Dochádza Zuckerbergovi dych?

Pád akcií môže Zuckerbergovej firme Meta dokonca pomôcť. Dostane sa pod hranicu protimonopolných opatrení, šitých na ňu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V prípade spoločnosti Meta sa hovorí za posledné dni o najhoršom krachu za uplynulé roky. Posledné štvrťročné výsledky investorov nepresvedčili, a tu sa začal výrazný výpredaj titulu. Materská spoločnosť Facebooku zažíva turbulentné obdobie. Tlaky prichádzajú v podobe zvyšujúcej sa konkurencie, protimonopolných nariadení, nových nákladov a situáciu tiež skomplikovali nové GDPR pravidlá z dielne Apple.

Zuckerberg prichádza o miliardy

Posledné obdobie je veľmi ťažké pre spoločnosť Meta a, samozrejme, aj pre jej zakladateľa. Vlastník Facebooku - Meta Platforms - zaznamenala výrazný pokles hodnoty svojich akcií a objeme viac ako 230 miliárd dolárov. Išlo o rekordnú dennú stratu Facebooku. Videli sme prudký pokles akcií o viac ako 26 %, za čo môže zverejnenie kvartálnych údajov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms Inc za posledných 5 rokov
Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms Inc za posledných 5 rokov (zdroj: Zdroj: www.investing.com)

Negatívny vplyv mal aj fakt, že počet aktívnych používateľov sociálnej siete Facebook sa po prvýkrát počas jej 18-ročnej histórie dostal medzimesačne do mínusu. V závese za poklesom akcií spoločnosti je hodnota čistého majetku Marka Zuckerberga nižšia o 31 miliárd dolárov. Spomalenie čísel používateľov platformy sa premietlo do podobného výsledku v oblasti príjmov.

Perspektíva Meta stále žije

Ani v prípade Meta však neplatí, že je všetko iba čierne. Dá sa očakávať, že investície technologickej spoločnosti do virtuálnej reality (VR), teda do jej metaverza, budú v dlhodobom horizonte stúpať. Tento segment určite á čo ponúknuť, aj keď sa dnes zdá ešte veľmi vzdialený reálnemu využitiu v mierke, ako o nej sníva zakladateľ Facebooku. Aktuálna strata hodnoty akcií teda môže byť príležitosťou na lacnejší nákup v rámci technologického odvetvia.

SkryťVypnúť reklamu

Výhoda z nižšej trhovej kapitalizácie

Nižšia trhová kapitalizácia Facebooku by mohla mať pre spoločnosť nečakanú výhodu. S klesajúcou trhovou kapitalizáciou by sa totiž Meta mohla vyhnúť protimonopolnej kontrole. Trhová kapitalizácia vo výške 600 miliárd USD je číslo, ktoré zvolili zákonodarcovia Snemovne reprezentantov ako hranicu v balíku zákonov o hospodárskej súťaži navrhnutých špeciálne pre odvetvie Big Tech. Keď spoločnosť Meta nedávno oznámila výsledky, klesla následne jej trhová kapitalizácia po prvýkrát od mája 2020 pod 600 miliárd USD. Konkrétne, hodnota všetkých akcií tohto technologického giganta sa aktuálne dostala na hodnotu 599,32 miliárd USD. A to je číslo pod kritickou hranicou pre uplatnenie antitrustových zákonov.

SkryťVypnúť reklamu

Odíde Facebook a Instagram z EÚ?

Prognózy pre Facebook sú ako na hojdačke a zdá sa, že zlých správ v tomto prípade nikdy nie je dosť. Posledným problémom, ktorý znepokojil spoločnosť, sa stal transfer používateľských dát z Európy do domovského USA. Regulácie v rámci EU by mohli sťažiť prenos dát, ktorý je kľúčový pre biznis Mety. Z tohto dôvodu technologický líder vydal varovanie vo svojej výročnej správe, kedy pohrozil odchodom z európskeho trhu. Argumentom je, že nebude v jeho silách ponúkať väčšinu najvýznamnejších produktov a služieb, čo zahŕňa aj populárne siete ako Facebook a Instagram. Ochrana údajov v rámci EU sa bude naďalej sprísňovať, hlavne čo sa týka Big Tech odvetvia. Pre spoločnosť Meta je teda otázne, či na konci dňa zostane v EÚ. Toto rozhodnutie by mohlo ďalej výrazne ohroziť hodnotu jej akcií.

Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu