Prečo študujem predmet, ktorý ma pravdepodobne neuživí?

Rozhodla som sa študovať hudbu. Ľudia sa ma často pýtajú, či sa chcem vrátiť na Slovensko, a čo budem robiť. A mojou na obe otázky je len, Neviem...(note: English translation at the end)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Rozhodla som sa študovať hudbu. Nie s úplne špecifickým zameraním ako na VŠMÚ, ale všeobecne hudbu ako predmet na University of Oxford. Ľudia sa ma často pýtajú, či sa chcem vrátiť na Slovensko, a čo budem robiť. A mojou odpoveďou na obe otázky je len, Neviem... Napriek tomu som však rada, že študujem čo študujem! Prečo?

Mať jasný plán v živote sa väčšinou považuje za návod k úspešnému životu. Byť rozhodnutá, ktorým smerom sa chcem vydať, čo raz budem robiť... Ja sa ale v tomto smere cítim trochu stratená. Na začiatku strednej školy som sa nevedela rozhodnúť, čo raz budem študovať, pretože ľudia mi vraveli, že s hudbou sa nikde nezamestnám. Nakoniec som sa pre tú hudbu rozhodla, a nie všetci s tým boli stotožnení, ale stále neviem, kde raz skončím. Živiť sa koncertovaním je ťažký boj vo vysoko súťaživom prostredí. Učenie na základnej umeleckej škole len veľmi ťažko uživí človeka, ktorý by rád udržiaval vzťahy s priateľmi z celého sveta a pokračoval v cestovaní. So skúsenosťou vedenia zboru na Oxforde by ma snáď zamestnali v nejakom manažmente, ale ja by som len nerada skončila v biznise, kde by som pracovala iba s peniazmi. Dúfam, že neskončím dlhodobo na úrade práce, ale jednoducho konkrétny plán nemám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi to znie zvláštne od oxfordského študenta, čo? Nuž, áno, je pravda, že mať jasno v tom, čo chcem študovať, je všeobecne jednou z nepísaných požiadaviek pri hlásení sa na hocijakú britskú univerzitu. Lenže zápal pre štúdium daného predmetu je niečo celkom iné ako plán kariérnej dráhy, a o tom by som rada povedala viac. Je podľa mňa dôležité o tomto hovoriť obzvlásť na Slovensku, pretože v ponímaní Slovákov vysokoškolský titul už nemá takmer žiadnu hodnotu, okrem toho či vám pomôže získať robotu. Lenže nadšenie pre štúdium je úžasná vec ktorá rozvíja osobnosť človeka a myslím, že je veľmi smutné, keď ľudia toto nadšenie nemajú, pretože študujú niečo, čo ich nebaví, len kvôli vidine dobrého platu...

SkryťVypnúť reklamu

V životopise, ktorý je súčasťou prijímacieho procesu na britské univerzity, je kľúčom ukázať vášeň pre predmet, ktorý chcete študovať. Keď sme sa bavili na škole o písaní tohto životopisu, došlo mi, že by som sa ani nemohla hlásiť na iný predmet okrem hudby, pretože jedine hudbe som venovala toľko času, aby som mohla preukázať skutočný zápal pre jej štúdium – a to prirodznene znamená, že to je predmet, ktorý som jednoznačne chcela študovať, nakoľko som mu vždy venovala toľko času. Momentálne počas samotného štúdia na Oxforde spoznávam hudbu z nových stránok o ktorých som pred tým ani netušila, a tak sa moje zvažovanie budúcej životnej dráhy stáva ešte ťažším, keďže mám čoraz väčší výber oblastí hudby na ktoré by som sa mohla zamerať. Alebo by som mohla ísť študovať celkom iný predmet po dokončení bakalára... Čo je ale pre mňa dôležité tu a teraz je to, že študujem niečo, čo skutočne milujem, a kde ma naozaj baví získavať nové a nové vedomosti. Možno pri výbere magisterského štúdia by som už mala viac premýšľať nad tým, kde by som sa raz rada uplatnila. Avšak nateraz nenechám finančné starosti vziať mi nadšenie pre štúdium.

SkryťVypnúť reklamu

Obávam sa, že väčšine súčasných a potenciálnych vysokoškolských študentov ubližuje kapitalizmus a neustále naháňanie sa za peniazmi aké vidíme v dnešnej modernej spoločnosti. Odkedy majetok „dokazuje“ úspech v živote, jedinou motiváciou pre štúdium je logicky perspektíva dobre zaplatenej roboty. A nakoľko dvadsiate prvé storočie je technologicky zamerané, takúto perspektívu len zriedka nájdete v oblastiach ako je umenie, literatúra, alebo dejiny. Lenže ak sa necháme ovládať týmto nastavením spoločnosti kde sa peniaze stávajú jediným cieľom nášho života, nič nezostane z ľudského nadšenia pre umeleckú tvorivosť, či jednoducho pre získavanie fascinujúcich vedomostí. Nechávame „realitu“ lámať detské sny, a tak smerujeme k tomu, že ostaneme bezduchou spoločnosťou, ktorá chce žiť len ako „prasce v žite“.

SkryťVypnúť reklamu

Nuž, ak sa teda momentálne hlásite na univerzitu alebo zvažujete zmenu štúdia, pamätajte, že možno práve vo vašich rukách takýmto spôsobom leží záchrana ľudstva! Pretože aj na vás záleží, či ostaneme spoločnosťou, ktorou hýbu peniaze, alebo zachránime ducha, ktorý vie snívať...

* * *

Why am I studying a subject with which I probably won’t find a job?

I decided to study music. Not with a very specific focus like at a conservatoire but music in general as a subject at the University of Oxford. People often ask me whether I want to come back to Slovakia and where I want to work. And my response to both question is simply, I don’t know... Nonetheless, I am happy that I can study what I am studying. Why?

Having a clear career path is usually considered to be the way to a successful life. To be determined in which direction I want to proceed, what I want to do in the future... I feel however a bit lost in this sense. At the beginning of secondary school I could not decide what I wanted to study at the university because people were telling me that I would not find a job with a music degree. Eventually I did decide for music, and not everyone was in favour, but I still do not know what I am going to be. Earning my living by giving concerts is a tough struggle in a highly competitive environment. Teaching at a primary art school (a separate type of school in Slovakia where children can take music lessons) can only hardly provide living for someone who would like to stay in touch with friends from all around the world and continue doing a lot of travelling. With the experience of leading a choir at Oxford, I could perhaps get a job in some kind of management, but I would not like to end up in a business where I would only work with money. I hope that I will not depend on an employment agency in a long term, but I simply do not have a specific plan for a career.

This probably sounds strange coming from an Oxford student, right? Well, yes, it is true that being determined in what you want to study is generally one of the unwritten entry requirements at any British university. However, enthusiasm for studying a given subject is something completely different to the specific plan of a career path, and I would like to talk about this more. In my opinion, it is important to talk about this especially in Slovakia, because in the perception of Slovak people a university degree has almost no value, apart from whether it gets you a good job. But enthusiasm for studying is a wonderful thing which develops human personality, and I think it very sad when people do not have such enthusiasm, since they are studying something that they really do not enjoy, simply because of the prospect of a good wage...

In the personal statement, which is a part of the admission process at British universities, it is essential to show passion for the subject you want to study. When we were talking in school about writing a personal statement, I realised that I could not even apply for any other subject apart from music because only to music I have dedicated so much time that I could show a genuine enthusiasm – and that naturally meant that it was a subject which I definitely wanted to study, since I have always dedicated so much time to it. While currently studying at Oxford, I am exploring new aspects of music which I did not even think about before. This consequently makes my consideration of a career path even more difficult because I have more and more choice in which area of music I would like to focus on. Or I could study a completely different subject after graduating... Nevertheless, here and now it is important for me that I can study something which I genuinely love and where I enjoy gaining new knowledge. Maybe when choosing a post-graduate degree I should consider more the area in which I would like to work in the future. However, for now I will not let financial concerns take away my enthusiasm for studying.

I am afraid that most of the current as well as prospective university students are being harmed by capitalism and the constant chasing after money that can be seen in today’s modern society. Since wealth „demonstrates“ success in life, the only motivation for studying is logically a perspective of a well-paid job. And because the twenty-first century is focused on technology, you can only scarcely find such a perspective in areas such as arts, literature, or history. But if we let ourselves be controlled by such set-up of the society where money becomes the only goal in life, there will be nothing left from human enthusiasm for artistic creativity or simply for gaining fascinating knowledge. We are letting the „reality“ crush children’s dreams and so we are heading towards becoming an empty-spirited society which only wants to live like Socrates‘ „satisfied pigs“.

Thus, if you are currently applying to a university or are considering changing your subject, remember that in this way you may have the fate of the humanity in your hands! It also depends on you whether we remain a society which is controlled by money, or whether we save a spirit which is able to dream...

Lucia Švecová

Lucia Švecová

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som študentkou hudby v treťom ročníku na University of Oxford (Jesus College). Hoci žijem vo Veľkej Británii už piaty rok, veľmi sa zaujímam o dianie na Slovensku, najmä preto, že by som sa raz rada vrátila, ak sa podarí. Momentálne však neviem, či ma súčasná situácia presviedča o návrate, alebo iba viac odradzuje... Zoznam autorových rubrík:  Čo sa dejeHlbšiePoézia

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu