Aktuálne dopady krízy na ceny elektriny a zemného plynu v EU

Okamžitá stopka pre plyn a ropu z Ruska nie je reálna. Vojna však diverzifikáciu zdrojov určite urýchli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už v období pred vojnou prišla do Európy zhoršujúca sa energetická situácia, ktorá viedla k zvýšeniu nákladov na elektrinu, potraviny, zásoby pre jednotlivcov ale aj pre podniky. Dnešným svetom, resp. Európou otriasa vojnový konflikt a stále vyššie ceny spojené s obavami, že konflikt povedie k prerušeniu dodávok energie. Európsky región je ovplyvnený oveľa silnejšie ako USA, kvôli silnej energetickej závislosti od Ruska.

V roku 2021 Európska únia doviezla 155 miliárd kubických metrov zemného plynu z Ruska, čo predstavuje približne 45 % dovozu plynu do EÚ a takmer 40 % celkovej spotreby plynu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výška dovozu plynu do EU
Výška dovozu plynu do EU (zdroj: Zdroj: www.iea.org)

Aktuálna situácia s kľúčovým dodávateľom – Ruskom

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že ruské dodávky sú aktuálne nevyhnutné pre energetickú bezpečnosť Európy. Podľa všetkého je toto naozaj kritická téma pre EÚ. Stav je momentálne taký, že dodávky plynu, uhlia a ropy boli vyňaté zo sankcií, ktoré sa západné krajiny rozhodli uvaliť na Rusko. EÚ si vytvorilo energetickú závislosť na Rusku a podľa nemeckého spolkového kancelára sa región bez dodávok z Ruska nezaobíde. Pokračujúci konflikt už vyhnal ceny energií na rekordné hodnoty a v EÚ sa hovorí o hlbokej energetickej a ekonomickej kríze.

Uvalenie sankcií na dovoz energetických komodít z Ruska by bol problémom pre takmer všetky krajiny Európy. V Nemecku by to mohlo zasiahnuť až viac ako 2/3 nemeckých priemyselných podnikov. Rastúce ceny sú enormnou záťažou a podľa prieskumu Nemeckého hospodárskeho inštitútu (IW), ktorý aplikoval v prvom týždni vojny medzi 200 podnikmi, zistil, že 62 % z nich očakáva v dôsledku zvýšených cien energií výrazne zvýšenie nákladov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším štátom, ktorý výrazne pocítil zvýšené ceny energetických komodít je Taliansko. Ich oceliarne museli vypnúť elektrické pece a rybári zostávajú v prístavoch kvôli obrovským nárastom cien ropy. Taliansko je aktuálne závislé od ruského zemného plynu a za posledných 10 rokov tam vzrástol dovoz z 27% na 43%. Približne 40 % elektriny sa vyrába zo zemného plynu, ktorý prevažne pochádza z Ruska.

Veľká Británia má odvážne plány a vzhľadom na dnešnú situáciu plánuje ukončiť do konca tohto roka dovoz ropy a plynu z Ruska. Premiér krajiny uviedol, že musia zvýšiť výrobu veternej energie a investovať do obnoviteľných energií. Spojené kráľovstvo doviezlo počas roku 2021 ropu z Ruska za 4 miliardy libier.

SkryťVypnúť reklamu

Správnou cestou pre európske štáty je diverzifikácia zdrojov a investície do „zelených“ energií. Dnes sa hovorí o zlých rozhodnutiach, ktoré urobili štáty „po Kryme“. Práve vtedy sme si mali uvedomiť našu závislosť od Ruska, na ktorú sa Putin spoliehal aj pri napadnutí Ukrajiny.

Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu