Kde sa stráca skutočná hudba?

Hudba je neskutočná ba priam nadpozemská vec, môžeme ju počuť na každom kroku. Či už v tej najprirodzenejšej podobe, v speve vtákov alebo  chvením sa ľudských hlasiviek. Až po hudobné nástroje, ktorým musí dopomôcť človek, aby vydali zo seba správny zvuk. Počujeme ju každučký deň a niektorí si bez nej nevieme už  predstaviť svoj život. Hudbou si zarába na živobytie milióny ľudí. Hudba nám dáva pocit radosti, pocit relaxácie a zábavy. Taká jednoduchá vec a pritom je to majstrovstvo. Ale je to, čo máme možnosť počuť dnes z rádií ozaj hudbou? Skutočnou hudbou?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Hudba vznikla najprv v starovekých kmeňoch, ako prenos signálov. Búchaním na veľké bubny sa kmene navzájom upozorňovali. Signál z bubnov sa šíril stovky metrov ba aj kilometrov. To však ešte hudba, akú poznáme dnes nebola. Boli to len obyčajné rytmické údery na prenos informácií. Je to ako dnes, keď vám zapípa mobil, že ste dostali novú sms správu. Funkcia tejto ,, hudby " bola praktická.

Charles Darwin tvrdí, že človek pochádza z opice a spev je napodobovaním vtákov. Môže to byť pravda, lebo dnes naozaj niektorí škriekajú ako sýkorky. Praktická funkcia hudby sa začala postupne meniť. Už v období klasicizmu autor hudby dáva na funkciu estetickú čiže počúvateľnú. Hudba v období klasicizmu bola hudba ideálu krásy, harmónie, počúvateľnosti a jednoduchosti v jednom. Hudba sa netvorila len na objednávku ale pre ľudí. 

 A presne tieto funkcie hudby sa začínajú vytrácať z pojmu hudba. Hudba už nie je to, čo bývala, aj keď niektoré hudobné skupiny, ktoré majú hudobné vzdelania sa ju pokúšajú rehabilitovať. Hudobným vzdelaním sa nemyslí, len mať hudobnú výchovu v škole. Ale dokonale poznať motivicko- tematickú prácu v hudbe. Vedieť sa orientovať v hudobných stupniciach a mať rytmus v tele, lebo len s týmito kritériami môžete splniť požiadavky a stať sa hudobníkmi. Hudba sa tvorí dnes pre peniaze, hudobníci chcú zbohatnúť a hlavne štúdiá. Len malá skupina ľudí to robí pre radosť ľudí. 

Hudba je formou matematiky, lebo aj ona má istý vzorec v podobe nôt. Niektorí novodobí ,, muzikanti" si myslia, že stačí nahodiť rytmus a recitovať slová do podmazu. Ale to sa hudbou nedá nazvať. Aj keď hudba má vyjadrovať pocity autora, mnohokrát je len filozofickým uvažovaním do počítačom upraveného rytmu, to skutočne so základným pojmom hudba nemá nič spoločné. 

Samotný hudobný velikán, akým Marián Varga je, vyslovil takúto myšlienku:,, Hudbe dávam na prežitie takých 30 rokov, potom si myslím, že vymrie!" Po jeho slovách som rozmýšľala a viem, že mal pravdu, lebo smer, akým sa pri svojej tvorbe uberajú skupiny a interpréti je viac-menej blížiaci sa k istej záhube. Pretože hudba je krása, slúžiť má na upokojenie ľudskej psychiky a zregenerovaniu tela a duše, nie zbytočnej nervozite, zrýchleniu srdcovej činnosti a bolestiam hlavy z nejakej techno hudby.

Ostáva nám iba dúfať, že tvorba skupín, ktoré majú hudobné vzdelanie a veria hudbe a jej sile, sa bude uberať smerom k harmónii a kráse.

Lucia Nižníková

Lucia Nižníková

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tá, ktorá verí, že ešte na tomto svete je nejaké dobro a spravodlivosť. :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu