Rekordné zisky spoločnosti Nvidia priťahujú pozornosť investorov

Preteky medzi výrobcami čipov vyhráva Nvidia. Jej akcie od leta raketovo rastú vďaka top výsledkom a dobrej perspektíve.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Spoločnosť Nvidia sa stala siedmou najhodnotnejšou na svete. Jej potenciál stúpa úmerne s globálnym rastom nedostatku čipov. V dnešnom svete sú tieto komponenty kľúčové v mnohých produktoch. Nedostatok počítačových čipov zaznamenalo viac ako 100 priemyselných odvetví. Tvrdiť však, že za výbornými výsledkami stojí iba vysoký dopyt po čipoch by bolo príliš jednoduché. Hospodárenie spoločnosti ovplyvňuje viac faktorov a ešte vyšší nárast môžeme čakať aj v roku 2022.

Dopyt po hrách

Gaming biznis narástol aj počas pandémie, keďže ľudia museli vďaka opatreniam zostať doma. Nvidia si pripísala rekordný nárast, jej príjmy z tohto segmentu boli vo výške 3,221 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 42 %. Firma tak prekonala pôvodnú predikciu 3,138 miliardy USD.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším segmentom, ktorý bol poháňaný výsledkami pandemických opatrení je Professional Visualization. Čoraz viac organizácií prestupuje na hybridný systém práce a práve Nvidia v tomto segmente prináša riešenia pre takýto spôsob práce. Tímy dizajnérov potrebujú komplexné riešenia a hľadajú virtuálne platformy, ktoré im pomáhajú pri zdieľaní ich práce v reálnom čase. Práve Nvidia začala ťažiť z príležitosti hybridnej práce na trhu a tržby z Professional Visualization dosiahli 577 miliónov dolárov. To prinieslo medziročný nárast o 144 %, ktorý predstihol očakávaný výsledok 533 miliónov USD. Čo sa týka budúceho vývoja, tak počet ľudí a firiem, ktorí hľadajú stále nové riešenia, či už v hracom priemysle alebo vo forme zdieľania práce, bude bezpochyby stúpať.

Skryť Vypnúť reklamu

Výkon spoločnosti Nvidia Corporation za posledných 5 rokov.
Výkon spoločnosti Nvidia Corporation za posledných 5 rokov.  (zdroj: Zdroj: www.investing.com)

Rast kryptomien nepomohol

Naopak, z prudkého nárastu digitálnych mien Nvidia napriek ambíciám neprofitovala. Firma začala vyrábať čipy špecificky zamerané na profesionálov v oblasti kryptomien s názvom CMP. Avšak predaj CMP za posledné obdobie klesal až o 60 % na sumu 105 miliónov dolárov. Predikcia zisku vo štvrtom štvrťroku je tak veľmi nízka. Pozitívne je, že sa to nepodpísalo na celkovom výsledku čipového výrobcu.

Bezkonkurenčný líder

Nvidia sa tak po poslednom zverejnení výsledkov dostala ďaleko pred svojich konkurentov. Vykázala až 130 % nárast a jej trhová kapitalizácia sa vyšplhala na 753,87 miliardy dolárov. Jej pozícia lídra výrobcu kľúčových komponentov potrebných pre rýchlo rastúce technológie, ako sú cloud computing, AI, robotická automatizácia, gaming, výpočtová technika a ťažba kryptomien, vyniesla firmu na vrchol.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnota akcií je aktuálne druhou najvyššou v skupine NYFANG+ po Tesle. A týmto spoločnosť Nvidia nekončí. Jej budúci vývoj bude ovplyvnený gigantom Facebook, ktorý nedávno ohlásil veľkolepé plány v budovaní metaverse. Očakáva sa totiž, že práve Nvidia bude kľúčovým dodávateľom v tomto projekte zameranom na virtuálnu realitu.

Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu