Aké škody napácha omikron na leteckých spoločnostiach?

Aerolinky sa v lete nadýchli, aby sa v zime opäť dostali pod tlak. Omikron im redukuje cestujúcich a personál.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

So šírením novej mutácie omikron, pri ktorej je riziko nákazy trikrát vyššie ako u predchádzajúcich variantov, začínajú niektoré letecké spoločnosti opäť dostávajú pod tlak. Chýba im totiž stále viac členov posádok a musia rušiť stovky až tisícky letov. Tržby tak vykazujú opäť pokles a investori zostávajú v neistote.

Po nádejných výsledkoch priviedol omikron Delta Air Lines opäť do straty

Nárast prípadov COVID-19 priviedol spoločnosť do straty už v prvom štvrťroku 2021. Aktuálne koronavírus odstavil veľkú časť posádky aeroliniek Delta Air Lines počas vianočného obdobia a firma musela zrušiť mnohé lety. Napriek tomu sa očakáva, že dopyt po cestovaní sa v roku 2022 bude postupne zvyšovať a aerolinky nakoniec dosiahnu zisk. Tretí štvrťrok bol pre spoločnosť Delta prínosom, keď vykázala najvyššie príjmy od konca posledného predpandemického roka 2019 (1,2 mld. USD). Dôvodom boli hlavne dovolenkové rezervácie letov a zvýšený záujem o služobné cestovanie. Tržby sa vyšplhali až na 9,47 miliardy USD a prekonali tak očakávania. Oproti obdobiu pred pandémiou sú však tržby stále na nižšej úrovni. Po oznámení pozitívnych výsledkov vyskočili akcie nahor o viac ako 2%.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výkonnosť spoločnosti Delta Air Lines Inc za posledných 5 rokov
Výkonnosť spoločnosti Delta Air Lines Inc za posledných 5 rokov (zdroj: Zdroj: www.investing.com)

United Airlines štvrtýkrát za sebou v strate

Turizmus aj samotné letecké odvetvie by už ako soľ potrebovali „stopku pre šírenie koronavírusu“. Avšak tá stále neprichádza. Letecký priemysel zasiahla v poslednom čase kombinácia zlého zimného počasia, celkovo nízkeho počtu zamestnancov a v neposlednom rade rýchlo sa šíriaceho variantu omikron. Americká letecká spoločnosť United Airlines očakáva stratu už niekoľkýkrát za sebou, a to vo výške -2,12 USD na akciu. United Airlines nielenže spoločnosť zasiahol omikron, ale pridávajú sa k tomu aj neustávajúce cestovné obmedzenia.

Lety duchov v Európe

Podľa pravidiel EU musia letecké spoločnosti používať štartovacie a pristávacie plochy na letiskách aj v prípade, že nemajú dostatok cestujúcich. Tým pádom lietajú častokrát s takmer prázdnymi lietadlami. Európski prepravcovia, hlavne Lufthansa a Brussels Airlines, museli zrušiť tisíce letov kvôli nízkej rezervovanosti. Do vysokých strát ich dostávajú pravidlá EU, ktoré od nich vyžadujú, aby využívali ich letecké sloty, inak môžu ich miesto prevziať konkurenčné aerolinky.

SkryťVypnúť reklamu

Výkonnosť spoločnosti Deutsche Lufthansa AG za posledných 5 rokov.
Výkonnosť spoločnosti Deutsche Lufthansa AG za posledných 5 rokov.  (zdroj: Zdroj: www.investing.com)
Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu