nepoužívajú chemické čistiace prostriedky a pod.
Avšak keď som otehotnela, tak som sa po istej dobe začala o tieto veci zaujímať, v mojom prípade najmä o bio-kozmetiku, keďže celé tehotenstvo mám citlivejšiu pokožku, veľakrát ma svrbelo na tvári či inde len jedno miesto, potom zase iné...
Toto pátranie odštartoval najmä fakt, že v tehotenstve by sa nemali používať anti-age výrobky, minimálne veľmi silná anti-age kozmetika. Tak som si hodila do Googlu, čo obsahuje jedna konkrétna značka, keďže zloženie nemajú na obaloch ale iba na krabičkách, ktoré som predtým vyhodila. Bola to kozmetika, ktorú som akurát vtedy začala používať. Vyhodilo mi tam niekoľko článkov o zložení, kde ma nezaujalo ani tak to, či sú tam silné anti-age prísady alebo nie, ale skôr konštatovanie, že daná kozmetika určite nie je bio, že sú tam vyslovene škodlivé syntetické chemické zložky (a nie jedna).
Začala som o tom čítať viac. Samozrejme v diskusiách boli takí, ktorým kozmetika pomohla i takí, ktorí mali alergie. Sme rôzni a ľuďom dokonca nemusel vyhovovať ani konkrétny rad kozmetiky na daný typ pleti. Mňa ale skôr zaujalo to, že spomínaná kozmetika nie je v bio-kvalite (pozor „prírodnáʺ neznamená bio, keďže stačí aby dali do výrobku jednu prírodnú zložku a už ju môžu označiť ako prírodnú, čo je čistý nezmysel). Vzhľadom na to, že táto kozmetika je pomerne drahá ma zarazilo, že má zloženie takmer ako „bežnáʺ kozmetika masovo ponúkaná v drogériách za nízke ceny.
Postupne som začala viac a viac požívať obyčajné oleje, ako napr. olivový olej, bambucké maslo či obyčajný slnečnicový olej (i keď v tom rafinovanom narozdiel od panenského nie sú žiadne vitamíny, je to vždy lepšia alternatíva ako natierať sa ropou – rozumej petrolatum, paraffinum liquidum či mineral oil). Napriek tomu som stále mala v kúpelni istú značku z lekárne, odporúčanú dermatológmi, ktorá mi pomohla v počiatkoch keď som naozaj mala niektoré miesta precitlivelé. Musím však poznamenať, že napriek cene i táto značka kozmetiky obsahuje pomerne veľké množstvo syntetických a takisto škodlivých látok. Keď som však používala len oleje (kým som začala kupovať bio-kozmetiku), zlepšila sa mi pleť, vyrážky, ktoré sa mi tvorili na určitých miestach na tvári zmizli. Po používaní hoci aj detského mydla ma v tehotenstve napriek opakovanému oplachovaniu svrbela koža na niektorých miestach na tele a tvorili sa aj vyrážky, keďže som si to škrabala. Viem, že je to kvôli mydlám/sprchovacím gélom, pretože mi o podobnej reakcii kože povedalo viac ľudí. Samozrejme, že v tehotenstve je u mnohých žien koža citlivá, ale prečo je citlivá len na niektorú kozmetiku a nie na prírodné oleje? Odkedy používam bio-mydlo, môžem sa pokojne namydliť od hlavy po päty vrátane tváre a nič nemám suché, nič ma nesvrbí.
Výrazom „škodlivéʺ, „toxickéʺ alebo „karcinogénneʺ látky nemyslím také, ktoré Vás hneď zabijú. Výrobcovia a iní účastníci „syntetickéhoʺ kozmetického priemyslu totiž tvrdia, že oni tam pridajú trebárs len 0,5-1% danej látky, niekedy 0,01-0,05% inej látky či 5% zase inej zložky (vo výrobkoch z USA spravidla povoľujú väčšie množstvo týchto látok). Dokonca aj dermatológovia a pod. povedia, že je to malé množstvo, ktoré nie je nebezpečné. Otázka ale znie, že čo sa stane, keď je v produkte desať takýchto konzervantov či iných aditív? A to tam naozaj je, stačí si prečítať Zloženie/Ingredients... Ak je v každom takomto produkte iba 10% takýchto surovín a denne použijeme len päť výrobkov (krém-denný/nočný, mydlo, sprchovací gél, šampón, zubná pasta kde sa vo väčšine nachádza Sodium Laureth Sulfate, nevraviac o pleťových a micelárnych vodách, mliekach, čistiacich géloch, parfémoch, rúžoch ...) a používame ich 60 rokov, koľko chémie vstrebe naše telo? Pokožka vstrebáva až 80% toho, čo na ňu pôsobí (!), samozrejme vrátane znečisteného ovzdušia atď. Ovzdušie vieme ovplyvniť len sčasti, ale to, čo na kožu natrieme vieme ovplyvniť takmer na 100%. To, čo dávame na našu pokožku by malo byť takmer konzumovateľné. Fú, neviem, či by som zjedla čo i len kúsok z obyčajného krému z drogérky...
Nedávno som čítala, že v ľudskom tele našli o 250 rôznych cudzích chemických látok viac než na začiatku 20.storočia. Je to pre mňa celkom uveriteľné, keď študujem koľko z tých látok v kozmetike je toxických (plus pesticídy v strave, čistiace prostriedky atď.). Naozaj týmto článkom nesledujem to, aby som niekoho strašila a stresovala, ale zároveň nepodporujem postoj typu „Však aj tak je tých škodlivín všade okolo veľa, tak to už je jedno, či si dám ďalšiu.ʺ Myslím si, že práve preto, že sme takpovediac zamorení škodlivinami, by sme ich nemali ešte aj vedome a dobrovoľne používať.
Pravda je taká, a to iste mnohí viete, že kozmetický produkt obsahuje najväčšie percento tých zložiek, ktoré sú vymenované v Zložení na začiatku zoznamu. To znamená, že ak zoznam začína Aqua, Paraffinum liquidum, Glycerin, Myristyl Alcohol, Butylene Glycol...a pokračuje zložkami ako Disodium EDTA, Phenoxyethanol, príp.Triethanolamine, Diazolidinyl urea (menej častý), sem-tam nájdeme ešte aj napr. Methylparaben, Isobutylparaben – a iné toľko spomínané škodlivé parabény a končí to niečím ako Benzyl Salicylate a Parfum(Fragrance), tak ťažko môžeme povedať, že je tu niečo bio. Ok, alkohol je možno z prírody a ropa tiež (nevieme čo obsahuje tajomné slovíčko parfum), ale stále je to niečo syntetické. Nie je tam ani zmienka o pantenole, alantoíne či vitamíne E, i keď čo len na konci zoznamu. Okrem toho niektoré zo škodlivín ešte umocňujú vstrebávanie iných toxických látok obsiahnutých v produkte, čo tiež nie je žiadúce. Čo sa týka zloženia uvedeného vyššie, vybrala som obyčajný, pomerne lacný krém bežne dostupnej a podľa mňa takmer najpoužívanejšej značky na trhu a z neho vypísala väčšinu základných prísad, takže to nie je výmysel.
Nejde o to, aby produkt obsahoval čo najmenej ingrediencií, môže ich byť veľa (v mojej obľúbenej bio-kozmetike je ich celkom dosť) avšak ide o to, aby mali čo najviac spoločné s prírodou. Istá kozmetologička v rozhovore vraví, že je iba niekoľko kozmetických látok, ktorých biologicky prospešný účinok pre kožu je skutočne vedecky potvrdený. Medzi ne patrí koenzým Q10 (ubichinón a ubichinol), betakarotény, vitamíny A, E, C, pantenol, alantoín, extrakty a izoláty niektorých rastlín a morských rias, kyselina hyaluronová, určité aminokyseliny a iné. Dokonca tvrdí, že podľa EÚ musí byť kozmetika najmä bezpečná a to, či je účinná, ju už nezaujíma.* To je podľa mňa trošku nonsens, lebo okrem toho, že neberú do úvahy vyššie spomenuté faktory o celkovom percente škodlivín v produkte (o počte kusov produktov za deň a o dlhých rokoch používania ani nehovorím), tak predsa výrobok používame na to, aby mal nejaký, podľa možnosti pozitívny účinok na pokožku.
Pre porovnanie uvádzam zoznam zložiek z bio-výrobku: Macadamia Ternifolia Seed Oil (Makadamiový olej), Helianthus Annuus seed Oil (olej zo semien slnečnice), Cera Alba (Včelí vosk), Cocos Nucifera Oil (Kokosový olej), Papaver Orientale Seed Oil (Makový olej), Palmitic Acid (Kyselina palmitová přírodního původu pro lesk), Tocopherol (vitamín E – Antioxidant), Hippophae Rhamnoides Fruit Extract (Extrakt z plodů Rakytníku rešetlákového), Rosmarinus Officinalis Leaf Extract (Extrakt z listů Rozmarýnu lekářského), Caprylyl Glycol (Antimikrobiální složka), Propolis Cera (Propolisový vosk), Stevia Rebaudiana Extract (Extrakt ze Stévie pro sladkou chuť).
Tak takto nejako by to malo vyzerať. Páči sa mi ako krásne je všetko v zátvorkách vysvetlené. Produkty spomínanej bio-kozmetiky sú vyrábané zo surovín (bylín, ovocia) dopestovaných samým výrobcom a viem, že zakladateľka a majiteľka tejto poctivej kozmetiky je veľmi náročná na suroviny, výrobný proces atď. Značka získala medzinárodné ocenenia a vyváža sa do mnohých krajín. Táto podnikateľka má svoje štandardy a nestačí jej, to čo jej povolí Štátny zdravotný ústav.
Môj názor je, že bio-kozmetika stojí za to aj napriek cene, ktorá je tak 3-4 krát vyššia ako u bežných kozmetických výrobkov. Dokonca sa domnievam, že za to, že používam ten s prepáčením „odpadʺ, čo v mnohých prípadoch výrobcovia ponúkajú, by mi mali platiť oni. Ale ani tak by som si väčšinu z nich už na seba nedala, radšej obyčajný olivový olej. Nechcem „umelúʺ kozmetiku úplne démonizovať, pretože mnohokrát aj v bio-kvalite, pokiaľ nie je úplne organická, sa môžu nachádzať výrobky z rastlín, ktoré nie sú vypestované v čistých oblastiach plus kyslé dažde atď. a tiež to môže byť alergén. Určite to však nie je pravidlom a na základe vlastnej skúsenosti s bio-značkami môžem povedať že som nemala žiaden problém. Je ale namieste si zistiť aká je filozofia značky, či má nejaký certifikát a čo daná kozmetika obsahuje, príp. si prečítať recenzie. Umelé škodliviny, narozdiel od bio-zložiek, sú však veľakrát minimálne alergén, nehovoriac o dopadoch na žľazy, vylučovanie hormónov, mnohé sú karcinogénne a pod., stačí si vygoogliť.
Čo mi však stojí naozaj za to je dobrý pocit, že dávam svojej pokožke, vlasom, ústnej dutine/zubom atď. niečo zdravé, kvalitné a najmä účinné. Bez ohľadu na cenu, robím niečo pre seba a hlavne veľakrát pri bio-kozmetike platí, že stačí si jej dať menej, príp. ju striedať s olejmi (veľmi rada mám mandľový, z ktorého som vyrobila aj niekoľko ružových olejov z lupeňov ruží zo záhrady). Takisto si môžete objednať napr. hydratačnú bázu z nejakej „bioʺ webovej stránky na internete a domiešať si tam obyčajný či esenciálny olej, dokonca sú stránky, kde zoženiete úplne všetko na výrobu domácej kozmetiky vrátane pomôcok (nádob, odmeriek...) a aj niekoľkých (snáď nie toxických) konzervantov - okrem prípadov, že by ste chceli výrobky na báze olej + voda skladovať v chladničke.
Ak chcete vedieť viac o bio-kozmetike práve odo mňa plus nejaké rady a skúsenosti, napíšte mi správu, na sociálnej sieti mám verejnú skupinu, napíšem Vám názov a môžem Vás tam pridať.
Prajem Vám veľa zdravých a voňavých chvíľ s bio-kozmetikou!
P.S. - uvažovala som, či si sem-tam na seba nedať „umeléˮ kozmetické výrobky, aby som si nebodaj neprivodila alergiu na túto chémiu a aj keď je to podľa všetkého jed, raz za čas si niečo také predsa len na kožu dám :)
*(HOJEROVÁ J.-ZELNÁ, R. Kozmetologička hovorí o účinkoch látok v krémoch. Ako sa testujú?. 2016. In: Banskobystrické noviny [online]. 11/10/2016. [cit. 2018-11-23]. URL: <https://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/kozmetologicka-hovori-o-ucinkoch-latok-v-kremoch.-ako-sa-testuju-banskobystricke-noviny.html?page_id=10446&fbclid=IwAR2ABEy_0ZTKWvocY3QDyqxYwTBQjjgS09NAouf1qKIRBxZlAhSyTKOxhzc> )