Alibaba dostáva ďalšiu ranu v podobe čínskych regulácií

Čína sa od jesene 2020 snaží dostať online aj offline podnikanie pod väčšiu kontrolu. Postupne pritvrdzuje protimonopolné predpisy. Alibaba pritom nie je jediný veľký hráč, o ktorého sa zaujíma Štátna správa pre reguláciu trhu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Štátna správa pre reguláciu trhu (SAMR) prichádza s novými nariadeniami, vďaka ktorým chce mať Čínska vláda väčšiu kontrolu nad technologickými gigantmi. Alibaba už tento rok počas apríla dostala pokutu 2,8 miliardy dolárov od SAMR za zneužívanie monopolného postavenia na trhu od roku 2015. Čína týmto nekončí a vydáva návrhy nových pravidiel hlavne pre veľkých hráčov. Obáva sa ich vplyvu a možnosti vplývať na politickú situáciu v komunistickej krajine?

Najhorúcejšou témou čínskeho regulátora je sprísnenie protimonopolných predpisov v agende pre rok 2021. Peking začal byť alergický na expanziu a nadmernú trhovú silu veľkých technologických firiem. Riaditeľovi SAMR Zhang Gongovi sa nepáči nekalá hospodárska súťaž a hovorí, že nezáleží, či ide o online alebo offline podnikanie, nikto nemôže zneužívať svoju monopolnú pozíciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dokument pojednáva o návrhoch predpisov, či opatrení pre online odvetvie, kde sa hlavne zakazuje nepoctivá konkurencia, nezákonné získavanie alebo využívanie dát iných spoločností. Je zaujímavé, že práve Čína chce zabrániť zneužívaniu informácií o spotrebiteľoch a porušovaniu ich práv. Predstavitelia autokratickej krajiny sa dostali aj do sporu s Kanadou na zasadnutí Rady pre OSN. Podľa expertov OSN zadržiavajú v táboroch západného regiónu Xinjiangu takmer milión Ujgurov a ďalších turkických moslimov. Dodržiavanie pravidiel v online priestore je veľmi dôležité, ale v prípade ázijskej krajiny vznikajú obavy používania dvojitého metra a diskriminácie nielen online gigantov pomocou regulácií.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane je tiež treba povedať, že Alibaba čelí v poslednej dobe mnohým problémom. Najvážnejším bolo obvinenie zamestnankyne zo znásilnenia vlastným šéfom. E-commerce rieši rôzne problémy a počas augusta klesli ich akcie o takmer 5%, čo znamená, že sú najnižšie od októbra 2019.

ProfitLevel_Zarska_Alibaba narazila
ProfitLevel_Zarska_Alibaba narazila (zdroj: ProfitLevel_Zarska)

Výkonnosť spoločnosti Alibaba za 5 rokov. (Zdroj: Investing.com)

Jedným z navrhovaných opatrení je aj zákaz praktiky, ktorá je často využívaná elektronickými obchodníkmi. Ide o praktiku, ktorá bráni predajcom, aby ich tovar ponúkali na konkurenčných platformách. Zaujímavosťou je, že verejnosť sa môže k pravidlám vyjadriť a to do 15. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Zakladateľ Alibaby Jack Ma nie je obľúbencom Číňanov. Potrestanie za prešľapy prišlo aj minulý rok, kedy bol IPO spoločnosti Ant Group na hongkonskej burze cenných papierov pozastavené. Podľa jedného z členov čínskeho vládneho poradného výboru, sa začala Čína odkláňať od „inkluzívnej a opatrnej regulácie“, vďaka ktorej bol technologickým gigantom umožnený neobmedzený rast a chce sa zamerať na ochranu spotrebiteľa. Investori pozorne sledujú dianie v Ázii a je možné, že mnohí začnú presúvať svoj kapitál do „bezpečnejšieho“ sektora.

Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  56x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu