Spotrebitelia si priplatia za kávu

K stále drahším komoditám sa cez pandémiu pridala aj káva. Kávové zrná sú rekordne drahé a koniec rastu zatiaľ nevidno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ceny kávy vystrelili na maximá. Na ich vývoj vplýva viacero faktorov a v najbližšej dobe neuvidíme pokles. Napriek snahe o stabilizáciu vidíme neustály nárast a dnes si povieme, čo za ním stojí a kto v konečnom dôsledku doplatí najviac na rekordný nárast cien kávy.

Za vyššiu spotrebu môže aj pandémia

Spotreba a dopyt po káve sa čim ďalej, tým viac zvyšuje. V hre je viacero faktorov, ako rast a starnutie populácie, ekonomický rozvoj a v neposlednom rade aj pandémia. So stúpajúcim počtom ľudí na planéte sa zvyšuje aj množstvo ľudí, ktorí konzumujú kávu. Oveľa väčší vplyv má však starnutie populácie, pretože kávu pijú ľudia nad 18 rokov, a globálne sa počet starších ľudí v uplynulých rokoch zvýšil, tak dopyt po káve stúpa. Samozrejme kúpa /hlavne kvalitnejšej/ kávy je prepojená s nárastom našich príjmov. V rozvíjajúcich sa ekonomikách, kde vidíme rozmach strednej triedy, ktorá si môže kúpiť kvalitnejšiu kávu, je spotreba kávy vyššia. Silná pozitívna korelácia medzi spotrebou kávy a HDP na obyvateľa teda existuje.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ceny dosiahli 10-ročné maximá

Kontrakty na kávu dodávanú v decembri sa dostali na úroveň 2,34 USD za libru. Futures na kávu na newyorskej medzikontinentálnej burze sa vyšplhali na 2,46 USD. Voňavá komodita sa teda dostala na najvyššiu cenu od roku 2011. Za vysoké ceny môže zoskupenie rôznych faktorov v jednom čase. Obdobia sucha v Brazílii, prerušovanie dopravy dodávok, nepriaznivá politická situácia v Etiópii, narastajúci počet prípadov koronavírusu vo Vietname a ďalšie neblahé faktory ovplyvňujú aktuálnu situáciu na trhu s kávou.

Vývoj hodnoty London Robusta Coffee Futures od roku 2018.
Vývoj hodnoty London Robusta Coffee Futures od roku 2018.  (zdroj: Zdroj: www.investing.com)

Zákazník bude musieť siahnuť hlbšie do peňaženky

Pre konečnú cenu šálky kávy, ktorú zaplatí bežný zákazník môže byť rok 2022 kritický. K vyšším hodnotám prispeje aj stále sa zvyšujúca inflácia. Pre obrovské spoločnosti ako je Starbucks predstavuje nákup kávových zŕn malú časť celkových nákladov. Vysoké náklady v porovnaní s nákupom zŕn idú do pracovnej sily a nájomného. Práve tu bude záležať akou rýchlosťou bude narastať inflácia, pretože ak pôjde o naozaj signifikantný vzostup, tak viacero spoločností pristúpi k zvyšovaniu cien konečného produktu alebo služby.

Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu