Festival Bachovej hudby sa uskutoční od 2. do 4. júla v nádhernom banskom meste, Banskej Štiavnici. Chce ponúknuť široký výber z Bachovej hudby na kvalitnej úrovni, ktorú podajú zanietení interpréti zo Slovenska i z okolitých štátov (Rakúsko, Česká republika, Poľsko). Festival sa zaraďuje medzi výnimočné hudobné festivaly. Na Slovensku nesie prvenstvo ako festival zaoberajúci sa Bachovou hudbou. Pocta Bachovi, Bach Tribute, chce priniesť nový pohľad na Bachove skladby. Chce ukázať na krásu skladieb a priviesť návštevníkov do veľkolepej atmosféry. Tento rok sa uskutoční už IV. ročník tohto úspešného festivalu. Jeho organizátorom je občianske združenie Ars é vitae, zložené zo študentov a profesorov umenia a iných aktívnych mladých ľudí.
Johann Sebastian Bach bol nemeckým barokovým skladateľom obrovských rozmerov, avšak za svojho života známy len svojou virtuóznou hrou na organ a čelo a svojím majstrovstvom v improvizácií. Narodil sa v roku 1685 v Eisenachu a zomrel v roku 1750 v Lipsku. Medzitým pôsobil ako kantor a „kapellmeister“ napríklad v Arnstadte, Lübecku, Mühlhausene, Weimare, Köthene a napokon v Lipsku. Zachovalo sa vyše 1000 jeho diel, avšak predpokladá sa, že podobné množstvo sa stratilo a rozpredalo po jeho smrti, keď bola Bachova hudba považovaná za staromódnu a pozostalá rodina bola veľmi chudobná. Avšak našťastie Bachovu genialitu neskôr objavili a obdivovali skladatelia ako Mozart, Beethoven, Chopin, Schumann či Mendelssohn. Bach totiž suverénne ovládal a doviedol do dokonalosti hudobnú techniku – kontrapunkt, polyfóniu, harmóniu. Zaviedol taktiež nové techniky hrania a podporoval vývoj najmä klávesových nástrojov. Jeho dielo bolo skutočne novátorské a stále sa dá nanovo objavovať a hlbšie pochopiť jeho duchovnú penetráciu.
Keď sa už tento umelec nedočkal zaslúženej pocty za svojho života, uctime si jeho dielo aspoň takýmto spôsobom. Festival chce širokej verejnosti predstaviť život a dielo tohto výnimočného skladateľa baroka, ktorý sa výrazne zaslúžil o celkový rozvoj hudby. Bez jeho hudobnej tvorivosti by klasická hudba nebola tam, kde je teraz.
Na festivale neodznejú len jeho diela, budeme mať opäť možnosť ochutnať aj z úplne iných súdkov, avšak slávnostný záverečný koncert bude venovaný výhradne jeho hudbe. Predstavia sa nám talentovaní slovenskí umelci, ako napríklad chrámový organista a korepetítor, Mgr.art Ján Bulla; študent organu na Konzervatóriu J. L. Bellu, Marek Troják; či huslista a absolvent toho istého konzervatória, Ján Sedlický, a ďalší. Tento ročník sa po prvý krát uskutoční v evanjelickom kostole, takže zážitok bude opäť o čosi iný a bohatší.
Dúfam, že sa uvidíme!