Prečo tu je takýto problém? Pretože:
Štát prestáva podporovať hudobné vzdelanie pod zámienkou „prázdnej" štátnej pokladnice
Nijaká farnosť nemá toľko peňazí, aby oficiálne zamestnávala a platila kantora
Dnešný svet v mladých ľuďoch podporuje viac drogové závislosti a prostitúciu, a tak už nie je veľa mladých ľudí, ktorých by ešte bavila skutočná hudba
Pretože strácame vieru, omša nám príde ako strašná povinnosť a neskutočne nás obťažuje prísť na jednu nedeľnú omšu, preto ani neuvažujeme nad tým, že by sme sa nejakým spôsobom starali o liturgiu a jej krásu
No všetci sa sťažujú. Keď sa predsa len nájde nejaký ochotný človek, ktorý sa (keď už nie je možné hudobné vzdelanie) naučí hrať na organe aj sám, no samozrejme, znie to príliš amatérsky a má strašný hlas, tak naňho len kydáme. Nie len že nemáme ochotu a vôľu postarať sa o to, o čo treba, ale nemáme ani vďaku pre tých, ktorí sa o to ešte starajú. Áno, niekedy je tá hudba skutočne tak strašná, že by bolo lepšie mať tichú svätú omšu. Ale treba hľadať nápravu, treba sa o to rýchlo postarať, pretože liturgia bez hudby už nie je taká nebeská, aká by mala byť.
Ľudia často liturgickú hudbu podceňujú. Smejú sa na nej, ako na „hitovkách kostolných babičiek". No pre organistu to nie je také jednoduché. Ja sama som organistka, na organ chodím zatiaľ rok a od jary tohto roka som začala hrávať na omšiach. Skutočne je to zložitejšie než sa zdá. Melódie „JKS-iek" (piesní z Jednotného Katolíckeho Spevníka) bývajú síce jednoduché (aj keď niekedy sú tak vysoké, že treba mať hrdlo úplne fit, aby to človek vytiahol), ale na organe to také ľahké nie je. Tieto piesne sú notovo spracované skutočne dobre, obsahujú nádherné harmónie, no kvôli tomu sú na hranie zložitejšie, notový zápis nie je rozpísaný zvlášť pre pedále a tak si to musí organista sám domyslieť. Niektoré piesne sú skutočne ťažké. Zatiaľ sa bez aspoň dvoch skúšok pred omšou neodvážim zahrať omšu. No a niektorí organisti, najmä tí samoukovia, si to zjednodušujú, nehrajú celé harmónie, nedodržiavajú tempo, jednoducho, neznie to tak veľkolepo, ako to bolo napísané. A vtedy sa ľudia na liturgickej hudbe začínajú smiať. Lenže nevidia to celé a spolu so zlými organistami hádžu do jedného vreca aj celú liturgickú hudbu.
Ďalšou ťažkosťou sú zle spravené liturgické spevníky a nové vydania kancionálov (piesní z JKS). Liturgické spevníky neobsahujú všetky odpovede, ktoré sa nachádzajú v omši, respektíve ak ich obsahujú, nie v takej melódií, ako sa na väčšine Slovenska hrajú. Tiež neobsahujú klasický Otčenáš, ktorý sa všade spieva, ale miesto toho obsahujú kopec zbytočných a nevyužiteľných vecí. Potom nové vydania kancionálov. Sú v nich upravené texty a melódie, lenže ľudia sú naučení tie staré verzie, majú spevníky s tými starými verziami, a tak sa stáva, že organista hrá niečo iné, ako ľudia spievajú. Nuž, ťažko hrať bez nôt, so zlými notami, alebo so zlými textami. Neobviňujme preto organistov.
Potom tu máme ešte mládežnícke piesnie a spevokoly. Je to úžasná vec, oživuje liturgiu, približuje ju mladým ľuďom. Ja som okrem organistky aj členkou takéhoto spevokolu. Niektoré pesničky sú skutočne krásne a majú veľký repertoár, od pesničiek pre malé deti, cez „obyčajnejšie" až po svadobné a pohrebné. Ale napriek tomu všetkému, organ a klasická liturgická hudba by mala mať svoje miesto. K liturgií vždy patril organ, on bol postavený na to, aby znel honosne a nebesky, aby hral na Božiu slávu. Je v liturgií veľmi dôležitý a napriek svojej kráse ho mládežnícke pesničky nenahradia. Môžu sa robiť raz za týždeň čisto mládežnícke omše, alebo sa môže organ skombinovať s mládežníkmi (niečo zahrá ten, niečo ten), ale organ by tam určite mal ostať a to nie len tak na okraj.
Som si vedomá toho, že liturgická hudba nebýva dokonalá, práveže sa väčšinou ani nedá nazvať dobrou a viem, že niečo sa s tým dá spraviť. Ale vidím aj tú druhú stranu, viem čo je za tým, viem prečo to nebýva také dobré. Chápem, niekedy ani ja neviem prekonať negatívne pocity z organistu bez hudobného sluchu, ale myslím, že aj toto je šanca ukázať kresťanskú empatiu. A ak s tým máme veľký problém, tak hudobníkov v kostole nikdy nie je dosť, každý má šancu pomôcť. Skúsme si na budúcej svätej omši vážiť hudbu trochu viac ; ).