so svojim partnerom. 56 percent vrahov boli partneri alebo manželia žien, a takmer 10 percent zo zavraždených predtým oficiálne žiadali o súdnu ochranu. Tretina zo žien, ktoré boli znásilnené (109 prípadov bolo oficiálne nahlásených v roku 2014), bola vo veku od 12 do 17 rokov.

V takomto číselnom kontexte sa asi nemožno čudovať, že správa o tragickom prípade z mesta Mersin zaplavila médiá a sociálne siete po celom Turecku. Na twitteri trenduje hashtag #ÖzgecanAslan v celosvetových rebríčkoch na popredných miestach už niekoľko dní. S hashtagom #sendeanlat  (aj ty to vysvetli) sa tisíce žien zapojili do kampane a svoje skúsenosti s obťažovaním otvorene písali online. Počas víkendu sa na viacerých miestach v Turecku uskutočnili pochody za spomienku na študentku, ale aj za podporu boja proti násiliu na ženách. 

SkryťVypnúť reklamu

Krajina, najmä vo svojich východných častiach a na vidieku, stále silne uznáva náboženské tradície, keď je v istých prípadoch vražda ženy v mene cti vnímaná ako akceptovateľná, či dokonca prináša vrahovi – mužovi, otcovi, či bratovi – aj istú dávku rešpektu v komunite (napríklad v prípadoch, keď si dcéra/sestra, odmietne vziať vybraného ženícha a utečie s iným mužom). A fenoménu nepomáhajú ani miestni politici a zákonodarcovia. Veď aj samotný turecký prezident len nedávno verejne vyhlásil, že ženy nie sú rovnocenné s mužmi a nabáda ich ostať doma a starať sa o (najmenej tri!) deti. Islamskí duchovní len pred časom rozpútali búrlivú diskusiu o tom, že je nemorálne, keď sa tehotná žena prechádza po uliciach. A nie tak dávno sa aj v zahraničí pretriasalo vyhlásenie tureckého podpredsedu vlády, ktorý poučoval v jednom zo svojich príhovorov ženy, aby sa zdržali smiechu na verejnosti („Kde sú naše dievčatá, ktoré sa pri cudzom pohľade zľahka začervenali, znížili hlavu a odvrátili pohľad, ktoré boli symbolom cudnosti?“). Niektorí islamisti v krajine vyhlasovali, že Özgecan zavraždili pre to, ako sa dnes moderné a sekulárne zmýšľajúce ženy obliekajú, a tak svojim zjavom provokujú.

SkryťVypnúť reklamu

Kampaň a celospoločenský záujem preniesol pozornosť zatiaľ len na nedostatočné tresty v tejto oblasti. A hoci sa ozývali hlasy, že by sa v krajine mohol pre podobné prípady obnoviť aj trest smrti (čo by Turecku, ako kandidátskej krajine na vstup do EÚ, aj tak neprešlo), zdroje problému sú omnoho hlbšie. Zakorenené sú v kultúre a ortodoxnej spoločnosti, kde vynútené potláčanie sexuálnych potrieb núti často nevzdelaných mužov obzerať sa a v extrémnych prípadoch aj útočiť na inú – najlepšie bezbrannú – korisť. Informácie o tom, že násilie páchané na sestre, priateľke, či matke je neakceptovateľné, je potrebné zaradiť nielen do vyučovania, ale aj do celospoločenského povedomia. A to nielen v Turecku...

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu